İşe alımın şaşırtan ekonomisi

Bütün yönleriyle işe alım ekonomisi...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İşe alımın şaşırtan ekonomisi


ADAY BULMAK ZOR
En uzun sürede alım yapılan pozisyon ise CEO seviyesinde yaşanıyor. Genelde şirketler için üst ve orta düzeyde işe alım süresi 4-12 hafta ve daha alt pozisyonlarda da 4-8 haftayı buluyor. Oysa CEO düzeyinde bu zaman, Human Resources kurucu ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka'nın da belirttiği gibi en az 2-3 aya hattı 6 aya kadar uzayabiliyor. Genel müdür yardımcılığı ve direktör pozisyonlarında da özellikle telekom, hızlı tüketim malları ve enerji gibi sektörlerde aday yerleştirmek daha fazla zaman alıyor. Son dönemin gözde yatırım alanı enerjide deneyimli çok yönetici yetişmediğinden isimler, özellikle hukuk direktörlüğüne 10 ila 20 hafta arasında ya da iş geliştirme müdürlüğüne 10 ila 18 hafta arasında belirleniyor. Bu sektörde enerji ticaret uzmanı bulmak için bile 8 ila 12 hafta arama yapıldığı görülüyor. Gıda alanında da Ege Karapınar, üretim ve finans alanında deneyimli pozisyonlarda bulma sürelerinin uzadığını dile getiriyor: "Ortalama 45 günde işe alım yapıyoruz, ancak bu pozisyonlarda ortalama 70 gün." Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü Osman Tüzün de spesifik deneyim istenen genel müdürlük pozisyonlarının 7 hafta ve Anadolu şubeleri için portföy yönetmeni alımlarının 4 hafta daha uzadığını açıklıyor. Sektörden bağımsız olarak en zor bulunan pozisyonlarsa Microsoft İnsan Kaynakları Müdürü Cavidan Özdemir'in de açıkladığı gibi "Özellikle belli uzmanlık gerektiren ve Türkiye'de alan olarak çok niş teknik roller" oluyor. KoçSistem İnsan Kaynakları Direktörü Vedat Korkmaz'a göre de Türkiye'de henüz gelişmemiş teknik alanlarda 3-7 yıl deneyimli uzman bulmak oldukça zor. Burada uzmanların verdiği süre, 10 ila 16 haftaya kadar çıkabiliyor.

DERYA TÜRKKORKMAZ / MANASSET YÖNETİCİ ORTAĞI
"ARTIK ADAYLAR DA ŞİRKET SEÇİYOR"
DEVLERİ REDDEDİYORLAR

Artık adaylar da firmaları araştırıyor ve değerlendiriyor. Dünya devlerindeki pozisyonları reddeden yeni mezunlar görüyoruz. 'Firma mükemmel, hayal edebileceğim en iyilerden ama önerdiğiniz pozisyon hedeflediğim kariyer planı ile örtüşmüyor' yanıtları alıyoruz. Ya da 'Evim Anadolu
Yakası'nda, Avrupa Yakası'nda çalışmayı düşünmüyorum' diyen adayları kaybediyoruz. 3 yıldır işsiz olup da 'Bu kadar bekledim, hayalimdeki iş olana kadar çalışmayacağım' açıklamasına şahit oluyoruz.

TESTLER DE MALİYETLİ
Aslında bu da mevcut koşullar altında doğru kişiyi bulma süresini uzatıyor. Seçme ve yerleştirme sürecinde maliyeti artıran unsur, uygun adayı bulabilmek için harcanan zaman olmaya başladı. Yine adayın doğru aday olup olmadığını anlamak için uygulanan, kişilik envanterleri ve değerlendirme testleri de maliyet kalemlerinden bir diğeri. Bu araçlar da kişi hakkında oldukça fazla ipucu veriyor ve doğru aday seçmek konusunda yardımcı oluyor.


BİNLERCE CV
Türkiye'de lider şirketlere yılda yüz binlerce CV başvurusu yapılıyor. Örneğin bir yılda Yıldız Holding'e
350 binin, Garanti Bankası'na 200 binin ve Arkas Holding'e de 100 binin üzerinde başvuru geliyor. Ancak bu başvurulardan sadece yüzde 20-25'i şirketin genel alım kriterlerine uyuyor. İşe alım sürecinde, bu CV'ler arasından aranan pozisyon için uygun olanları belirleniyor. Ardından adaylar detaylı olarak inceleniyor, beğenilen kişilerle yapılan mülakatlar ve testler sonrası finalde 2-3 aday arasında üst yönetimle görüşerek karar alınıyor. Arkas Holding İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Şengül Atalay, bir pozisyon için ortalama 800 ila bin CV aldıklarını yalnız aranan niteliklere uygun olanların sadece yüzde 7-8'lerde kaldığını belirtiyor. Yılda ortalama 40 bin başvuru alan TAV Grubu'nda idari ve merkez kadrolar için her pozisyona ortalama 350 başvuru geliyor, filtreleme yöntemiyle başvuranların yüzde 10-15'i aranan özelliklere uygun oluyor. Her pozisyon için ortalama 10 kişi ile yüz yüze görüşme yapılıyor. Turkcell'de de her pozisyon için en az 10 aday detaylı incelemeden geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz