En etkili 30 iş kadını

İşte Türkiye’nin En Güçlü 30 Kadını…

4.07.2017 12:45:070
Paylaş Tweet Paylaş
En etkili 30 iş kadını
21 İPEK KIRAÇ Yönetim kurulu üyesi Kıraça Holding 70,9 milyar TL CİRO 
Henüz 33 yaşında olan İpek Kıraç, Suna ve İnan Kıraç’ın kızları. Kıraç, Brown Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Koç Holding bünyesinde Amerikan Hastanesi ve Temel Ticaret AŞ’de yönetim kurulu üyeliği görevini üstlendi. Kıraça Holding bünyesindeki Karsan’ın da yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Kıraç, Kıraça Holding’in marin sektöründeki kuruluşu Sirena Marine’de de 2012’den bu yana yönetim kurulu üyesi ve CEO olarak görev yapıyor. Aynı zamanda Koç Holding Yönetim Kurulu Üyeliği’ni de yürütüyor. 

22 CANAN ÖZSOY Başkan ve genel müdür General Electric Türkiye 1,5 milyar TL CİRO 
175 ülkede 300 binden fazla çalışanıyla GE, 1948 yılından beri de Türkiye’de, 4 şehirde, 2 bini aşkın çalışanıyla kamu ve özel sektöre yönelik olarak sağlık, enerji, havacılık, aydınlatma ve ulaştırma alanlarında teknoloji çözümleri sağlayarak yatırımlarını sürdürüyor. Canan Özsoy, 5 yıl önce şirkette başkanlık ve genel müdürlük koltuğuna oturdu. GE’nin Türkiye’de bilinirliğinin artması, doğru yerlerde yatırım yapılmasının temin edilmesi, bu yatırımların geri dönüşü ve teknolojik olarak katma değeri yüksek satış gerçekleştirilmesinde kilit rol oynadı. 

23 AYLİN SOMERSANCOQUI CEO Allianz Türkiye 9 milyar TL CİRO 
Aylin Somersan Coqui, kariyerine 1998 yılında New York’ta, Morgan Stanley Bankası’nda yatırım bankacısı olarak başladı. 2003’te Münih’te bulunan Allianz Global Investors şirketine katıldı. 2013’te Allianz Yaşam ve Emeklilik’in CFO’luğunu ve yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Ocak 2016’dan itibaren Allianz Türkiye’nin CEO’su olarak görev alan Coqui, bugün 2 bin 500 çalışanı ve 4 bin acentesiyle 81 ilde 7 milyon müşterisi olan şirketi, liderlik koltuğunda daha da güçlü bir noktaya götürmek istiyor.

24 NEŞE GÖK Yönetim kurulu başkanı İnci Holding 1,5 milyar TL CİRO
Türkiye’nin önde gelen akü ve jant üreticisi İnci Holding’in yönetim kurulu başkanı olan Gök, 9 şirket ve 2 bin 400 çalışana liderlik yapıyor. İnci Holding sadece iç pazarda değil yurt dışında faaliyet gösterdiği ülkelerde de güçlü bir konumda. Grup üretiminin yüzde 67’sini 80’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Gök’ün hedefi de grubu otomotiv yan sanayinde 2023’te dünyada ilk bin şirket arasına sokmak. Bu yıl yüzde 13 büyüme planlayan İnci Holding, yeni yatırımlar ve stratejik ortaklıkları da gündemine aldı.

25 LEYLA ALATON Yönetim Kurulu Üyesi Alarko Holding 1,2 milyar dolar CİRO 
Leyla Alaton iş dünyasının duayen patronlarından merhum İshak Alaton’un kızı. Bugün 1,2 milyar dolar cirolu holdingde önemli kararlara imza atan Alaton, aynı zamanda Alvemedica Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor. Alvemedica girişimsel kardiyoloji alanında Türkiye’nin tek markası konumunda yer alıyor. Yerli stent, balon ve katater üreticisi olan şirket, 70’i aşkın ülkede faaliyet gösteriyor. Alaton, Alvemedica’yı alanında dünya markası yapmak için yatırımlarını sürdürüyor.

26 ARZU ASLAN KESİMER Genel Müdür Tat Gıda 981 milyon TL CİRO
Koç Topluluğu bünyesinde yer alan ve Tat, SEK, Pastavilla markalarını çatısı altında bulunduran Tat Gıda’nın genel müdürü Arzu Aslan Kesimer, göreve geldiğinden bu yana şirketin cirosunu her yıl ileriye taşımayı başardı. Özellikle SEK markasıyla süt ve süt ürünleri işkolunda “yenilikçi ürünlerle büyüme” stratejisi çerçevesinde Mayıs 2016’da tüketiciyle buluşturdukları “İyi Tatlı SEK Quark” ile Türkiye’de sağlıklı atıştırmalık pazarında güçlü bir konum edindi.

27 ALİZE DİNÇKÖK EYÜBOĞLU Yönetim kurulu üyesi Akkök Holding 9 milyar TL CİRO 
Alize Dinçkök Eyüboğlu, Akkök Holding’de yönetim kurulu ve icra kurulu üyeliği görevini sürdürüyor. Kimya, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren holding bünyesinde, biri yurt dışında olmak üzere 18 ticaret ve sanayi şirketiyle 18 üretim tesisi bulunuyor. Dinçkök Eyüboğlu, Akmerkez Lokantacılık Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenirken Akkök Grubu Pazarlama Platformunu da yönetiyor. 

28 GÖZDE AKPINAR Yönetim kurulu başkanı Betek Grubu 1,1 milyar TL CİRO 
2008 yılından bu yana Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Gözde Akpınar, gerçekleştirdiği yatırımlar ve projeler doğrultusunda Betek’i yüzde 345 büyüttü. Akpınar, mevcutta bulunan Kaynarca ve Gebze 1 fabrikalarına, sonra Gebze 2 ve Kayseri fabrikalarını kazandırdı. 1.200’ü aşkın kişiyi istihdam eden şirket, Balıkesir’de 120 milyon TL’lik yatırımla üçüncü yalıtım fabrikasını kurmaya hazırlanıyor.

29 EBRU DORMAN CEO MV Holding 3,2 milyar TL CİRO
McKinsey, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Orange gibi alanında lider dünya markalarıyla Avrupa, Amerika ve Asya’da edindiği tecrübelerin ardından 17 yıl sonra Türkiye’ye dönen Ebru Dorman, 2015 yılında MV Holding CEO’su oldu. Teknoloji, enerji ve konaklama alanlarındaki iştirakleri ile holdingin toplam cirosu 3,2 milyar TL, çalışan sayısı ise 1.500’ün üzerinde. 2016’da Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük finansal teknolojiler yatırımını yapan MV Holding girişim sermayesi fonlarında da yatırımcı.

30 ESİN GÜRAL ARGAT Yönetim kurulu başkan vekili Gürallar Grubu 5 bin ÇALIŞAN SAYISI 

Esin Güral Argat, çalışma hayatına 1992 yılında Güral Çini ve Seramik’i kurarak başladı. 2005 yılında Evport girişiminin tüm operasyonel süreçlerini yönetti. 2008 ekonomik krizinde grubun turizm yatırımlarının stratejik yapılanmasını gerçekleştirdi. 2010 ile birlikte LAV markasının yaratılma sürecini gerçekleştirdi. Aynı zamanda TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Lideri unvanlarını taşıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz