En etkili 30 iş kadını

İşte Türkiye’nin En Güçlü 30 Kadını…

4.07.2017 12:45:070
Paylaş Tweet Paylaş
En etkili 30 iş kadını
1 GÜLER SABANCI Başkan Sabancı Holding 53,6 milyar TL NET SATIŞ
Güler Sabancı, tam 13 yıldır Türkiye’nin en büyük ve köklü kuruluşlarından Sabancı Holding’e liderlik ediyor. Bir finans ve sanayi devi olan Sabancı Holding, geçtiğimiz yıl cirosunu yüzde 12 artırarak 53,6 milyar TL’ye ulaştırdı. Grubun konsolide net kârı ise yüzde 19 artışla 2,7 milyar TL’ye yükseldi. Yatırımlar açısından da hareketli bir yıl geçiren Sabancı Holding, Türkiye’nin özel sektör tarafından yapılan en büyük linyit santrali olan Tufanbeyli Santrali’nin açılışını gerçekleştirdi. Kordsa ve Sabancı Üniversitesi öncülüğünde kurulan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ni açtı.

2 SUZAN SABANCI DİNÇER Başkan / Akbank 294 milyar TL KONSOLİDE AKTİF
Akbank 2016 yılında toplam aktiflerini yüzde 17 oranında artırarak, 294 milyar TL’nin üzerine yükseltti. Kredileriyle Türkiye ekonomisine sağladığı destek 219 milyar TL’ye ulaştı. Suzan Sabancı Dinçer, birçok uluslararası kurum tarafından Türkiye’nin en iyi bankası seçilen Akbank’ı global rakipleri arasında yüzde 35 gider/gelir rasyosuyla en verimli banka yaptı. Akbank 2016 yılında Türk bankacılık sektöründe bir ilki daha gerçekleştirerek Euromoney tarafından “Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası” seçildi.

3 Y. BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI Başkan / Doğan Holding 7,8 milyar TL CİRO

Türkiye’nin en büyük medya grubunun yanı sıra enerji, perakende ve sanayi kollarında da çok güçlü yatırımlara sahip olan Doğan Holding’de başkanlık koltuğunda oturan Y. Begümhan Doğan Faralyalı, aynı zamanda 12 bine yakın çalışanı yönetiyor. Doğan Faralyalı, 2016 yılında holdingin konsolide cirosunu yüzde 31 artırarak 7 milyar 774 milyon TL’ye ulaştırdı. Gerek sosyal sorumluluk faaliyetlerinde gerek şirket içinde kadını güçlendiren çalışmalara verdiği önemle ön plana çıkan Faralyalı’nın liderliğindeki grupta çalışanların yüzde 32’si, yöneticilerin de yüzde 38’i kadınlardan oluşuyor.

4 SEMAHAT ARSEL Yönetim Kurulu Üyesi / Koç Holding 2,4 milyar dolar KİŞİSEL SERVET
Merhum Vehbi Koç’un en büyük çocuğu olan Semahat Arsel, geçen yılı 70,9 milyar TL’lik konsolide ciroyla kapatan Koç Holding’in yönetim kurulu üyesi. Vehbi Koç Vakfı ile Setur’un yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Aynı zamanda Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin başkanı. Koç Ailesi’nin en büyük üyesi olarak çok özel ve saygın bir yere sahip olan Arsel, sahip olduğu kişisel servetle Türkiye’nin en zengin kadını.

5 HANZADE DOĞAN BOYNER Yönetim kurulu başkanı Doğan Online 65 milyon ZİYARET
Hanzade Doğan Boyner, Doğan Online ile sektörde dijital dönüşüme liderlik ediyor. Doğan Online, Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Rusya’yı kapsayan çok geniş bir coğrafyanın en büyük teknoloji platformu. Doğan Online bünyesinde Hepsiburada, Nesine.com, Altıncı Cadde ve Evmanya gibi alanında lider şirketler yer alıyor. Grubun amiral gemisi Hepsiburada ise aylık 65 milyon ziyaret ve 10 milyon ürünle Türkiye’de perakendenin dijital dönüştürücü gücü konumunda.

6 ÜMİT BOYNER Yönetim kurulu üyesi Boyner Grup 4 milyar TL CİRO
Boyner Grup’ta yenilikçi iş fikirlerinden büyük finansal kararlara kadar kritik süreçlerde önemli bir rolü bulunan Ümit Boyner, grubun sosyal sorumluluk projelerine de destek veriyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük ticaret sigortası şirketi Euler Hermes’in yönetim kurulu üyesi ve Amerikan Chubb Sigorta’nın Uluslararası Danışma Kurulu’nda. Boyner, iş dünyasındaki etkin kuruluşlarda aldığı sorumluluklarla da güçlü bir iş kadını. TÜSİAD’a 2010-2013 yılları arasında başkanlık yaptı. KAGİDER’in kuruculuğunu üstlendi.

7 CAROLINE KOÇ Yönetim kurulu üyesi Koç Holding 70,9 milyar TL CİRO 
Caroline Koç, Türkiye’nin en büyük özel sektör kuruluşu Koç Holding’de merhum eşi Mustafa Koç’un vefatı sonrasında yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Koç Holding’in geçtiğimiz yıl konsolide cirosu 70,9 milyar TL, ana ortaklık payı net dönem kârı ise 3,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Holding 6,2 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirirken son 5 yılda yaptığı yatırım miktarı da 30 milyar TL’ye ulaştı. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyeliği öncesinde Caroline Koç, iş yaşamında hep girişimci olarak yer aldı. Haremlique ve Selamlique markalarını kurdu. Kadın ve aile konusundaki çalışmalarıyla da hep ön planda oldu.

8 GALYA FRAYMAN MOLINAS Başkan Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü 9 YÖNETTİĞİ ÜLKE SAYISI

Galya Frayman Molinas 2007–2012 arasında Coca-Cola Kadın Liderler Konseyi üyeliği, 2011-2015 döneminde İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanlığı yaptı. Halen Coca- Cola Hayata Artı Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı ve 2013’ten bu yana YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerine devam ediyor. Molinas, Harvard Business School Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Bölgesi Danışma Kurulu ve Boğaziçi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi.

9 ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ Yönetim kurulu başkanı Doğan Televizyon Grubu 1,1 milyar TL CİRO
Türkiye’nin en büyük televizyon grubunu yöneten Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD’ın ilk kadın başkanı olarak da iş dünyasında özel bir yere sahip. WEF Medya İcra Komitesi ve Paley Media Center Yönetim Kurulu Üyesi olan Doğan Yalçındağ’ın yönettiği şirketler; Kanal D, CNN TÜRK, Tv2, D-SMART, OTT platformu BluTV, yapım şirketleri D Prodüksiyon & Dark Story, müzik yapım şirketi DMC, 3 ulusal radyo kanalı ve birçok tematik kanal Doğan Televizyon Grubu’nun çatısı altında yer alıyor. Yalçındağ’ın liderliğinde 147 ülkede milyonların üzerinde izleyiciye ulaşan Doğan Televizyon Grubu, bölgede daha da güçlenmeyi planlıyor.

10 ZEYNEP BODUR OKYAY Yönetim kurulu başkanı Kale Grubu 1,7 milyar TL CİRO

Bu yıl 60’ıncı yılını kutlayan Kale Grubu, 400 milyon TL’lik bir yatırım programı başlattı. Seramikte dünyanın 12’nci, Avrupa’nın ise 3’üncü büyük üreticisi olan Kale Grubu, İtalya’da satın aldığı seramik fabrikasını bir tasarım üssüne dönüştürdü. Savunma ve havacılıkta büyüyen Kale Grubu, geçen yıl Türkiye’nin ilk milli piyade tüfeğinde seri üretim fazına geçti. Türkiye’ye teslim edilecek ilk F-35 savaş uçağına 400 kritik motor parçasıyla katkı veren grup, havacılık ve savunma sanayinin yerlileştirilmesi çalışmalarında kilit rol oynuyor.~11 GÜLSÜM AZERİ CEO OMV Petrol Ofisi 30,8 milyar TL CİRO
Son 6 yıldır enerji ve petrol devi OMV’nin Türkiye CEO’luğunu yapıyor. OMV Türkiye’nin 2016 yılı cirosu 30,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl toplam satışları 10,68 milyon tona ulaşan OMV Petrol Ofisi’nin Türkiye’deki istasyon sayısı 1.785’e çıktı. Women Corporate Directors’ın (WCD) Türkiye’deki çalışmalarına liderlik eden Gülsüm Azeri, “Gönül Ağacı” projesiyle PO istasyonlarında düşük gelirli kadınların tasarladığı ürünleri destekliyor.

12 EMİNE KAMIŞLI Başkan yardımcısı Esas Holding 3 milyar dolar CİRO 
Emine Kamışlı, kurucu ortağı olduğu Esas Holding’den önce Aksigorta, Akhayat ve Sabancı Holding’de yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 2000 yılında da babası Şevket Sabancı ve kardeşi Ali Sabancı ile birlikte Esas Holding’i hayata geçirdi. Bugün Türkiye’nin en büyük yatırım gruplarından olan Esas’ta hazine ve varlık yönetiminden sorumlu. Sosyal projelerde oldukça aktif olan Emine Kamışlı, Esas Sosyal’in kurucular kurulu başkanı olarak İlk Fırsat adını taşıyan bir projeye imza attı. 

13 NURTEN ÖZTÜRK Kurucu üye ve yönetim kurulu üyesi OPET 20,5 milyar TL CİRO
Nurten Öztürk, iş dünyasının en başarılı girişimcilerinden biri. 25 yıl önce eşi Fikret Öztürk’le birlikte OPET’i kurdu. 2002 yılı sonunda Koç Holding Enerji Grubu’nun yüzde 50’sine ortak olduğu OPET, bugün Türkiye’nin 2’nci büyük akaryakıt dağıtım şirketi. 2016’da OPET’in pazar payı yüzde 18,32 cirosu 20,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Öztürk, OPET’in sosyal sorumluluk projelerinin fikir lideri. Temiz Tuvalet Kampanyası, Yeşil Yol Projesi, Örnek Köy Projesi ve Trafik Dedektifleri Projesi ve Yaşam Kemeri uygulaması öne çıkanlar.

14 DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN Başkan Demsa Group-MediaSa 125 MAĞAZA SAYISI 
Demsa Group, 2000 yılında Demet Sabancı Çetindoğan ve eşi Cengiz Çetindoğan tarafından kuruldu. Dünyaca ünlü markaları Türk tüketicisiyle buluşturan şirket, bugün 120’yi aşkın mağazası ve 1.200’ün üzerinde çalışanıyla lüks perakendede liderliği elinde tutuyor. Grup son olarak 120 yıllık Fransız Galeries Lafayette’i de Türkiye’ye getiriyor. Demsa Group perakendenin yanı sıra turizm ve medya alanında faaliyet gösteriyor. 

15 FEYHAN YAŞAR Başkan vekili Yaşar Holding 4,5 milyar TL KONSOLİDE BRÜT CİRO 
Son yıllarda Türkiye ekonomisinin üzerinde büyüyen topluluk, gıda, içecek ve boyada yenilikçilikle ön plana çıkıyor. 70’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren Yaşar Holding’in en önemli pazarları Körfez Bölgesi, AB ülkeleri ve ABD. Yaşar da grubun bu noktaya gelmesinde en önemli katkıda bulunanlardan… İş dışında sosyal çalışmalarıyla da tanınan Feyhan Yaşar, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi.

16 PINAR ABAY Genel müdür ING Bank 58 milyar TL AKTİF TOPLAMI 
Bankacılık sektörünün en başarılı ve vizyoner isimlerinden... Mobil ve dijital bankacılık alanlarında yenilikçi ve öncü uygulamalara imza atan Abay, ING Bank Türkiye’yi yurt dışına teknoloji ve hizmet ihraç eden bir noktaya taşıdı. Abay’ın liderliğinde banka geçtiğimiz 5 yılda odaklandığı her alanda rakamları 2 katına çıkardı. Abay, gelecek 5 yılda bankayı yine 2 kat büyütmeyi planlıyor.


17 GÜLDEN YILMAZ Yönetim kurulu üyesi ve eş başkanı Koton Mağazacılık 2,8 milyar TL CİRO
Sektörünün en hızlı markalarından... 2016’da hazır giyim organize pazarı yüzde 15 büyürken, Koton yüzde 35 büyüme kaydetti. Geçtiğimiz yıl perakende cirosunu 2,8 milyar TL’ye taşıyan şirket yaklaşık 1.700 kişiye istihdam yarattı. Türkiye’ye 85 milyon TL, yurt dışına yaklaşık 103 milyon TL yatırım yapan Koton, 2017’de yüzde 42 büyümeyi planlıyor.


18 SERRA AKÇAOĞLU Genel müdür Citibank Türkiye 197,5 milyon TL KÂR MİKTARI

Serra Akçaoğlu, Citi’nin EMEA’nın yönetim komitesi üyesi ve Citi Türkiye’ye atanan ilk Türk ve kadın genel müdür. 2016 yılı sonunda Citibank Türkiye genel müdürlüğü görevine ek olarak, Citi’nın fiziksel şubesinin veya iştirakinin bulunmadığı ancak kurumsal bankacılık hizmetleri sunduğu 60 ülkeyi kapsayan bir göreve atandı. Akçaoğlu, bu 60 pazardan sorumlu yöneticilere liderlik ederek bu pazarlar için strateji oluşturulması ve faaliyetlerin büyütülmesinde rol alacak.

19 EBRU ÖZDEMİR Başkan Limak Yatırım 6,2 milyar TL CİRO 
Kariyerine 1997 yılında Limak Holding’de ihale biriminde başlayan Ebru Özdemir, 2010 yılından bu yana Limak Yatırım’ın yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Priştina Uluslararası Havalimanı ve LimakPort İskenderun gibi büyük çaplı kamu-özel iş birliği projelerine imza atan Özdemir, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile “En Hızlı Büyüyen Havalimanı”, “Gelişmekte Olan Pazarlarda En İyi 40 Kamu Özel İşbirliği Projesinden Biri” gibi ödüllerin de sahibi. Özdemir, 2016 yılında kurduğu Limak Vakfı’nın başkanlığını da yürütüyor. 

20 İPEK ILICAK KAYAALP Başkan Rönesans Holding 3,4 milyar dolar CİRO 
İpek Ilıcak Kayaalp, 55 binden fazla çalışanı ve 3,4 milyar dolar cirosuyla dünyanın 23 farklı ülkesinde, müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren Rönesans Holding’in başındaki isim. İnşaat, gayrimenkul geliştirme, endüstri tesisleri, enerji ve sağlık alanlarında faaliyetlerini sürdüren Rönesans, dünyanın en büyük uluslararası müteahhitlik şirketleri arasında 44’üncü sırada yer alıyor. Avrupa’nın ise 10’uncu en büyük müteahhitlik şirketi. Grup, orta vadede dünyanın en büyük ilk 10 müteahhitlik şirketi arasına girmeyi hedefliyor. 

~21 İPEK KIRAÇ Yönetim kurulu üyesi Kıraça Holding 70,9 milyar TL CİRO 
Henüz 33 yaşında olan İpek Kıraç, Suna ve İnan Kıraç’ın kızları. Kıraç, Brown Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Koç Holding bünyesinde Amerikan Hastanesi ve Temel Ticaret AŞ’de yönetim kurulu üyeliği görevini üstlendi. Kıraça Holding bünyesindeki Karsan’ın da yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Kıraç, Kıraça Holding’in marin sektöründeki kuruluşu Sirena Marine’de de 2012’den bu yana yönetim kurulu üyesi ve CEO olarak görev yapıyor. Aynı zamanda Koç Holding Yönetim Kurulu Üyeliği’ni de yürütüyor. 

22 CANAN ÖZSOY Başkan ve genel müdür General Electric Türkiye 1,5 milyar TL CİRO 
175 ülkede 300 binden fazla çalışanıyla GE, 1948 yılından beri de Türkiye’de, 4 şehirde, 2 bini aşkın çalışanıyla kamu ve özel sektöre yönelik olarak sağlık, enerji, havacılık, aydınlatma ve ulaştırma alanlarında teknoloji çözümleri sağlayarak yatırımlarını sürdürüyor. Canan Özsoy, 5 yıl önce şirkette başkanlık ve genel müdürlük koltuğuna oturdu. GE’nin Türkiye’de bilinirliğinin artması, doğru yerlerde yatırım yapılmasının temin edilmesi, bu yatırımların geri dönüşü ve teknolojik olarak katma değeri yüksek satış gerçekleştirilmesinde kilit rol oynadı. 

23 AYLİN SOMERSANCOQUI CEO Allianz Türkiye 9 milyar TL CİRO 
Aylin Somersan Coqui, kariyerine 1998 yılında New York’ta, Morgan Stanley Bankası’nda yatırım bankacısı olarak başladı. 2003’te Münih’te bulunan Allianz Global Investors şirketine katıldı. 2013’te Allianz Yaşam ve Emeklilik’in CFO’luğunu ve yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Ocak 2016’dan itibaren Allianz Türkiye’nin CEO’su olarak görev alan Coqui, bugün 2 bin 500 çalışanı ve 4 bin acentesiyle 81 ilde 7 milyon müşterisi olan şirketi, liderlik koltuğunda daha da güçlü bir noktaya götürmek istiyor.

24 NEŞE GÖK Yönetim kurulu başkanı İnci Holding 1,5 milyar TL CİRO
Türkiye’nin önde gelen akü ve jant üreticisi İnci Holding’in yönetim kurulu başkanı olan Gök, 9 şirket ve 2 bin 400 çalışana liderlik yapıyor. İnci Holding sadece iç pazarda değil yurt dışında faaliyet gösterdiği ülkelerde de güçlü bir konumda. Grup üretiminin yüzde 67’sini 80’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Gök’ün hedefi de grubu otomotiv yan sanayinde 2023’te dünyada ilk bin şirket arasına sokmak. Bu yıl yüzde 13 büyüme planlayan İnci Holding, yeni yatırımlar ve stratejik ortaklıkları da gündemine aldı.

25 LEYLA ALATON Yönetim Kurulu Üyesi Alarko Holding 1,2 milyar dolar CİRO 
Leyla Alaton iş dünyasının duayen patronlarından merhum İshak Alaton’un kızı. Bugün 1,2 milyar dolar cirolu holdingde önemli kararlara imza atan Alaton, aynı zamanda Alvemedica Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor. Alvemedica girişimsel kardiyoloji alanında Türkiye’nin tek markası konumunda yer alıyor. Yerli stent, balon ve katater üreticisi olan şirket, 70’i aşkın ülkede faaliyet gösteriyor. Alaton, Alvemedica’yı alanında dünya markası yapmak için yatırımlarını sürdürüyor.

26 ARZU ASLAN KESİMER Genel Müdür Tat Gıda 981 milyon TL CİRO
Koç Topluluğu bünyesinde yer alan ve Tat, SEK, Pastavilla markalarını çatısı altında bulunduran Tat Gıda’nın genel müdürü Arzu Aslan Kesimer, göreve geldiğinden bu yana şirketin cirosunu her yıl ileriye taşımayı başardı. Özellikle SEK markasıyla süt ve süt ürünleri işkolunda “yenilikçi ürünlerle büyüme” stratejisi çerçevesinde Mayıs 2016’da tüketiciyle buluşturdukları “İyi Tatlı SEK Quark” ile Türkiye’de sağlıklı atıştırmalık pazarında güçlü bir konum edindi.

27 ALİZE DİNÇKÖK EYÜBOĞLU Yönetim kurulu üyesi Akkök Holding 9 milyar TL CİRO 
Alize Dinçkök Eyüboğlu, Akkök Holding’de yönetim kurulu ve icra kurulu üyeliği görevini sürdürüyor. Kimya, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren holding bünyesinde, biri yurt dışında olmak üzere 18 ticaret ve sanayi şirketiyle 18 üretim tesisi bulunuyor. Dinçkök Eyüboğlu, Akmerkez Lokantacılık Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenirken Akkök Grubu Pazarlama Platformunu da yönetiyor. 

28 GÖZDE AKPINAR Yönetim kurulu başkanı Betek Grubu 1,1 milyar TL CİRO 
2008 yılından bu yana Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Gözde Akpınar, gerçekleştirdiği yatırımlar ve projeler doğrultusunda Betek’i yüzde 345 büyüttü. Akpınar, mevcutta bulunan Kaynarca ve Gebze 1 fabrikalarına, sonra Gebze 2 ve Kayseri fabrikalarını kazandırdı. 1.200’ü aşkın kişiyi istihdam eden şirket, Balıkesir’de 120 milyon TL’lik yatırımla üçüncü yalıtım fabrikasını kurmaya hazırlanıyor.

29 EBRU DORMAN CEO MV Holding 3,2 milyar TL CİRO
McKinsey, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Orange gibi alanında lider dünya markalarıyla Avrupa, Amerika ve Asya’da edindiği tecrübelerin ardından 17 yıl sonra Türkiye’ye dönen Ebru Dorman, 2015 yılında MV Holding CEO’su oldu. Teknoloji, enerji ve konaklama alanlarındaki iştirakleri ile holdingin toplam cirosu 3,2 milyar TL, çalışan sayısı ise 1.500’ün üzerinde. 2016’da Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük finansal teknolojiler yatırımını yapan MV Holding girişim sermayesi fonlarında da yatırımcı.

30 ESİN GÜRAL ARGAT Yönetim kurulu başkan vekili Gürallar Grubu 5 bin ÇALIŞAN SAYISI 

Esin Güral Argat, çalışma hayatına 1992 yılında Güral Çini ve Seramik’i kurarak başladı. 2005 yılında Evport girişiminin tüm operasyonel süreçlerini yönetti. 2008 ekonomik krizinde grubun turizm yatırımlarının stratejik yapılanmasını gerçekleştirdi. 2010 ile birlikte LAV markasının yaratılma sürecini gerçekleştirdi. Aynı zamanda TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Lideri unvanlarını taşıyor.Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz