İlk 5 hedefi için fırsat bakıyoruz

David Long, Türkiye yatırımlarını, gelecek planlarını ve büyüme stratejilerini anlattı...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 5 hedefi için fırsat bakıyoruz
2011 yılında 34,5 milyar dolar ciroya ulaşan ABD merkezli sigorta devi Liberty Mutual'ın Türkiye'de iddialı hedefleri var. 2006 yılında Şeker Sigorta'yı alarak pazara giren Liberty Mutual'ın CEO'su DAVID LONG, satın almada şirket seçimi ve yönetim ekibi kurma konularında hata yaptıklarını düşünüyor. Ancak uzun vadede şirketi, Türkiye pazarında ilk 5'te görmek istiyor. Bunun için de satın alma fırsatlarına baktıklarını belirtiyor ve "Türkiye'de bizi daha büyük bir ölçeğe taşıyacak fırsat olursa 100 milyon dolarlık bir satın alma düşünebiliriz, bu bizi hiç zorlamaz" diye konuşuyor. Liberty Mutual Insurance, uluslararası bir sigorta devi... Yangın ve kaza tarafında dünyada 6'ncı sırada yer alan şirket, 2011 yılında 34,5 milyar dolar ciro gerçekleştirdi. ABD merkezli dev, Türkiye pazarına da 2006 yılında Şeker Sigorta'yı satın alarak girdi. Geçtiğimiz 6 yılda Türkiye operasyonu Liberty Sigorta'ya satın alma ve sermaye aktarımı ile toplam 340 milyon TL yatırım yaptı. Liberty Mutual Insurance CEO'su David Long, Türkiye pazarıyla ilgili oldukça ilginç konuşuyor. Giriş yaptıkları sırada hata yaptıklarını kabul ediyor. Türkiye pazarına girmeye çalıştıkları dönemde şirketlerin çok pahalı olduğunun altını çiziyor ancak bu pazarda bulunmanın şirket için önemli olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Aldığımız şirketin durumunun kötü olduğunu biliyorduk. Ancak ne kadar kötü olduğuna dair bir fikrimiz yoktu. Bu şirketi almak bir hataydı." "Geçtiğimiz 5 yılı Türkiye'de şirketimizi kurmakla geçirdik" diyen CEO'nun Türkiye'de güçlü hedefleri var: "Türkiye'de uzun vadede, pazar payımızın yüzde 5'lere geleceğini tahmin ediyorum. Hedefimiz, Türkiye'de de ilk 5 oyuncu arasında olmak. Büyümek için satın alma fırsatlarına da bakacağız." Long, Türkiye'de satın almaya yaklaşımlarını ise şöyle özetliyor: "Türkiye için satın alma rakamımız, fırsatın büyüklüğüne bağlı. Türkiye'de bizi daha büyük bir ölçeğe taşıyacak fırsat olursa 100 milyon dolarlık bir satın alma düşünebiliriz, bu bizi hiç zorlamaz."26 ülkede 900 ofis ve 45 binden fazla çalışana sahip Liberty Mutual Insurance'ın CEO'su David Long, Türkiye yatırımlarını, gelecek planlarını ve büyüme stratejilerini anlattı:

Capital: Türkiye'ye 2006'da Şeker Sigorta'yı alarak girdiniz. Bugün Türkiye'ye yaptığınız bu yatırımdan memnun musunuz?
- 2006'da Şeker Sigorta'yı satın almak için 70 milyon dolar ödedik. Geçen süreçte üzerine 220 milyon TL ilave sermaye yatırdık. Türkiye'ye son 5 yılda çok sermaye getirdik. Aldığımız şirketin durumunun kötü olduğunu biliyorduk ancak ne kadar kötü olduğuna dair bir fikrimiz yoktu. Bu şirketi almak bir hataydı.

Capital: Pişman mısınız?
- Hayır, pişman değiliz. Alımı gerçekleştiren ben değildim. Eminim ki benden önce bu görevi yürüten arkadaşım büyüyen, genç ve canlı nüfusun yanı sıra ekonomik gücü çok hızla artan ve jeopolitik önemi çok büyük bir ülke gördü ve bu fırsatı değerlendirmek istedi. Türkiye'de yer almak durumundaydık. Bizim için uzun uzun vadede iyi bir değer yaratabilmemiz önemli... Türkiye pazarına 2006'da girmeye çalıştığımızda şirketler çok pahalıydı ama bizim için Türkiye pazarında olmak çok önemliydi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz