Haklar esniyor seçenek artıyor

Eskiden standart olarak verilen yan haklar artık esnedi.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Haklar esniyor seçenek artıyor

Kayak ve spor malzemeleri firması Burton, kar kalınlığı 60 cm’yi geçtiğinde çalışanları kayak yapabilsin diye toplu izin veriyor. Türkiye’de de esnek yan hak paketleri içinde, farklı eğitimler de var. Avivasa ve Avea’da iş dışı eğitimlerin arasında evcil hayvan kursu da yer alıyor. Abdi İbrahim’de ise yan haklar arasında peynir gurmeliği, bitki bakımı, şarap tadımı gibi farklı fırsatlar bulunuyor. Önümüzdeki dönemde ise esnek yan hak uygulamasına geçecek şirket sayısında artış bekleniyor. İK yöneticileri ücret paketleri içindeki sabit gelirlerin azalacağını, buna karşın yan haklar gibi değişken gelirlerinin payının artacağını söylüyor. Towers Watson Genel Müdürü Süha Alıcı, “Yan hak uygulamalarında gelecek dönemde öne çıkacak konu başlıkları BES ve esnek yan haklar olacak” diyor. Microsoft, Eczacıbaşı ve PepsiCo da en kısa zamanda esnek yan hak programına geçmek için çalışma yapıyor.

"MEMNUNİYETİ YÜZDE 99'A ÇIKARDIK"
PAKETTE NE VAR?

Çalışanlarımıza temel ve esnek olmak üzere iki ayrı kategoride ek menfaat sunuyoruz. Temel ek menfaatlerimiz çalışanlarımıza standart olarak sunduğumuz hayat sigortası, bireysel emeklilik, cep telefonu, yıllık izin, doğum günü izni ve kreş yardımı gibi ek menfaatlerden oluşuyor. Esnek ek menfaatlerimiz kapsamında ise çalışanlarımıza 17 farklı alanda seçim yapabilme imkanı sunuyoruz.

İNİSİYATİF KULLANIYORLAR
Flex Menü adını verdiğimiz bu uygulamayla tüm çalışanlarımızın inisiyatif kullanarak, kendilerine en uygun ek menfaat paketini oluşturabilmelerini hedefledik. Böylelikle çalışanlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda bütçelerini kendilerinin yönetmelerine olanak sağladık. Flex Menü, yüzde 99'a varan memnuniyet oranıyla çalışan bağlılığını önemli ölçüde artırdı.

MURAT BAYBURTLUOĞLU AVIVASA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
"YAN HAKLARA 4.5 MİLYON TL AYIRDIK"
ALIŞVERİŞ İMKANI

Esnek yan haklar paketimizin adını insan kaynaklarına gönderme yapacak şekilde ButİK olarak belirledik. “Bir tıkla alışverişe başla” sloganıyla yola çıktık. Çalışanlarımızla beraber ButİK'yı her geçen yıl daha da renklendiriyoruz.

SAYI ARTACAK
Sistem, çalışanlarımızın aileleri ve kendi ihtiyaçlarına göre avantajlı seçim ve değişim yapabilmelerini sağlıyor. Ayrıca çalışan memnuniyetini de olumlu yönde etkiliyor. Geçen yıl, paketimizde 12 yan hak seçeneği sunduk. Bu yıl hedefimiz, listemize en az 4 farklı seçenek daha eklemek.
BÜTÇE DEĞİŞMEDİ
Geçmişe göre yan haklar bütçemizde bir değişim yaşanmadı. Amacımız, mevcut yan hak bütçesi dahilinde çalışanlarımıza seçim yapma imkanı vermek. 2013 yılında yan haklar için yaklaşık 4.5  milyon TL ayırdık.

BAHATTİN AYDIN AVEA İNSAN KAYNAKLARI GRUBU DİREKTÖRÜ
"AVEAÇARŞI'NIN YILLIK BÜTÇESİ 9 MİLYON LİRA"
SEÇENEK ARTTI

Esnek yan haklar platformumuzun adı: Aveaçarşı, 2011 yılında hayata geçirdiğimiz Aveaçarşı kapsamında, çalışanlarımız ihtiyaçlarına yönelik olarak yan haklarını kendileri şekillendirebiliyor, Geçtiğimiz yıl, 27 kalem olan “Aveaçarşı” yan haklarını, bu yıl 39'a çıkardık. Yan haklar için yılda yaklaşık 9 milyon TL'lik bir bütçe ayırıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz