En büyük şansım

İş dünyasında kadınların egemenlik alanı giderek genişliyor.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En büyük şansım
Geçen yıl Türkiye'deki yönetici sayısı yüzde 6 arttı yöneticilerin yüzde 31'lik kısmını kadınlar oluşturdu. Capital'in 12 yıldır gerçekleştirdiği "Türkiye'nin En Güçlü 30 İş Kadını" listesi de bu yükselişinin önemli göstergesi... Listeye aday kadın yöneticilerin sayısı her geçen yıl artıyor, zorlu seçimlerle isim oluşturuluyor. Elbette başarıyı yakalamak, iş dünyasında gücü sağlamak o kadar kolay değil. Listemizi oluşturan isimleri bugün bulundukları pozisyonlara, verdikleri doğru kararların yanında "şans" olarak niteledikleri faktörler de taşıyor. Güçlü kadınların kariyerlerine bazen iş hayatında yaşadıkları bir deneyim, bazen de özel hayatlarından rol model aldıkları bir insan yön veriyor. Emine Kamışlı ve TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner gibi pek çok güçlü kadın için hayatlarındaki en önemli şansları aileleri. Ümit Boyner, "Nitelikli bir eğitim almamı önemseyen ve destekleyen, kendimi değil yaptığım işi ciddiye almamı öğreten ailemin beni hayata hazırlaması en önemli şansım oldu. Eğitimim konusunda da ailemden fedakarlık derecesinde destek aldım. Bu nedenle aldığım eğitimi sadece kendim için değil, topluma yararlı olabilmek için kullanmaya çalıştım" diyor. Demet Sabancı Çetindoğan ve Begümhan Doğan Faralyalı için de iş hayatlarında örnek aldıkları insan, en büyük şansları babaları... Suzan Sabancı Dinçer doğru mesleği seçtiği, Meral Eredenk ise Güler Sabancı ve Burhan Karaçam gibi başarılı liderlerle çalıştığı için kendini şanslı niteliyor. Türk iş dünyasına yön veren 30 güçlü isim bugün yakaladıkları başarıyı doğuran şanslarını ve bu şanslarını kariyer ve özel hayatlarında nasıl daimi kıldıklarını anlatıyor.

BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI / DOĞAN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
"BABAMIN İŞLERİYLE BÜYÜMEK, ÇALIŞMA HAYATINA KARŞI MERAK YARATTI'
ŞANSLI AZINLIKTANIM

Belki birçok insan için böyledir ya da ben şanslı azınlıktanım, bilemiyorum. Ama benim hayattaki en büyük şansım annem ve babam... Kendimi bildiğim andan itibaren babamın iş hayatındaki başarısına, çalışkanlığına ve azmine tanık oldum. Çocukluğumdan aklıma kazınan hatıraların başında akşam yemeği sohbetlerimiz gelir. Sofrada mevzubahis hep iş olurdu.
ANNEM ÜRETME İSTEĞİ AŞILADI
Daha çocukken bile babamın hayatının sessiz tanığı olmak ve onun işleriyle yoğrularak büyümek bende çalışma hayatına karşı büyük bir merak yarattı. O hayata atılmak için hep istek duydum. Annem ise çalışmamasına rağmen bana hep çalışma isteğini aşıladı. Çalışmaktan kastı üretmekti ve bunu bana ince ince işledi.
NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZ
Annem ve babama en büyük minnettarlığım ise bana sağladıkları iyi eğitim alma fırsatı. Çok genç yaşlardan itibaren hem bana bu eğitim fırsatını verdiler, hem sorumluluk almamı sağlayarak donanımlı bir şekilde hayata atılmama ve ayaklarımın üzerinde durmama vesile oldular. Onlara ne kadar teşekkür etsem az.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz