İş yapmanın 9 yeni kriteri

Yönetimde uzun süre kalmalarının sırrı her biri için farklı...

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İş yapmanın 9 yeni kriteri
Türkiye’de son yıllarda üst düzey yönetici sirkülasyonu artmış durumda. 2010 yılında Capital500 listesinde yer alan en büyük 200 şirketten 21 ’i, 2011 ’de 27’si, bu yıl ise 13’ü üst düzey yönetici değişikliğine gitti. Ancak bu genel tablo içinde 30 yıla yakın aynı yöneticiyle yola devam etmeyi başaranlar da var. Örneğin Beypi Genel Müdürü Sait Koca 30, Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı 27, Toros Tarım Sanayi Grubu CEO’su Esin Mete 21 yıldır istikrarlı bir şekilde liderlik koltuğunda oturuyor. Yönetimde bu kadar uzun kalmalarının sırrı her biri için farklılık içeriyor. Ortak noktaları ise kaptan koltuğunda oturdukları şirketleri devler liginde tutmayı başarmış olmaları...

"SIR KÂRLI BÜYÜMEDE"
Sait Koca, 30 yıldır Beypi’nin genel müdürlük koltuğunda oturuyor. Şirkette genel müdür olarak göreve başladığında Beypi’nin henüz yolun çok başında olduğunu söyleyen Koca, aradan geçen bu uzun sürede nasıl yol kat ettiğini ve kalıcı olmanın sırlarını şöyle anlatıyor: “Beypi’de ilk göreve başladığımda hiçbir şey yoktu diyebilirim. Sadece bir karma yem fabrikasının montajı sürüyordu. Sonra her yıl biraz daha büyüyerek bugünlere geldik. Bu büyümede seçtiğimiz hedefin doğruluğu büyük rol oynadı. O dönemde, mesleki bilgilerim, özel sektöre geçmeden önce Tarım Bakanlığı’nda 10 yıl içinde edindiğim deneyimler ve uygulanan hayvancılık politikalarına yaptığım yorumlar, ‘Türkiye’de kırmızet üretiminin sürekli azalacağı’ kanaatini oluşturmuştu. Bu açığı kapatabilecek tek argüman ise piliç eti üretimiydi. Bu durumu göz önünde bulundurarak 1986’da yemin yanında piliç eti üretimine başladık. Aradan geçen yıllar tahminlerimizi doğru çıkardı. Alınan kararlar ve uygulamalar doğru olunca, kârlılık ve büyüme gerçekleşti. Ortaklar bundan mutlu oldu. Ben de 30 yılı aşkın bir süredir genel müdür olarak çalışmalarımı sürdürdüm.”

LİDERLERE İSTİKRAR GETİREN 9 STRAJİ
1- UZUN SÜRELİ DÜŞÜNÜN

 “Günlük kâr peşinde olmadık, hep uzun süreli stratejiler belirledik.” (Beypi Genel Müdürü Sait Koca)
2- KURULUŞU SAHİPLENİN
“Kuruluşu kendime aitmiş gibi sahiplendim, bu duyguyu bütün kademelere indirgedim.” (Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı)
3- ÇALIŞANA YAKIN OLUN
“Farklı fikirlere açık, çalışanlarına yakın, dinleyen, koruyan, cesur bir yönetici oldum.” (Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Talu)
4- DENEMEKTEN ÇEKİNMEYİN
“Tutkulu, denemekten ve hesaplanabilir risk almaktan çekinmeyen bir yönetici oldum (İpragaz Genel Müdürü Selim Şiper)
5-HEDEFLERE ODAKLANIN  
“Şirketi başarıya taşırken hep doğru stratejiyi ve hedefleri belirlemeye.” odaklandık.” (Kastamonu Entegre Genel Müdürü Haluk Yıldız)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz