İyimser, temkinli ve hazır

Son dönemde iş dünyasında gözlenen bir eğilim var. Tahmin edilenin aksine 2012 yılına yönelik beklentiler kötü değil...

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İyimser, temkinli ve hazır


ŞENOL ŞANKAYA / YEŞİM TEKSTİL CEO'SU
NAKİT AKISINI RAHATLATMAYI HEDEFLİYORUZ'
TEMKİNLİ OLUNACAK ALANLAR

2012 yılında özellikle hızlı büyüme, yeni sektörlere girme, istihdam artışı ve risk alma konusuna temkinli yaklaşıyoruz. Bu yıl bir önceki yılda elde ettiğimiz verileri korumak istiyoruz. Bu nedenle daha çok kârlılığa ve nakit akışına odaklanarak mevcut durumumuzu devam ettirmeye yönelik bir strateji izleyeceğiz.
YALIN YÖNETİME ÖNEM VERECEĞİZ
Şirket içinde geçtiğimiz yıllarda başlattığımız ERP projesini, bu yıl daha da hızlandırarak finans maliyet ve üretimde hayata geçirmeye odaklanacağız. Buna bağlı olarak da yalın yönetim ve stok konularına önem vereceğiz. Ayrıca finansal giderlerimizi azaltarak, vadelerini uzatıp, gelirlerimizin de vadesini kısaltarak nakit akışını rahatlatmayı hedefliyoruz.
ZORLU SÜREÇ BEKLİYOR
Gerek Avrupa Birliği'nin içine düştüğü borç sarmalı gerek ABD kaynaklı ekonomik sorunlar gerekse Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan Arap Baharı ile ilgili siyasi problemler nedeniyle dünya ekonomisini 2012 yılında çok daha zorlu bir süreç bekliyor. Bu yüzden özellikle global belirsizlikler nedeniyle temkinli olmak gerekiyor.
TÜRKİYE EKONOMİSİ DARALACAK
2012'de diğer ülke ekonomilerinin daralması nedeniyle talep düşüşüne bağlı olarak, Türkiye ekonomisinde de mutlaka bir daralma yaşanacak. Yeşim Tekstil olarak Avrupa ağırlıklı olarak ihracat yapıyoruz. Bu krizden de en çok etkilenen bölge Avrupa olacağı ve talepte daralma olması söz konusu olabileceği için bu yıl büyüme konusunda temkinli olmayı planlıyoruz.

DR. MEHMET AKTAŞ/YAŞAR HOLDİNG CEO'SU
"KAYNAKLARI VERİMLİ KULLANACAĞIZ"
NE KADAR ETKİLEYECEK?

2012 yılı için "ihtiyatlı iyimserliğimizi" koruyoruz diyebiliriz. İhtiyatlı tutumumuzun nedeni, ABD ve AB ekonomilerinde yaşanan sıkıntılar ve bu sıkıntıların 2012'de Türkiye'yi nasıl ve ne kadar etkileyeceğinin tam olarak öngörülememesi. Türkiye büyüme potansiyeli, güçlü finansal sistemi, düzgün kamu maliyesi ve demografik fırsat penceresi ile yabancı yatırımcılar için hala cazibe merkezi.
YATIRIM PLANLARI HAZIR
Ancak cari açık ve cari açığın finansman kalitesi, yani büyümede dış finansmana bağımlılık sıkıntı olmaya devam ediyor. Yaşar Topluluğu olarak işlerimizi kârlı sürdürmek her zaman önceliğimiz. Ancak 2012 yılında sadece kârlılığa veya sadece büyümeye odaklanacağız diyemeyiz. Son 2 yılda yıllık ortalamada yüzde 15 büyüme kaydettik. 2012'de de bu büyümeyi devam ettirmek üzere yatırım planlarımızı hazırladık.
ESNEKLİK ÖNEMLİ
Ancak piyasalardaki gelişmeler doğrultusunda yatırımlarımızı uygulamaya alacak veya erteleyecek şekilde önümüzü görerek hareket ediyoruz. Bu tür belirsizliğin fazla olduğu dönemler hem bazı riskler içeriyor hem bazı fırsatlar sunuyor. Dolayısıyla esneklik ve proaktiflik 2012'de her zamankinden daha fazla önemli olacak. Kaynakların öncelikler doğrultusunda doğru ve en verimli şekilde kullanımı, piyasaların yakından takibi, alacak riskinin yönetimi, likidite yönetimi, maliyet optimizasyonu ve özellikle iş modellerinde inovasyon önem vereceğimiz konular arasında yer alacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz