Endişe listesi

IBM’in C Level yöneticilerle yaptığı araştırmanın sonuçları...

17.10.2016 14:57:330
Paylaş Tweet Paylaş
Endişe listesi
HAMDİ AKIN AKFEN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“HER AN YENİ BİR ŞEY ÇIKABİLİR ENDİŞESİ VAR”
BELİRSİZLİK
En önemli sorun, belirsizlikler ve her an her yerden yeni bir şey çıkabilir endişesi. Buna önlem olarak mümkün olduğunca kuralların içinde kalmaya, tam kurumsallığı uygulamaya çalışıyoruz.
ÖNLEMLER Kanunun ya da yönetmeliklerin gösterdiğinin dışına çıkmamak ve bu konuda hata yapmamak için her birimi zorluyoruz. Güncel gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Devlet birimleriyle sürekli temaslarımızla tavsiyelerini alıyoruz. Yetişmiş eleman istihdam ederek geçmiş tecrübelerden yararlanıyoruz.

BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI DOĞAN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“ÖNGÖREMEDİĞİMİZ BİR DÖNEMDEYİZ”
GÜVENLİK SORUNU
Türkiye’de güvenliğin olmaması ve bölgedeki sorunların gelecekte nasıl şekilleneceğini bilmememizden kaynaklanan ekonomideki öngörüsüzlüğümüz benim için en önemli sorunların başında geliyor. Aslında yıllarca bunu yaşadık, ama bir dönem ekonomide gözlenen gelişmeler öngörebilme lüksü doğurdu. Şimdi yine öngöremediğimiz bir dönemdeyiz. İNOVASYONA ODAKLANDIK Türkiye ortamı, sektörel dönüşümden daha çok güvenlik konusunda endişelenmemize yol açsa da sürdürülebilir büyüme için şirket içi inovasyon, şirket içi girişimcilik gibi konulara odaklanıyoruz ve bu konuları nasıl geliştirebileceğimiz üzerine çalışıyoruz. Bence inovasyon kültürü için biraz daha özgürlükçü ve hayal eden bir topluma, pozitif bir kültüre ihtiyacımız var. 

ABDÜLKADİR KONUKOĞLU
 “PANİĞE KAPILAN YÖNETEMEZ” 
GELİŞMELER
Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkilerinin durumu, Ortadoğu ülkelerindeki istikrarsızlık, çatışma, gergin ortam ve terör, endişelenmemize neden oluyor. Endişeye rağmen paniğe kapılmıyoruz, çünkü paniğe kapılan yönetemez. Sağduyu ve komşularla ilişkilerin zaman içinde düzelmesiyle çözüm bulunacağını düşünüyorum.
SORUMLULUK Şirketimizin de içinde bulunduğu coğrafyadan kaynaklanan endişelerimizi dile getirdiğimi belirtmek isterim. Komşu ülkeler ve Ortadoğu ülkeleri şirketimizin öncelikli ve önemli pazarı değil. Daha çok ülkemiz, milletimiz ve kentimize duyduğum sevgi ve sorumluluktan dolayı endişelendiğimi söyleyebilirim.

TUNCAY ÖZİLHAN
“YATIRIM PERFORMANSI ZEDELENİYOR ”
GÖZLER KURDA
Siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler birbiriyle sıkı bir ilişki içinde. Herkesin kurdaki değişiklikleri sürekli takip ettiği günlere geri döndük. Bu nedenle uzun vadeli düşünmeyi zorlaştıran, yatırım kararı alma koşullarını mümkün kılmayan kurdaki oynaklığın, zayıf olan yatırım performansını daha da zedelemesi ve tüketim talebini zayıflatması riskiyle karşı karşıya kaldık.
CARİ AÇIK Türk Lirası’nın değer kaybetmesinin ihracatı olumlu etkileyeceği düşünülüyordu. Ancak Türkiye’nin yoğun ihracat yaptığı birçok ülkenin para biriminin de değer kaybetmesi sebebiyle ihracatta istenen artış gerçekleşmiyor. İthalatın ise daha pahalı hale gelmesiyle enflasyon tırmanıyor. Cari açık sorunu varlığını korumaya devam ediyor. Bu nedenle Türkiye’de cari açığı azaltacak yatırımların teşvik edilmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz