14 endişe sinyali

14 sektörden gelen “tehlike sinyallerini” araştırdık.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
14 endişe sinyali

LEASİNGDE DURUM NASIL?
Finansal Kiralama Derneği (FİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Taşar, şunları söylüyor: "Olumsuz olarak değerlendireceğimiz somut durum, sektörümüzün iş konusu olan, özel kesim yatırım harcamalarındaki negatif büyüme. TÜİK verilerine göre özel kesim yatırım harcamaları, 2012'nin ilk 6 ayında 43,3 milyar TL iken 2013'ün ilk 6 ayında 42,2 milyar TL oldu, Üstelik bu negatif gelişme cari fiyatlarla oldu. Enflasyonu da dikkate alırsak yatırım harcamalarındaki küçülme önemli boyutta.”
PLASTİĞE PETROL DARBESİ
Plastik Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Yavuz Eroğlu ise hammadde fiyatlarındaki artışa vurgu yapıyor: "En çok düşündüren gelişme hammadde maliyet kalemindeki artış ve bunun müşterilere yeterince aktarılamaması. Plastik üreticilerinin maliyetlerindeki en büyük payı hammadde alıyor, Ürününe göre değişmekle birlikte bu pay yüzde 50- 85 arasında seyrediyor. Ortadoğu'daki kriz de bizi çok etkiliyor, Son bir yılda maliyetlerde ortalama yüzde 10 artış var.”
REKLAMDA FİYAT SAVAŞI
Fiyat rekabetinin yaşandığı bir başka sektör de reklam, Art Grup Eşbaşkanı ve CEO'su Özgür Sağlam, son dönemde pazardaki endişe verici durumları şöyle özetliyor: "En önemli sıkıntımız fiyat rekabeti, Çok ciddi oranlarda fiyat kırmalar yaşanıyor, Komisyon oranları ciddi biçimde düşüyor. Bir zamanlar yüzde 20-25'lerde olan oranlar, önce 17'ye, 10'a,8'e indi, Hatta büyük hacimli işlerde 2-3'lere kadar inmiş durumda, Bu durumda gelir üretme konusunda sıkıntı olmaya başladı. Yaşamsal devamlılık zorlaştı.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz