"Zor yıl önerileri"

Piyasanın üç önemli yöneticisi Bülent Altınel, Oğuz Büktel ve Ömer Yenidoğan’la analiz ettik. Piyasa beklentilerini ve yatırım tavsiyelerini aldık.

30 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Zor yıl önerileri
Piyasalar, 2013’te iki farklı dönem geçirdi. 22 Mayıs’a kadar olan süreçte global bol likidite ve not artışı rüzgarıyla borsada 93.000’le tarihi zirveyi, gösterge faizde yüzde 4,60’ı, dolar kurunda 1,75’in altını gördük. FED Başkanı Bernanke’nin parasal genişlemede sona gelindiğini sinyalini vermesiyle başlayan ikinci dönemde, Gezi eylemleri ve hükümeti sarsan rüşvet skandalı yaşandı.

Bunların sonucunda dolar kuru 2,17 ile rekora koştu. Gösterge faiz çift haneleri test etti. Borsa yıllık bazda yüzde 20’ye varan kayıp yaşadı. 2014’te yatırımcıları zorlu, belirsizliklerin arttığı bir dönem bekliyor. İşte bu dönemi, piyasanın üç önemli yöneticisi Bülent Altınel, Oğuz Büktel ve Ömer Yenidoğan’la analiz ettik. Piyasa beklentilerini ve yatırım tavsiyelerini aldık.

YENİDOĞAN’IN İKİNCİ YARI TAHMİNİa
TEB Portföy Genel Müdürü Ömer Yenidoğan, 2014 yılına yönelik beklentilerini şöyle paylaşıyor: “FED’in tahvil alım programını azaltmayı 2013 sonunda başlatmasının ardından 2014 sonundan itibaren bilanço genişlemesi son bulur. Buna karşılık sıkılaştırma politikalarına geçiş, ABD ekonomisinde işsizlik ve enflasyon verilerine bağlı olarak 2015’e sarkar.

Bu noktada 2014’te de finansal piyasalar, ekonomik veri akışına bağlı olarak volatil bir seyir izler. Esasen dünya genelindeki ekonomik toparlanmadan uzun vadeli endişe duymuyoruz. Özellikle Avrupa ekonomisinin daha sağlıklı hale gelmesi, Türkiye açısından olabilecek iyi senaryolardan biri.

BİST 100’ün dolar bazında geldiği 33.000 seviyelerinin kurda aşırı bir değer kaybı olmaması halinde alım için elverişli olduğunu düşünüyoruz. Politik belirsizlikler nedeniyle değer yitiren BİST 100 Endeksi’nin yılın özellikle ikinci yarısında, bankacılık sektörü öncülüğünde daha olumlu bir seyir izleyebileceği kanaatindeyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz