En son yeniliğim

Coca-Cola'nın CEO'su Muhtar Kent, kendinden sonra göreve gelmeye aday 10 kişiyi belirlemiş durumda...

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En son yeniliğim


BOSCH TÜRKİYE YETENEK AVINDA
Türkiye'de 100 yıllık bir geçmişi geride bırakan Bosch'un hedefinde ikinci 100 yıl için daha güçlü ve rekabetçi olmak var. Bu amaçla devreye alınan en yeni uygulama "Kariyer Gelişimi ve Yetenek Yönetimi Programı". Bosch Türkiye Genel Müdürü Steven Young, programa ilişkin şu bilgileri veriyor: "Her seviyede çalışanlarla gerçekleştirdiğimiz 'Koçluk Toplantıları' ile açık iletişim platformu oluşturarak öncelikle organizasyonu ve birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Düzenli periyotlarda çalışanlarla birebir görüşmeler gerçekleştiriyorum ve oldukça faydasını görüyoruz. Şu anda istediğimiz iletişim seviyesini yakaladık. Bu program kapsamında potansiyel genç yetenekleri de şirketimize kazandırmayı hedefliyoruz. İK benim için en öncelikli alanlar arasında. Bosch Türkiye olarak üniversiteli arkadaşlarımızla 2'nci sınıf düzeyinden başlayarak ilişki kurduk. Bu program daha önce ilgili yöneticilerimiz tarafından yönetiliyordu. Yeni dönemde bizzat ben üstlendim. Bu programımıza da 'life time career coaching with GM' diyoruz. Başarı için motivasyonu yüksek, aidiyet duygusu gelişmiş ve mutlu bir ekibin şart olduğunu düşünüyoruz. Bunun için İstanbul ofis olarak pilot bir uygulama başlattık: Çalışanlarımız ayın 2 günü evlerinde home office çalışabiliyorlar. Pilot uygulama sonuçlarını değerlendirip tüm organizasyona yaymayı hedefliyoruz."

TOYOTA TEMELİ GÜÇLENDİRİYOR
Toyota Tükiye CEO'su Orhan Özer ise şirket içinde yeni başlattıkları projelerin Japon otomotiv devi Toyota'nın en yeni uygulamalarıyla paralel gittiğini söylüyor. Son dönemde hayata geçirdikleri ve kendisinin ajandasında da ilk sıralarda yer alan uygulamayı ise şöyle anlatıyor: "Temelleri güçlendirme (Strengthening Foundation) çalışmalarımız, son dönemdeki en yeni uygulamamız. Bu uygulamayla iş güvenliği, kalite ve verimlilik başta olmak üzere, şirketimizin temel fonksiyonları daha güçlü ve daha rekabetçi bir konuma geldi. Sonuçlarını da almaya başladık. Bu uygulamayı hayata geçirme nedenlerimize gelirsek... Dünya, 2008'deki kriz ve sonrasında Japonya ve Tayland'da yaşanan doğal afetler gibi pek çok sorunla karşı karşıya kaldı. Bize bu üretim adetlerimizin azalması olarak yansıdı. Kolay olan yol, eleman azaltıp küçülerek bu dönemi geçirmekti. Biz zor olanı seçtik, işten çıkarma yapmadık. El birliğiyle bu dönemi fırsata dönüştürdük. Daha yalın ve esnek bir organizasyonla operasyonumuzu devam ettiriyoruz. Liderlerimizin becerilerini ve yetkinliklerini geliştirici faaliyetler, çalışanlarımızın Kaizen yeteneklerini artırıcı uygulamalar gibi aktiviteleri hayata geçirdik. 'Kaizen' yani 'sürekli iyileştirme' felsefesi içinde pek çok konu gibi verimlilikle ilgili olarak da pek çok öneri çalışanlarımız tarafından üretiliyor ve bunların büyük bir kısmı da hayata geçiyor. Ayrıca önümüzdeki 1,5 yıl içinde C segmentinde yeni bir sedan modelin üretimini Türkiye olarak üstlendik. Bu, 150 Milyon Euro ilave yatırım ve 400 kişilik ek istihdam demek."

İK PROJELERİ ÖN PLANDA
İNCİ YÖNETİCİLERİ EĞİTİMDE

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Meral İnci Zaim, İK'ya yönelik yeni uygulamalar geliştirdiklerini söylüyor. Bu anlamda hayata geçirilecek son proje olan "Gelişim Merkezi" uygulamasından bahsediyor ve ekliyor: "Bu projede, konusunda uzman bir danışmanla birlikte liderlik yolunda gelişim fırsatlarımızı öğrenecek ve projeye katılan herkes için bir gelişim planı oluşturacağız. İhtiyaçları analiz ederek çalışanlarımızın bir dizi eğitim ve seminerlere katılmalarını sağlayacağız. Yakın zaman içinde üst düzey yöneticilerimizle koçluk çalışmasına başlayacağız. Üst yöneticilerimize, İK'de en iyileri seçme konusunda 2 günlük bir eğitim planlıyoruz. Ayrıca 2012 yılında ben ve yönetim kurulu üyelerimiz çalışanlarımızla daha fazla vakit geçirerek onların görüşlerini dinleyeceğiz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz