Anayasasız mümkün mü?

Koç, Sabancı, Alarko, Eczacıbaşı, Abdi İbrahim ve Boyner’in yıllar önce hazırlanmış yazılı aile anayasaları var...

22.09.2016 11:58:340
Paylaş Tweet Paylaş
Anayasasız mümkün mü?
YÜKSEL YILDIRIM / YILDIRIM HOLDİNG YKB
“AİLE ANAYASASI GEREKSİZ”
“İŞE YARAMIYOR”

Aile anayasasının gerekliliğine inanmıyorum. Sabancı Holding bu işlere bir sürü para harcadı. Ancak geldiği noktada aile anayasasının bir işe yaramadığını gördük.
3’ÜNCÜ KUŞAK FARKLI
Aile anayasası yapmamızın bir diğer nedeni de 3’üncü kuşağın işleri devam ettirmek istememesi. Biz endüstriyel bir grubuz onlarsa daha high tech işlerle ilgilenmek istiyor.
“KAĞITTA KALIYOR”
Aile şirketlerinde 2’nci ve 3’üncü kuşakta çatışmalar oluyor. Yazdığınız anayasalar kağıtta kalıyor. Bizden sonraki nesillerin kafa yapıları farklı. Şirketleri gelecek nesle bırakmak yerine halka açmayı ya da yurtdışında yabancı yatırımcılarla stratejik ortaklık yapmayı planlıyorum.

DAVUT DOĞAN / DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG YKB
“BAŞARIMIZIN SIRRI ANAYASAMIZDA GİZLİ”
ANAYASANIN İLK MADDESİ

Doğanlar Aile Anayasası’nda ilk madde olarak kasadan avans çekmeyi yasakladık ve aylık belli bir maaş sistemine geçtik.
21 KİŞİLİK AİLE MECLİSİ
6 kardeşiz ve 21 kişilik aile meclisimiz var. Doğanlar Yatırım Holding olarak başarımızın sırrı herkese eşit uygulanan Aile Meclisi Anayasası. Anayasamızda aldığımız maaşlar, çalışma ilkelerimiz, aile ve işin sınırları, ortakların çalışma yönetimi, performans değerlendirme, dışarıdan bağımsız üye ataması, disiplin yönetmeliği, hisse devri, kar payı hepsi yazılı olarak önceden belli. 3’ÜNCÜ KUŞAK
Üçüncü kuşağın alacağı eğitimleri, bursları ve yönetime giriş şekillerini de önceden aile anayasamızda belirledik. Örneğin 15 yaşını dolduran aile meclis üyesi 2 haftalık zorunlu staja tabi tutuluyor.

DR. BAHAR AKINGÜÇ GÜNVER / İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI
“6 YIL ÖNCE REVİZE ETTİK”
GÜÇ ÇATIŞMASI

Aile şirketlerinde menfaatten çok güç çatışması oluyor. Türkiye’deki aile şirketlerinde de işler büyüdükçe ‘sen-ben’ iddiası başlıyor. Bu nedenle şirket kurulur kurulmaz aile anayasası olmalı. En temel prensipleri yazmak gerekiyor.
16 YILLIK YASA
Bizim ailede 3’üncü kuşak yönetimde. 4’üncü kuşak da görev almaya başladı. Aile anayasamızı 16 yıl önce oluşturduk. UCLA Üniversitesi’nden Prof. Carlsrud danışmanlığında aile anayasamızı hazırladık. 6 yıl önce 2010’da aile anayasamızı revize ettik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz