7 önemli gelişme

Capital 2011'de büyümenin itici gücü olan gelişmeleri ve bunların 2012'ye etkilerini araştırdı.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
7 önemli gelişme
Geçtigimiz yıl Türkiye'nin dev grupları büyümede rekor kırdı. Koç Holding yüzde 41, Oyak yüzde 31,5 ve Sabancı yüzde 14,9'luk bir büyüme ile Türkiye ekonomisinin yüzde 8'lik büyümesinde önemli bir rol oynadı. Sadece bu üç holding değil inşaattan hazır giyime, sağlıktan mobilyaya farklı sektörlere odaklanan birçok dev de büyümede yüzde 67'lere varan bir performans sergiledi. Büyümenin yanında kârlılıkta da devlerin karnesi son yılların en parlak rakamlarına sahip. Peki geçtiğimiz yıl dünya krizin etkilerinden hala sıyrılmamışken Türkiye'de devlere büyümeyi getiren ne oldu? Bu soruya her grup ve şirketin ayrı bir yanıtı var. Örneğin, Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Koç Topluluğu şirketlerinin ihracat pazarlarındaki yavaşlamayı, pazar çeşitliliği ve artan piyasa payları sayesinde bertaraf etmeyi başardığını söylüyor. Akfen Holding CEO'su Süha Güçsav da kendilerini büyütenin Mersin Limanı, Akfen GYO ve enerjideki yatırımları olduğunun altını çiziyor. Türkiye'de özel sektöre yön veren 38 grubun finansal verilerinden oluşan büyük resme baktığımızda 7 önemli gelişme öne çıkıyor. Capital 2011'de büyümenin itici gücü olan gelişmeleri ve bunların 2012'ye etkilerini araştırdı.

1- VERİMLİLİĞE ODAKLANDILAR
Geçtiğimiz yıl büyümeyi getiren en önemli unsurlardan biri, şirketlerin verimlilik yaklaşımı oldu. Birçok grup 2011'i verimlilik yılı ilan etti. Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak da bu durumun altını çiziyor ve "2011 yılında verimlilik odaklı stratejilerimiz ile hedeflerimizin üzerine çıkarak büyümemizi devam ettirdik. 2011, kârlılığımızın yükseldiği bir yıl oldu" diyor. Yıldız Holding CFO'su Cem Karakaş da mevcut operasyonları daha etkin ve verimli bir şekilde yönettiklerini, kârlılığı sürekli olarak iyileştirmeye odaklandıklarını anlatıyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Doğan Holding için 2011, tam anlamıyla sürdürülebilir büyüme ve verimlilik artışı sağlamaya yönelik adımlar yılıydı. Holding CEO'su Yahya Üzdiyen, bu kapsamda medya portföylerini gözden geçirip bazı varlıkları elden çıkardıklarını belirtiyor. "Bu sayede sermaye yapımızı daha da güçlendirdik" diyor. Esas Holding'e 2011'de yüzde 50 büyüme getiren performansın da arkasında verimlilik var. Esas Holding Operasyon Direktörü Murat Kutay, "Büyüme, yatırım ve verimlik 2011 performansımızda öne çıktı. Verimlilik projeleri yeni yatırımlarımızı içine alacak şekilde sürdürüldü" sözleriyle bu durumu anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz