Ortak platform ciroyu katlayacak

Faktoring sektöründe tüm gözler, tedarik zincirifinansmanı platformuna çevrildi. 2018 Ocak ayında faaliyete geçecek platform, sektörde tüm oyunu değiştireceğe benziyor...

15 ŞUBAT, 20180
Paylaş Tweet Paylaş
Ortak platform ciroyu katlayacak

BÜYÜME YÜZDE 30’A ULAŞIR

Bu ortamda sektör, 2018 için olumlu büyüme planları yapıyor. Bugün faktoring sektörünün GSMH’ye oranı yüzde 6,3. Türkiye’ye benzer finans işleyişi olan Avrupa’da ise bu oran yüzde 10’larda seyrediyor. “Sektör olarak hedefimiz GSMH’nin yüzde 10’unu aşmak” diyen Strateji Faktoring Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ataman da bu amaçla sektörün 80 ila 100 milyar dolar ciroya ulaşması gerektiğinin altını çiziyor. Bu hedefle ilerleyen sektörde 2018’de yöneticilerin güçlü büyüme öngörüleri var. Zafer Ataman, önümüzdeki yıl için sektörün yüzde 20 büyüyeceği beklentisinde. Aynı oranda büyüme öngören Baydar da “388 şube ve 4 bin 800 çalışanıyla hizmet veren faktoring şirketlerinin 2017 yılını 150 milyar TL işlem hacmiyle kapatması sürpriz olmayacak” diyor. Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, dolar bazında büyüme hesabı yapıyor ve “Sektör 2017’yi dolar bazında bir önceki yılla aynı seviyelerde bitirecek. Önümüzdeki yıl ise dolar bazında yüzde 5 büyüme öngörüyorum” diyor. Fiba Faktoring Genel Müdürü Özge Yılmaz ise “Faktoring sektörü yılın ilk dokuz ayında çoğunluğu KOBİ olan 106 bin firmaya hizmet vererek toplam 102,2 milyar TL ciro gerçekleştirdi. Faktoring alacakları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artarak 34,7 milyar TL’ye ulaştı. Sektörün 2018 yılında da yüzde 15-20 aralığında büyümesini bekliyorum” diyor. QNB Finans Faktoring Genel Müdürü Nergis Ayvaz Bumedian daha olumlu bir tablo çizerek, “2018’de sektör olarak alacaklar ve ciroda yüzde 20- 25 büyüme yakalayacağımızı düşünüyorum. Hatta tedarik zinciri finansmanı portalının hayata geçmesiyle büyüme yüzde 30’ların üzerinde gerçekleşebilir” şeklinde konuşuyor. 

İHRACAT TARAFI DA HIZLANACAK 

Peki sektörün cirosunun yüzde 20’sini gerçekleştiren ihracat faktoringinde nasıl bir tablo olacak? Sektörde sadece 17 şirket, ihracat alanında işlem yapıyor. Birlik Başkan Vekili Baydar son 10 yılda dünya faktoring sektöründe işlem hacmi ortalama yüzde 10 büyürken, Türkiye’de yıllık yüzde 16 artış yaşandığına vurgu yapıyor. İhracat tarafında bu yıl yüzde 20 büyüme olacağı tahmininde bulunan Baydar, 2018 için ise şu yorumu yapıyor: “Konuşmak için henüz erken. Çünkü ihracat kesiminde fona ihtiyaç duyan sektörler değil de bu fonlamaya ihtiyaç duymayan sektörlerde artış eğilimi daha yüksek. Faktoring işlemi yapmadığımız otomotiv sektöründe yüzde 21 ve mücevher sektöründe yüzde 48 artış var” diyor. Nergis Ayvaz Bumedian ise önümüzdeki yıl, 2017’ye benzer bir büyüme trendiyle ihracat faktöringinin 10 milyar doları geçmesini bekliyor. Zaten 2016 yılı hariç döviz bazında düzenli artış görülen ihracat faktoringinde, 2017 yılı üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik bir artış var. Fiba Faktoring Genel Müdürü Özge Yılmaz, bu oranın firmalara ihracat faktoringinin daha iyi tanıtılmasıyla birlikte artmasını bekliyor. Tabii tedarik zinciri finansmanı platformunun hayata geçmesiyle, her ne kadar büyüse de ihracat faktoringinin sektörden aldığı yüzde 20’lik payın 2-3 puan düşmesi de mümkün görülüyor. Baydar da 2018 sonunda ihracat işlemlerinin toplam faktoring içinde payının yüzde 18’de kalacağını düşünüyor. 

İDDİALI HEDEFLERİ VAR 

Bu genel büyüme tablosunda şirketler de farklı büyüme stratejileri kuruyor. Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Bozkurt Çöteli, “2018’de daha önce hiç faktoring hizmetlerinden yararlanmamış KOBİ’leri sektörle tanıştırma amacıyla hareket edeceğiz. İhracat ve yurt içi tedarikçi ürünlerimizle ilgili çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız” diyor. “Dijital platformlara taşınmaya başlayan iş süreçlerine yönelik düzenli BT yatırımı yapıyoruz” diyen Fiba Faktoring Genel Müdürü Özge Yılmaz da 2018 yılı hedeflerini şöyle aktarıyor: “Ekim sonunda 1,2 milyar TL’lik faktoring alacaklarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artış gerçekleştirdik. 2018’de yine KOBİ segmentine odaklanmaya devam ederek yüzde 15-20 büyüme hedefliyoruz. Tedarik zinciri finansmanı ve ihracat faktoringi bizim için öncelikli ürünler olacak.” İş Faktoring de 2018’de yüzde 15 büyüme hedefiyle ilerliyor. Genel Müdür Erdal Aral, “Büyümenin temelde yurt içi işlemler tarafından oluşacağını öngörüyoruz. KOBİ ve mikro segment müşterilerimizin faturalı işlemlerinde hızlı finansmana ulaşabilmesi için online ürünümüz Çekmatik’i kasım ayında hayata geçirdik. 2018’de bu ürünü yaygınlaştırmak ajandamızın en önemli maddelerinden biri” şeklinde konuşuyor. “Ekim ayında faktoring alacaklarımız 1,1 milyar TL’ye, ciromuz da 2,5 milyar TL’ye ulaştı” diyen QNB Finans Faktoring Genel Müdürü Nergis Ayvaz, önümüzdeki yıl sektörün oldukça üzerinde, yüzde 50 gibi bir büyüme planlıyor. Ayvaz, yıla ilişkin planlarını şöyle özetliyor: “Stratejimizin odağında yine KOBİ’ler olacak. 2018’de toplam şube sayımızı 27’ye çıkaracağız. 2018’de yüzde 50 büyümeyi hedefledik. Böylece faktoring alacaklarımızı 1,7 milyar TL’ye, ciromuzu da 5 milyar TL’ye ulaştıracağız.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.