Güç katan projeler

Türkiye’nin en güçlü kadınlarının, daha fazla haz aldıkları ve kendilerini içinde görmekten mutlu oldukları projeler farklı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Güç katan projeler


EREDENK,"BİRLEŞMEYİ" UNUTAMIYOR
Meral Eredenk, Türkiye’nin en başarılı iş kadınlarından biri. AvivaSA Emeklilik ve Hayat’ın CEO’su. Bireysel emeklilik sisteminde (BES) 11 yılda şirketini 4,3 milyar TL’lik fon büyüklüğüne ve 530 bin katılımcıya ulaştırmayı başardı.

Eredenk, iş hayatında en önemli projesinin Ak Emeklilik ile Aviva Hayat ve Emeklilik’in birleşmesi olduğunu söylüyor. Bu birleşmeyi ise şöyle anlatıyor: “2002 yılında Sabancı Grubu’nda AK Emeklilik Genel Müdürü olarak göreve başladım. Bu dönemde AK Emeklilik’in 40 çalışanı, 10 milyon TL cirosu, 75 milyon Euro değeri ve yüzde 1’in altında pazar payı bulunuyordu. Şirketi, 3 yılda yüzde 19 pazar payına ve sektör sıralamasında ilk onda bile değilken liderliğe taşıdık. 3 yılda bilinirlikte açık ara birinci olan AK Emeklilik, ciro ve fon büyüklüğünde ise 20 yıllık rakiplerini geride bıraktı. Yükselen pazar payı ve piyasa değeriyle yabancı yatırımcıların dikkatini çekti. AK Emeklilik’i 2007’de 5 yıl önceki değerinin 10 katından fazlası üzerinden yabancı bir ortakla birleştirmek ve bu birleşme stratejisini yönetmek benim için hala anlamını koruyan en önemli projedir.”

Eredenk, birleşmenin sonuçlarının da oldukça olumlu olduğunu söylüyor. “2007’de gerçekleşen bu ortaklığın ardından şirketimiz sektörünün en büyüklerinden biri haline geldi” diye konuşuyor. 2007’de marka bilinirliği olmayan Avi-vaSA’nın 5 yıl içinde yüzde 36 spontan marka bilinirlikle Türkiye’nin en güçlü markalarından biri olduğunu belirtiyor. Bireysel emeklilik sektörüne toplam 12 bin lisanslı çalışan kazandırdıklarına da dikkat çeken, Eredenk projenin sadece Türkiye’de değil, Avrupa ve Amerika’da “case study” olarak anlatıldığına vurgu yapıyor.

TOPLUMA FAYDA ASIL HEDEF
Ebru Özdemir, Limak Yatırım’ın yönetim kurulu başkanı. Türkiye’nin en güçlü iş kadınlarından biri. Özdemir, kendisini en çok holding olarak yaptıkları sosyal sorumluluk projelerinin etkilediğini söylüyor. Kendisi için en özel projeleri ise şöyle anlatıyor:

“Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu gibi gelişmekte olan bölgelerinde çok sayıda okul ve yurt yaptırdık. Çalışanlarımız da gönüllü olarak bölgedeki çocukların okul araç, gereç ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunuyor. Eğitime sürekli destek oluyoruz. Ayrıca düşük gelirli insanlara faizsiz, uygun vadeli  iş edindirme kredisi sağlayan mikro kredi şubelerini destekliyoruz. Örneğin, Alkumru hidroelektrik santralimizin bulunduğu Siirt’in Kurtalan ilçesinde ilk mikro kredi şubesinin kurulmasını destekledik. Sosyal olarak, çalıştığımız bölgelerdeki kültür, sanat aktivitelerine sponsor oluyoruz. Kısacası, bulunduğumuz coğrafyaların, kültürlerin sosyo-ekonomik seviyelerinin yükselmesinde ve çevresel duyarlılığın artırılmasında etki eden projeler benim için çok özel.”

BERKMAN'I ZİRVEYE TAŞIDI
Güldem Berkman, Türkiye’nin en büyük ikinci ilaç şirketi Novartis’in Türkiye ülke başkanı. Sorumluluğunda 2 bin 200 çalışan ve 4 üretim tesisi bulunuyor. 100’e yakın ülkeye Türkiye’den ilaç ihracatı yapıyor. Son 7 yıldır da Sandoz ile Türk ilaç endüstrisinin ihracat şampiyonu, Berkman, kariyerindeki en önemli projenin kendisini liderlik koltuğuna taşıyan “Çeşitlilik ve Dahil Etme” çalışması olduğunu söylüyor. Bu projeyi şöyle anlatıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz