"BES'TE KAR 5 MİLYAR TL FONLA GELİYOR"

Bu yıl sigortacılıkta her alanda büyüme planları yapılıyor. BNP Paribas Cardif Türkiye Genel Müdürü CEMAL KİŞMİR, 2015’te hayat sigortalarında yüzde 15 büyümeye ve BES’te 50 milyar TL fon büyüklüğüne erişilmesini bekliyor. Elementerde faaliyet gösterdikleri koruma ürünlerinde de yüzde 20’ye varan büyüme öngörüyor. Kişmir, sektörde kâr yaratan ölçeğe de dikkat çekiyor: “Türkiye’de hayat sigortacılığında bir şirketinin sürdürülebilir kârlılığı yakalaması için 500 milyon TL prim üretmesi gerekiyor. Bireysel emeklilikte de kârlılık 5 milyar TL fon büyüklüğüyle yakalanabiliyor.”

9.03.2015 12:14:210
Paylaş Tweet Paylaş
"BES'TE KAR 5 MİLYAR TL FONLA GELİYOR"
Sigortacılık ölçek işi” diyen BNP Paribas Cardif Türkiye Genel Müdürü Cemal Kişmir, 2015’te ekonomideki olumlu tablonun etkisiyle hem elementer hem hayat hem de BES tarafında büyüme öngörüyor. Bankacılıkta kredilerin gelişimine paralel hayat sigortalarında yüzde 15 büyüme bekleyen Kişmir, BES’te de en az 1 milyon katılımcı ve 50 milyar TL fon büyüklüğüne erişileceği görüşünde. Şirketin faaliyette olduğu koruma ürünlerinde de yüzde 15-20 büyüme beklentisi mevcut. Bu ortamda Kişmir, şirketinin 2014 yılında toplam 350 milyon TL olan prim üretimini 500 milyar TL’ye çıkarmayı planlıyor. BNP Paribas Cardif, bu düzeydeki prim üretimiyle hayat tarafında kâr yaratan ölçek olarak belirlediği rakama da ulaşıyor. Kişmir, “Bireysel emeklilikte kârlılık 5 milyar TL fon büyüklüğüyle geliyor. Kâr için ölçek bu… Bunun altındaki rakamlarla şirketler esasında ancak başa baş noktasını yakalayabiliyor” diye konuşuyor. BNP Paribas Cardif Türkiye Genel Müdürü Cemal Kişmir ile sigorta sektörünün 2015 fırsatlarını, hayat ve BES’te yeni açılımları konuştuk: 
* 2015’in ilk günlerindeyiz, bu yıl sigortacılıkta nasıl bir gelişim bekliyorsunuz? 
* Biz şirket olarak elementer tarafta ağırlıklı değiliz ancak belli niş alanlarda, finansal kayıplar, ferdi kaza gibi koruma ürünlerinde faaliyette bulunuyoruz. Hayat dışı sigortacılık 2013 yılını prim üretiminde 20,8 milyar TL ile kapamıştı. Son açıklanan verilere göre Kasım 2014 itibariyle hayat dışında prim üretimi 20 milyar TL’ye ulaştı. Biz yılsonu için bu rakamın, iyimser bir tahminle 22 milyar TL olacağını düşünüyoruz. Bu da yüzde 6 büyüme anlamına geliyor. 2014 yılında sektörün yarısından fazlasını oluşturan otomobil sigortalarında prim üretimi sınırlı kaldığı için yüksek büyüme göremedik. Elementer alanda sadece belli kategorilerde olduğumuz için büyüme tahmininde pek bulunmuyoruz. Ancak 2015’te bizim faaliyette bulunduğumuz koruma ürünlerinde yüzde 15- 20’lerde büyüme olacağını öngörüyoruz. Hayat sigortaları ise 2013 yılı sonunda 3,3 milyar TL prim üretimi gerçekleştirdi. 2014 yılı Kasım sonunda bu rakam, 2,9 milyar TL oldu. 2014 sonunda hayat sigortalarında geçen yılki prim üretimine yani 3,3 milyar TL’ye ulaşılacağını düşünüyoruz. 

İLG��NİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz