"Pay yarışı" sürerse fiyatlar düşük kalır

Ray Sigorta Genel Müdürü Levent Şişmanoğlu ile sigorta sektörünün performansını, gelişmeleri ve şirketinin hedeflerini konuştuk.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Pay yarışı" sürerse fiyatlar düşük kalır
Sigorta sektörü, kara yılı geride bırakıyor. 2012’de yazılan rekor zarardan sonra sektörde bu yıl kârlılıkta pozitife geçiş bekleniyor. Bu beklentinin arkasında trafik sigortası gibi branşlarda yaşanan fiyat artışı etkili oluyor. Ray Sigorta Genel Müdürü Levent Şişmanoğlu'na göre pazar payı yarışları sürerse zaman zaman trafik sigortalarında daha düşük fiyatları görmemiz mümkün olacak. Yakın dönemde sektörde önemli konsolidasyonlar bekleyen Sişmanoğlu, bu ortamda şirket olarak fırsatları değerlendirmeye hazır olduklarını söylüyor.

Hayat dışı sigortacılık sektörü bu yılın ilk 7 ayında yüzde 25’lik büyüme yakaladı. Bu rakamda, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yakaladığı yüzde 4,4’lük büyüme ve otomotivdeki canlılık etkili oldu. Ray Sigorta Genel Müdürü Levent Şişmanoğlu, büyümede motor poliçelerinde fiyatların artışı ve yeni yatırımların sigortalanmasının da önemli rol oynadığını düşünüyor. 16 Eylül 2013 verilerine göre geçen yıla oranla trafik sigortalarında yüzde 50 daha fazla prim yazıldığına dikkat çeken Şişmanoğlu, “Trafik sigortalarında poliçe adedi de yüzde 5 arttı. Trafik sigortalarının fiyatlarının artması nedeniyle ortalama prim üretimi yüzde 45 büyüdü. En önemli prim üretimi büyümesi, bu alanda yaşanıyor" yorumunu yapıyor. Aynı şekilde yangın branşında da prim üretimi yüzde 28’e ulaşıyor.

Şişmanoğlu, bu yıla kârlılık anlamında da olumlu bakıyor. “Geçen yıl zararın önemli bir kısmını tek bir şirket yapmıştı, bu yıl aynı şirket kâr yapıyor. Trafik tarafı yılı pozitif kâr sonucuyla bitirecek. Diğer branşlar içinse başa baş ya da biraz pozitif sonuç beklemekte fayda var. Kârlılıkta artıya geçilen bir yıl olacak” diye konuşuyor. 2011 ve 2012 yılında kârlılığa odaklanan Ray Sigorta da bu yılla birlikte orta vadede pazardaki payını yüzde 5-6 seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Geçen yıl 3 milyon TL kâr açıkladıklarını belirten Şişmanoğlu, paylarını artırmak istediklerini söylüyor. Bunu da organik büyümenin yanında inorganik büyümeyle de yapabileceklerini anlatıyor. Şişmanoğlu, “Satın almalara açığız, grubumuz her an hazır” diye konuşuyor Ray Sigorta Genel Müdürü Levent Şişmanoğlu ile sigorta sektörünün performansını, gelişmeleri ve şirketinin hedeflerini konuştuk:

Capital: Sigorta sektörü için 2013 nasıl geçiyor? Sektörün teknik ve bilanço performansı nasıl?
- Hayat dışı sigorta alanı için 2013, pozitif bir yıl.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz