"FABRİKA ZENGİNLERİ!"

Eskiden Türkiye’nin en büyük sanayicileri dendiğinde akla sadece Koç, Sabancı, Dinçkök, Bodur aileleri gelirdi. Ancak son 12 yılda Türkiye’nin fabrika zengini aileleri büyük bir değişim geçirdi. 2000’lerin başında sadece 14 fabrikası bulunan Murat Ülker, bugün 72 fabrikayla Türkiye’nin en fazla fabrikaya sahip patronu oldu. Yeni dönemde yaptığı satın almalarla üretimdeki gücünü katlayan Anadolu Grubu’nun patronu Tuncay Özilhan, listede 2’ncilik koltuğuna oturdu. 2003’te 31 fabrikası olan Özilhan, kısa sürede fabrika sayısını 2 katına çıkarmayı başardı.

6 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
FABRİKA ZENGİNLERİ!
Geçtiğimiz yılın en büyük süprizini İngiliz United Biscuits’i 3,3 milyar dolara satın alarak dünyanın en büyük 3’üncü büyük bisküvi üreticisi haline gelen Yıldız Holding yaptı. United Biscuits satın almasıyla Yıldız Holding’in fabrika sayısı bir anda 58’den 72’ye yükseldi.
Yıldız Holding’in patronu Murat Ülker, satın alma kararını vermeden önce United Biscuits’in 14 üretim tesisini teker teker gezdi, daha sonra da satın almayı gerçekleştirdi. Ülker, bu hamleyle dünya bisküvi üretim liginde üst sıralara çıkmakla kalmadı, aynı zamanda Türkiye’nin de en fazla fabrikaya sahip patronu oldu.
Son dönemde fabrika sayısını önemli ölçüde artıran bir diğer isim Anadolu Grubu’nun patronu Tuncay Özilhan oldu. Murat Ülker gibi Özilhan da yaptığı satın almalarla bir dönem Türkiye’nin en büyük üreticileri arasında yer alan Koç ve Sabancı’yı geride bıraktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz