"Büyüme 2017'de canlanabilir"

İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, leasing sektörünün performansını ve bu ortamda öne çıkan fırsatları değerlendirdi..

24.01.2017 11:57:400
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyüme 2017'de canlanabilir"
* Bu yıl hangi leasing ürünlerinde büyüme daha iyi oldu?
 İş ve inşaat makine ekipmanı leasinginde artış yaşandı. Öyle ki iş ve inşaat makine ekipmanının payı yüzde 22’den 25’e yükseldi. Ticari gayrimenkullerde ise düşüş gözlemliyoruz. Geçen yıl portföy dağılımında yüzde 30 payı olan gayrimenkul yani sat-geri kirala ürünü, bu yıl yüzde 22 civarında seyrediyor. Diğer makine ekipmanlarının da yüzde 13 olan payı yüzde 18’e çıktı. Makine ekipman, leasing sektörünün ana alanı. Dolayısıyla bu yükselişi olumlu olarak yorumluyoruz. Bu yılın son çeyreğinde de bu trendin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Bunların dışında diğer ürünlerin payını yüzde 7 ile tekstil, yüzde 7 ile metal işleme ve yüzde 4 ile sağlık ekipmanları olarak sıralayabiliriz.
* Sat-geri kirala ürünü yükseliş trendindeydi. Bu trend devam ediyor mu?
 Sat-geri kirala, geçen yıl ve bir evvelki yıla göre geriledi. Şu anda sat-geri kiralanın payı yüzde 30’lardan yüzde 22’lere kadar geriledi. Yıl sonunda bu oranın yüzde 25’lerde olacağını tahmin ediyorum. Operasyonel kiralama ise sektörde biraz daha büyüyecek gibi gözüküyor. Yavaş yavaş bu alana doğru sektör genişlemeye başladı. İş ve inşaat makinelerinde operasyonel kiralama veya araçlarda filo kiralama şeklinde yeni alanlar açılabilir.
* Bu yıl sorunlu kredi oranı ne seyirde ilerliyor ve yıl sonu için tahminiz nedir?
 Sorunlu kredi oranı geçen yıl sonu yüzde 6,4 oranındaydı. Bu yıl ilk ayda yüzde 6,5 civarında gerçekleşti. Yıl sonuna doğru sektörün sorunlu kredi oranında yüzde 7’yi görebileceğini düşünüyoruz. Bu yıl için çok büyük bir artış görülmüyor ancak bankacılıkla karşılaştırıldığında yüksek bir oran. 2017 için Türk Lirası bazında yüzde 11 civarında büyüme beklentimiz var. Sektörün 20-21 milyar TL civarında bir yeni iş hacmine ulaşacağını düşünüyoruz. Sektörün orta vadede gelişmesi için bazı konularda adım atılması gerekiyor. İlk olarak Avrupa’daki gibi binek ve ticari araçların operasyonel kiralamasının yapılabiliyor olması gerekiyor. Bir başka nokta da yatırım mallarındaki tüm KDV’lerin yüzde 1’e çekilmesi.
* Bahsettiğiniz Avrupa’da yapılan ticari ve binek araçlarının operasyonel kiralaması, sektöre ne kadarlık bir büyüklük getiriyor?
 Avrupa leasing sektörü ile Türkiye’yi karşılaştırırsak Türkiye’de özel sektör yatırımlarından leasingin aldığı pay son 5 yılda yüzde 6 civarında. Bu oran, gelecek yıl da aynı olacaktır. Avrupa ülkelerine baktığımız zaman bu oran yüzde 20-22 civarında seyrediyor. Ülkemizde de ticari araçların leasinginin yapılabilmesi gibi gelişmelerle bu orana ulaşabiliriz. Dünyada 648 milyar Euro iş hacmiyle leasing sektörünün lideri Çin. Ardından Avrupa geliyor. Avrupa’da işlem hacminin yüzde 66’sı binek ve ticari araçların operasyonel kiralamasından geliyor. Yüzde 44’ü ise makine ekipman ve diğer yatırımlardan oluşuyor. Avrupa’da binek araç ve ticari araç leasinginde son 2-3 yılda büyüme trendi var. Örneğin bu alanlar bu yıl ilk altı ayda yüzde 13,7 büyüdü ve 315 milyar Euro hacme ulaştı. Geçen yıl leasing sektörü Avrupa’da yüzde 9 oranında büyümüştü. Biz de bu konuda gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Hükümet de pozitif bakıyor ama bunun bir an evvel yapılması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz