Büyük göç

Bundan 2 yıl önce İstanbul’da lüks plazalardan 60 büyük şirket taşındı...

20.04.2017 11:35:120
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük göç
PERAKENDEDE DE TAŞINMA ARTTI
Sadece şirketler ofislerini taşımıyor artan döviz cinsinden kiralardan dolayı perakendeciler de yüksek kiralar ödedikleri mağazalarını kapatıyor ya da daha küçük metrekarelere taşınıyorlar. JLL Türkiye Kiralama Direktörü Elif Kerenciler, artan kiralardan dolayı perakendecilerin daha küçük metrekareleri tercih etmeye başladığını doğruluyor. Kerenciler, “Perakendeciler yeni dönemde yatırımcı kira/dekorasyon desteğinin olduğu lokasyonlarda mağaza açmayı ya da bayi olarak mağaza açmayı da tercih ediyorlar” diyor. Cushman&Wakefield’ın Bağdat Caddesi, Nişantaşı ve İstiklal Caddesi bölgesini ele alan Eylül 2016 İstanbul Alışveriş Caddeleri raporuna göre, bu 3 ünlü caddeden 1 yılda 95 marka çıkışı gerçekleşti. Özellikle son dönemde GAP, Bersh- ka, Aldo, Divarese, So Chic ve Zara caddedeki mağazalarını kapatırken son 1 yılda Bağdat Caddesi’nden 43, Nişantaşı’ndan ise 49 marka çıktı. Cadde mağazalarında boşluk oranlarında da artış var. Nişantaşı’nda mağaza boşluk oranı yüzde 5’ten yüzde 12’ye çıktı. İstiklal’de yüzde 8 olan bu oran son 1 yılda yüzde 10’a yükseldi. Eva Gayrimenkul ve Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, artan boşluk oranlarından dolayı son dönemde caddedeki kiralamalarda yüzde 20-25 kira düşüşü yaşandığını belirtiyor.

KAÇIŞLAR NEREYE KAYDI?
TL’nin Euro karşısında son 5 yılda yüzde 70 değer kaybettiği göz önünde bulundurulduğunda AVM mağazalarındaki kira artışları TL bazında daha fazla hissedildi. Historia, Aqua Florya gibi kendilerine ait AVM’lerde kiraların TL cinsinden alındığını söyleyen Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali, diğer AVM’lerin de kiralarda Euro’dan TL’ye dönmesi gerektiğini belirtiyor. Karaali, “Döviz cinsinden kira alan bazı AVM’ler son dönemde kuru düşükten sabitleme veya kira indirimi yapma yoluna gitti” diyor. İstanbul’da özellikle Anadolu yakasında yeni açılan veya açılacak olan AVM’ler yüksek kiralardan dolayı mağazalarını kapatma noktasına gelen perakendeciler için alternatif sunuyor ve cadde mağazaları bu AVM’lere kayıyor. Örneğin Bağdat Caddesi’nde bulunan birçok perakendeci mağazasını Akasya AVM ve Emaar Square’e taşıdı. Bununla birlikte birçok perakendeci de Anadolu’ya yönelmiş durumda. Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, perakendede büyümenin daha çok yeni gelişen bölgelerle Anadolu’da gerçekleştiğini belirtiyor. Gönden, “Perakendeciler artık daha düşük kâr pahasına pazar payı artırma arayışında değil. Başarısı belirsiz olan ve döviz cinsinden yüksek kira rakamları talep edilen AVM’lere ihtiyatlı yaklaşıyorlar” diyor. Verimliliği artırmak için mağaza küçültmek ve verimsiz mağazaları kapatmak da çözümler arasında yer alıyor.

TUĞRA GÖNDEN / CUSHMAN & WAKEFIELD YÖNETİCİ ORTAĞI
“OFİS ARZI ARTTI, FİYATLAR DÜŞTÜ”
MODERN ALTERNATİFLER ÇOĞALDI

Büyüme veya küçülme gibi yapısal nedenler şirketlerin ofis yerlerini taşımalarında önemli bir etken. Bununla birlikte artan ofis arzı ile birlikte son yıllarda modern ofis alternatifleri de ciddi anlamda arttı. Dolayısıyla ofis yenileme, taşınma nedenleri arasında önemli bir yer tutuyor.
“NİTELİKLİ OFİSLERİN YÜZDE 18’İ BOŞ”
10 yıl önce İstanbul’da nitelikli ofis arzı yaklaşık 1 milyon metrekare ve boşluk oranı yüzde 5 seviyelerindeydi. Bugün neredeyse 5 milyon metrekare toplam nitelikli arzın yüzde 18’i boş.
“DOLULUK DÜŞECEK”
Önümüzdeki dönemde yeni tamamlanan çok sayıda ofis projesi ile birlikte doluluk oranları düşecek. Arz artışı ve artan kurlar ile birlikte dolar bazındaki kiralar yer yer düşüş gösterse de TL bazında sabit ve hatta bölge bölge artışlar söz konusu olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz