11 kritik gelişme

Turizm sektöründe yatırımlar son dönemde hafif de olsa canlanma trendine girdi...

1.05.2018 05:25:000
Paylaş Tweet Paylaş
11 kritik gelişme

Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

1 DÖNÜŞÜM PEŞİNDE! 

Turizm sektöründe yatırımlar son dönemde hafif de olsa canlanma trendine girdi. Sektörde yeni tesis yatırımları 2017’de bir önceki yıla göre parasal bazda yüzde 2,5, tesis sayısında ise yüzde 2,6 oranında artış gösterdi. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), Ekonomi Bakanlığı verilerini baz alarak yaptığı araştırmaya göre 2017’de 3 milyar 29 milyon TL tutarında teşvik bazlı yatırım başladı. Bu yatırımlar 56 ilde toplam 33 bin 257 yataklı 192 yeni projeyi kapsıyor. 2016’da 42 ilde toplam 39 bin 673 yataklı 187 otel projesi, 2 milyar 928 milyon TL’lik teşvik almaya hak kazanmıştı. Halihazırda ise Türkiye’de 1 milyon 396 bin yatak kapasitesi ve 4 bin 776 adet Turizm Bakanlığı belgeli konaklama tesisi bulunuyor. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, “Yeni yatırımlarla birkaç yıl içinde kapasitenin 1 milyon 661 bine ulaşacağı tahmin ediliyor” diyor. Ancak sektörün gündeminde bugünlerde daha fazla kapasite artışı değil, dönüşüm var. Narin de estetikten yoksun, rekabet gücünü yitirmiş turizm yapılarının dönüşerek daha nitelikli bir arz yapısı oluşturmasını hedeflediklerini söylüyor. Oti Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, şu an gündemde olan tahsis süresinin 49 yıla uzatılmasıyla birlikte yatırımcının büyük ölçüde tesislerini yenilemeye hız vereceğini dile getiriyor. 

2 YATIRIMA YENİ BAKIŞ

Sektör oyuncularının büyük bir kısmı yakın vadede yeni tesis yatırımı planlamıyor. Polat Otel Grubu CEO’su Baran Demir, “Yeni yatırım planımız yok” diyor. Talebin arzı karşılayamadığını söylüyor. Bazı gruplar ise kapasite artırmaktan çok farklı gelir yaratacak yatırımları odağına almış durumda. Cornelia Grubu da 2019’da Türkiye’nin en kapsamlı kongre ve fuar merkezini hayata geçirmek için çalışıyor. Crystal Hotels CEO’su Umman Çetinbaş, otellerinde mevcut durumu iyileştirme ve geliştirme yatırımlarına hız verdiklerini söylüyor. Gloria Hotels & Resorts da yenileme yatırımlarına odaklanıyor. Özaltın Holding Yönetim Kurulu Üyesi Elif Özdemir, “Şu aşamada mevcut tesislerimizi yenilemeyi planlıyoruz” diye konuşuyor. Bazı gruplar yurt dışı yatırımlarıyla büyümeye devam ediyor. Limak International Hotels&Resorts son olarak Limak Cyprus Deluxe’ü Kuzey Kıbrıs’ta hayata geçirdi. Limak Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Yeni yatırımımız Makedonya’da inşaatına başladığımız 200 odalı Limak Üsküp 2019’da açılacak” diyor. Concorde Deluxe Resort Lara’yı bünyesinde bulunduran Zaf Grup da 150 milyon dolarlık yatırımla bu yıl haziran ayında Kuzey Kıbrıs’ta Concorde Luxury Resort’u hayata geçiriyor. 

3 ÇEŞİTLENME ARTIYOR

Turizmde önemli bir gelişme de yatırımların lokasyon bazında çeşitlenmesi. Her ne kadar geçtiğimiz yıl turizm merkezleri olan Antalya, İstanbul, İzmir ve Muğla en çok yatırım alan şehirler olsa da Trabzon, Gaziantep, Rize ve Samsun da teşvikli yatırımlarda öne çıkan iller arasında yer aldı. 2017’de sadece Gaziantep’te 5 yeni tesis için 430 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Trabzon’da 107 milyon TL tutarında otel yatırımı teşvike bağlandı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye’de çok odalı otel yatırımından ziyade Kapadokya, Alaçatı, Kaş gibi tatil bölgelerinde “küçük otel” konseptinin ciddi artış eğilimi gösterdiğini belirtiyor. Farklı illere yönelişin yanında turizmde segmentasyon da artıyor. Örneğin Prontotour CMO’su Gürkan Erol, son dönemde gurme gezginler için gastronomi turlarının büyük önem taşımaya başladığını söylüyor. 2017’de Gaziantep’in tarihin en yüksek turist sayısına ulaştığını hatırlatan TTYD Başkanı Oya Narin, “Kars da gastronominin sürüklemesiyle ciddi bir hamle yaptı. Sağlık turizminde de devlet desteğiyle başarılı bir noktaya gelindi” diye konuşuyor. Bir sağlık turistinin yaklaşık 5 bin dolar gelir bıraktığını dile getiren MYC Partners Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu rakam, bir deniz-güneş turistinin bıraktığının 8,5 katı. Bu gibi alanlara da ağırlık vererek turizmi tüm ayaklarıyla yeniden inşa etmeliyiz.” Museum Hotel Kurucusu Ömer Tosun da “Sağlık, termal, kayak ve gastronomi turizmi başlıklarında Türkiye’nin kat edeceği çok yolu ve çok büyük potansiyeli olduğunu düşünüyorum” diyor. 

4 OLAĞAN DIŞI ATILIM 

Bu yıl sektör açısından en güzel haber turist sayısındaki artış ve kaybedilen pazarların tekrar geri kazanılması oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2017’de Türkiye’ye gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 27,84 artarak 32 milyon 410 bin 34’e yükselmiş, gelir 26 milyar dolar olmuştu. Bakanlığın bu yılki tahmini sektörün 36 milyon yabancı turist ve 34 milyar dolar gelire ulaşacağı yönünde. Bu artışta en önemli etken turizm pazarlarında yaşanan canlanma. 2014 sonrasında siyasi kaynaklı krizler turizmde Rusya, BDT ve Avrupa pazarlarında ciddi kayba neden olmuştu. Özaltın Holding Yönetim Kurulu Üyesi Elif Özdemir “Bu yıl Almanya’nın başını çektiği Avrupa ile beraber diğer önemli ve belirleyici Rus ve BDT pazarı olağan dışı bir atılımda olup düşük geçen son iki yılın üzerine katlayarak devam ediyor” diyor. Crystal Hotels CEO’su Umman Çetinbaş da Crystal Otelleri için Rus ve BDT pazarının eski günlerine döndüğünü söylüyor. Etstur Genel Müdür Yardımcısı Suat Özbek de Rusya ve Avrupa’dan gelecek taleplerde son 2 yıla kıyasla 2-3 kat artış olacağını ifade ediyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz