Şaşırtan yükseliş

Bankacılık dışı finans alanında faaliyet gösteren 11 kamu oyuncusu, sektörlerinde iddialı hedeflerle büyümeye odaklanıyor.

15.08.2014 15:08:200
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan yükseliş


Vakıf Emeklilik, en yakın rakibiyle arasında fon tutarında 2,5 kat fark olmasına rağmen sektördeki yöneticiler tarafından güçlü bir oyuncu olarak adlandırılıyor. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, “2014 sonunda fon büyüklüğümüzü yüzde 50 artışla 2,5 milyar TL’ye ulaştırmayı hedefliyoruz. 350 bin katılımcıya erişeceğiz.

Bu hedefte en büyük destekçimiz, iş ortağımız Vakıfbank olacak. 2016 vizyonumuz ilk üç içinde olmak” diyor. Sisteme 2012 yılında katılan Halk Hayat ve Emeklilik’in genel müdürü Nurullah Okur da banka kanalı sayesinde iyi bir avantaj yakaladıklarını söylüyor ve “Halk Bankası gibi çok büyük bir banka kanalıyla avantajlı satışları sürdürebilir kıldık. Kısa sürede sağlanan müşteri portföyü desteğiyle ciddi büyüme rakamları yakaladık” diye konuşuyor.

LEASİNGDE ÇOK GÜÇLÜLER

Bankacılık dışı finans sektörü içinde kamunun en güçlü olduğu alan, leasing. 2013 yıl sonu itibarıyla işlem hacmi içinde kamunun payı yüzde 18,36’yı buluyor. Sektörde Ziraat Leasing 4’üncü sırada, ilk 10 şirket içinde Halk Leasing 8’inci ve Vakıf Leasing 10’uncu konumda bulunuyor. 2008 yılının aynı döneminde ise kamunun payı sadece yüzde 5,18’di.

Kamu kökenli leasing şirketlerinin son 5 yılda bu denli güçlenmesinin nedeni ise büyüme getiren KOBİ tarafında kamu bankalarının gücü olarak Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Maraş, “Kamuya ait leasing firmalarının 2013’te ciddi hacim artışı yakaladığını görüyoruz” diye konuşuyor.

Leasing sektöründe öne çıkmanın yolu, özellikle ticari ve KOBİ profilindeki tüzel müşterilere penetre olmaktan geçiyor. Tunç Akyurt’un da belirttiği gibi kamu kökenli leasing şirketleri de bağlı oldukları grubun tüzel taraftaki güçlerinden sinerji ortaya çıkarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.