Daha da artar mı?

Sigorta, yabancı oyuncuların en etkin olduğu finans alanı.

21.09.2014 15:37:570
Paylaş Tweet Paylaş
Daha da artar mı?
Banka dışı finansta yabancı sermayeli şirketler önemli bir rol oynuyor. Özellikle sigortada yabancılar daha çok öne çıkıyor. Elementer sigorta da 25 yabancı sermayeli oyuncu, kategorinin yüzde 76’sına hakim.

Bu oran hayat sigortasında yüzde 36 ve BES’te yüzde 35. Sektör yetkilileri önümüzdeki dönemde sigortada yabancı payının artacağını düşünüyor. Faktoringde 77 oyuncudan 12’si yabancı ama yüzde 56 oranında bir paya sahipler. Leasingde ise 10 yabancı sermayeli şirket, pazarın yüzde 25’ini elinde tutuyor. Bu iki alanda yabancıların payında gelecek 5 yılda önemli bir değişiklik beklenmiyor.

SİGORTANIN UÇTE İKİSİ YABANCIDA
Sigorta, yabancı oyuncuların en etkin olduğu finans alanı. Elementer sigorta, yabancı oyuncular için son 10 yılda çok cazip bir kategori olarak öne çıkıyor. “Elementer sigorta prim üretiminin GSMH’ye oranı yüzde 1’lerde. Bu, gelişmiş ülkelere kıyasla çok düşük” diyen Peppers&Rogers Finans Sektöründen Sorumlu Yönetici Ortağı Tunç Akyurt, son olarak devlerden Alman Allianz’ın Yapı Kredi Sigorta’yı satın almasını bu cazibenin örneği olarak vurguluyor.

Zaten Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Ramazan Ülger’in verdiği bilgiler de bunu doğruluyor: “2013 yılı verilerine göre 37 elementer sigorta şirketinin 25’inin yabancı sermaye ortaklığı yüzde 50’nin üzerinde ve bu şirketler toplam primin yüzde 76’sını üretiyor.”

Yabancı oyuncuların sektörün bugünkü hacmine gelmesindeki rolü yadsınamaz. Hem getirdikleri yeni ürünler hem eriştikleri hedef kitleyle sektörün büyümesinde önemli rol alıyorlar.

Yapı Kredi Sigorta’yı alarak sektörde lider konumuna gelen Alman Allianz Türkiye’nin CEO’su Solmaz Altın, yabancıların Türkiye’de genel stratejilerini şöyle özetliyor: “Bugüne kadar yabancı sigorta gruplarının, öncelikle büyümesi beklenen sigorta prim hacminden bir an önce daha fazla pay almaya yönelik ve gelişmiş ekonomilerde uygulamaları mümkün olmayan stratejiler izlediklerini gördük.

Bu stratejilerin sürdürülebilir olmadığı açıktı. Ancak aynı şirketlerin kısa sürede yarışı terk etmek zorunda kalacaklarını görerek daha faydalı strateji değişikliğine gittiklerine de tanık olduk."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz