Başkan'ın eylem planı

Finansal Kurumlar Birliği kuruldu. Leasing, faktoring ve finansman şirketlerini bir çatı altında toplayan birlik, 121 şirketi ve 61 milyar TL’lik bir büyüklüğü kapsıyor.

20 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Başkan'ın eylem planı
Temsil kabiliyetimiz yükselecek diyen birliğin başkanı Osman Zeki Özger, “Bizi ilgilendiren hususlarda düzenleme yapıldığında da elbette ilk adres biz olacağız” diye konuşuyor.  2014’te leasing ve faktoring için umutlu konuşan başkan, finansman şirketleri sektöründe ise ufak bir büyüme bekliyor. Geçen yıl faktoring, leasing ve finansman şirketleri için farklı bir oluşum yaşandı.

Üç sektör, tek bir birlik çatısı altında toplandı. Bugün “Finansal Kurumlar Birliği” adını alan bu çatı altında 32’si leasing, 76’sı faktoring ve 13’ü finansman şirketi olmak üzere toplam 121 şirket yer alıyor.

Birliğin başkanlığını yürüten ve Vakıf Leasing’in genel müdürü olan Osman Zeki Özger, bu yeni oluşumla 61 milyar TL’lik bir işlem hacmini kapsadıklarını söylüyor. Özger, kurulma çalışmaları halen süren birlikte en önemli amaçlarının, bankacılık dışı finans sektörlerinin temsil kabiliyetini yükseltmek olduğunu belirtiyor.

“Bizi ilgilendiren hususlarda düzenleme yapıldığında da elbette ilk adres biz olacağız” diyen Özger, yeni kanun ve düzenlemelerle gelen ödevler üzerinde çalıştıklarını anlatıyor. 2014’ün leasing için iyi bir yıl olacağını söyleyen yeni başkan, yıl sonunda sektörün 8,8 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağını öngörüyor.

2014’te faktoring alanında da işlem hacminin yüzde 15 büyümeyle 115 milyar TL olmasını bekliyor. Finansman şirketleri sektörünün ise ufak bir artışla 15 milyar TL seviyesinde olmasını bekliyor.

Finansal Kurumlar Birliği ve Vakıf Leasing Genel Müdürü Osman Zeki Özger ile yeni birliğin çalışmalarını, ana konularını ve 2014 yılında leasing başta olmak üzere üç sektördeki gelecek tablosunu konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.