İlk 5'in payı değişir mi?

Bankacılık dışı finans alanlarında pazardaki ilk 5 oyuncunun hakimiyeti dikkat çekici... Ancak son 5 yılda BES, leasing ve faktoringde ilk 5 oyuncunun toplam pazar payı az da olsa azalma trendinde.

18 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 5'in payı değişir mi?
Sigorta sektörü ise istisna. 2008’de sigorta sektörünün ilk 5 oyuncusu pazarın toplam yüzde 47,4’üne hakim iken 2013’te bu pay yüzde 51,5’e yükseldi. BES’te ise ilk 5’in payı son 5 yıl içinde 0,8 puan azalarak yüzde 77,8’e indi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Leasing sektöründe mevcut işlem hacminde yine ilk 5 pazarın yarısından fazlasını elinde tutuyor, ancak 2008 yılına göre 4,5 puanlık kan kaybı yaşanıyor. En dramatik düşüş ise 14 puanla faktoring alanında görülüyor.

Peki önümüzdeki 5 yılda liderlerin pazarda ağırlığı devam edecek mi? Capital’in araştırması bankacılık dışındaki finans sektörlerinin geleceğine yönelik önemli mesajlar içeriyor.

SİGORTADA YARIŞ İLK 4'TE OLACAK
Sigorta sektöründe liderlerin payı her yıl artıyor. Elementer branşta 2008 yılı sonunda ilk 5 şirketin pazar payı yüzde 47,4’dü. Geçtiğimiz yıl sonunda ise bu pay yüzde 51,5’e kadar çıktı. Gelişmiş ülkelere baktığımızda Türkiye ile paralel bir durum söz konusu.

Örneğin İngiltere’de toplam üretimin yüzde 47’si ilk 5 firmadan geliyor. Insurance Europe verilerine göre de bu oran, Avrupa topluluğu ortalamasında yüzde 50- 55 aralığında. Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Vekili Mehmet Kalkavan, sektördeki bu yoğunlaşmayı, prim üretimi içinde en yüksek payı alan oto sigortalarındaki trende bağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.