Büyüklerin"Büyümesi" zorlaşıyor

Capital, "Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi" araştırmasıyla özel sektörün gerçek gücünü 13 yıldır iş dünyasıyla paylaşıyor.

1.08.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüklerin"Büyümesi" zorlaşıyor

Ekonominin tüm aktörlerini kapsayan araştırma, bu açıdan alanında bir ilk. Krizin en önemli dönemi olan 2009 yılını kapsayan araştırmada, şirketlerin cirosal anlamda yüzde 7 küçülmesi dikkat çekici. Listenin geneline yansıyan cirosal gerileme, milyarlar kulübünü de etkilemiş durumda. Dev şirketlerin cirosal performansı 2008 yılında yüzde 18 artış gösterirken bu yıl bu oran yüzde 8'e geriledi. Kulüp üyelerinin özellikle son 5 yıldır büyümede kan kaybettikleri de görülüyor. Listenin zirvesinde ise bir değişiklik yok. Son 3 yıldır Tüpraş, liderliğini koruyor. Vodafone Türkiye'nin katkılarıyla gerçekleştirilen bu dev araştırmada bu şirketi Petrol Ofisi ve Türk Telekom izliyor. Capital 1998 yılından bu yana iş dünyasıyla "Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketini" paylaşıyor. Bu yıl 13'üncüsü gerçekleştirilen araştırma, ekonominin genel gidişatını göstermesi açısından önemli mesajlarla dolu. Listenin geneline baktığımızda krizin başladığı 2008 yılına göre nominal anlamda yüzde 7'lik bir küçülme olduğu görülüyor. Reel anlamda ise devler liginde yer alan 500 şirketin toplam cirosu yüzde 11,7 küçülmüş durumda. Geçtiğimiz yıl şirketlerin bir önceki yıla göre pazar payından çok kârlılığa odaklanmış olması ise bu durumu yaratan en büyük etken. Listedeki şirketlerin 2008 yılında kârlılıklarında yüzde 24 gerileme yaşarken, bu yıl yüzde 14,6 büyüme kaydetmeleri de bu savı destekliyor. Reel anlamda kârlılıkta yaşanan artış oranı ise yüzde 8,8. Listenin genelindeki gerileme, milyarlar kulübünü de etkilemiş durumda. Geçtiğimiz yıl listede 75 şirket milyar TL bariyerini aşarken, bu yıl bu sayı 68'e geriledi. "Milyarlar kulübü"nde genel olarak son 5 yılda önemli bir erime yaşanması ise dikkat çekici. Kulüpte yer alan şirketlerin toplam cirosundaki artış hızı hemen hemen her yıl düşüyor. 2004 yılında yüzde 38 cirosal artış gerçekleştiren kulüp üyeleri, bu yıl sadece yüzde 8 cirosal artış kaydetmiş durumda. Yani devler büyüdükçe cirosal büyüme gerçekleştirmeleri her yeni yıl daha da zorlaşıyor.
Capital 500'ün liderlerini görmek için görsele tıklayın


İLK 5'İN PERFORMANSI

Listede yer alan ilk 5 şirketin performansına baktığımızda da benzer bir tabloyla karşılaşıyoruz. İlk 5'te yer alan şirketlerin cirosal büyüklüğü, bir önceki yıla göre yüzde 18 daralma gösterdi. Kârlılıkta listenin geneline yayılan tablo ilk 5'te de değişmedi. Zirvedeki şirketler, kârlılıklarını yüzde 3,7 oranında artırmayı başardı. Tüm bu gelişmelerde 2008 yılının birleşme ve satın almalar sonucunda ciroları artırmasının ardından, 2009 yılında şirketlerin daha temkinli ve agresiflikten uzak davranmasının etkisi büyük.
Zirvedeki şirketlerin yer aldığı sektörlerin geçtiğimiz yılki performansı da şirketlerin ciro ve kârlılık oynamalarında etkili. Zirvenin ilk iki oyuncusu olan Tüpraş ve Petrol Ofisi, akaryakıt sektöründe faaliyet gösteriyor. Sektörde krizin etkisiyle petrol fiyatlarının sürekli dalgalanması ve geçtiğimiz yıl yaşanan daralma, şirketlerin performansına da yansımış durumda. Sektörün iki dev oyuncusunun geçtiğimiz dönemde cirodan çok kârlılığa odaklanması stratejisi de cirosal küçülmede etkili oldu. İlk 5'te yer alan Türk Telekom ve Turkcell ise bir önceki yıla göre cirolarında az da olsa artış yakalamış örnekler. Yine de telekom sektöründeki çetin rekabet ve her şirket için geçtiğimiz yılın yatırım yılı olması nedeniyle şirketlerin performansında büyük sıçramalar göze çarpmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz