Genç CEO'nun zor dönemi

Genç genel müdür olmanın zorlukları ve yapılan hatalar...

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Genç CEO'nun zor dönemi


NEDEN PİŞMANLIK DUYUYORLAR?
EN BÜYÜK HATAM

Genç yaşta genel müdürlüğe adım atan birçok isim, bugün geriye döndüğünde yaptığı birçok uygulamadan pişman olduğunu dile getiriyor, Örneğin Tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayalo dönemler yaptığı en büyük hatanın insanların sözlerine inanmak olduğunu anlatıyor, "Ben her konuda dürüst ve açık sözlü olduğum için herkesi kendim gibi sanıyordum. Ama ticarette herkes bu şekilde değilmiş. Onu öğrenmem bana ciddi zararlar verse de ileride yaşayabileceğim daha büyük zararların önüne geçmiş oldu” diyor. Metronet Kurucusu Çağrı Seymen de ilk yıllarına dönüp baktığında pişmanlığını şöyle dile getiriyor: "Yeri geldiğinde sistemden ziyade kişilere güvenmiş olmaktan pişmanım.”

“ÇOK ENERJİ HARCADIM”
Tanı Pazarlama ve iletişim Hizmetleri Genel Müdürü Engin Oytaç da yanlış yaptığı birçok konu olduğunu itiraf ederek söze başlıyor. Hemen ardından da şöyle devam ediyor: "Bu da tecrübesiz biri olarak normal. ilk yıllarda herkesi tatmin etme arzusu çok kuvvetli oluyor. Bununla çok enerji ve zaman harcadım.”


“MASA BAŞINDA OTURMAMALI”
Hedef Alliance Genel Müdürü Bülent Denkdemir'in pişmanlıktan çok ders aldığı bir konu olarak gördüğü nokta ise genel müdürlüğün masa başı iş olduğunu düşünmesi. Denkdemir, "Masanın başında çok oturmaya başlarsanız, merkezdeki ekip arkadaşlarınız kendi karar vermesi gereken işleri size onaya getirmeye başlıyor. Çok yoğun çalıştığınızı düşünüyorsunuz ama aslında öncelikler karışıyor ve dışarıdaki fırsatlar kaçıyor' diyor.


TANYER SÖNMEZER / MCT YÖNETİCİ ORTAĞI
“İLK 100 GÜN PLANI ÇIKARMALILAR"
ZAMAN KAYBI

Genel müdürün yaşadığı en büyük zorluk, endüstriyi ya da şirketi anlamayla geçen süre ciddi zaman kaybına sebep oluyor. Genel müdür özellikle analitik araçları, stratejik senaryo planlarını bilmediği bir endüstride faaliyet gösteriyor ise ciddi zaman harcıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz