Mobilin Öncüleri

Mobil ticaret, akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla ivme kazandı. Yani henüz geçmişi çok yeni. Ancak bazı şirketler, bu alandaki uygulamalarıyla örnek oluyor. Bankacılık, bu konuda oldukça ileride. Garanti, Akbank, Yapı Kredi gibi sektörün önde gelen bankaları, mobile yaptıkları yatırımlarla dikkat çekiyor. Migros, Lc Waikiki, Beymen, Teknosa, Pegasus, THY gibi alanlarının önemli şirketleri de mobil ticaretteki uygulamaları ve yenilikçi yaklaşımlarıyla öncü oluyor. Bu şirketlerin, cirosunda mobilin payı hızla artıyor.

8.07.2015 15:38:200
Paylaş Tweet Paylaş
Mobilin Öncüleri
Criteo’nun araştırması göre 2015’in ilk 4 ayında mobil ticaretin toplam ticaret içindeki payı yüzde 34’e ulaştı. Bu oranın yıl sonunda yüzde 40’a çıkması bekleniyor. Türkiye ise Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra online alışverişleri mobil platforma taşıma konusunda dünya çapında en hızlı davranan ülkeler arasında. Hatta Türkiye, mobildeki büyüme hızıyla ABD’nin bile önünde. ABD ve İngiltere’de mobil ticaretin büyüme oranı yüzde 10 iken bu oran Türkiye’de yüzde 17 seviyesinde. Dünyada e-ticaret müşterilerinin yüzde 33’ü akıllı telefonlarından alışveriş yaparken Türkiye’de de bu oran ortalamanın epey üzerinde seyrediyor. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, “Türkiye’de online alışveriş yapanların yüzde 53’ünü akıllı telefonları üzerinden alışveriş yapanlar oluşturuyor” diyor. Mobil ticaretin Türkiye’de hızla gelişmesi de bankacılıktan perakendeye, e-ticaretten ulaşıma farklı sektörlerdeki markaların odağını bu alana kaydırmasına neden oluyor. Türkiye’nin önde gelen markalarının cirolarında da mobilin payı hızla artıyor. Mobil uygulamalarıyla milyonlarca tüketiciye ulaşan markaların önümüzdeki döneme ilişkin en önemli hedefiyse bu alana yönelik yatırımlarını artırmak.

BANKALAR İLK SIRADA
Türkiye’de mobilin öncüleri arasında bankalar yer alıyor. Rakamlar da bunu gösteriyor… Türkiye Bankalar Birliği’nin Aralık 2014 raporuna göre Türkiye’de 14 milyondan fazla banka müşterisi internet bankacılığını, 6 milyondan fazla banka müşterisi de mobil bankacılığı aktif olarak kullanıyor. Mobil bankacılığın öncüleri arasındaysa Yapı Kredi, Garanti, İş Bankası, Akbank gibi sektörün büyük oyuncuları öne çıkıyor. Yapı Kredi’nin mobil bankacılığa 2000’de başlayarak sektörde bir ilki gerçekleştirdiğini söyleyen Yapı Kredi Alternatıf Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, “Odağımızı mobil araçlara yönelttik. 2010’da Türkiye’de aynı anda tüm platformlarda mobil bankacılık hizmeti veren ilk banka olduk” diyor. İşCep’i 2007’de başlattıklarını belirten İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran da “Mobil bankacılığın ilk yıllarında cep telefonlarının farklı işletim sistemlerine sahip olması yeni özellikler sunmayı zorlaştırıyordu. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla yeni özellikleri devreye almak kolaylaştı” diyor. Garanti de mobil ödeme alanındaki ilk çalışmalarına 2007’de Cepbank’la başladı. Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Onur Genç, “Kullanıcının mobili sadece bir ödeme aracı olarak gördüğü ilk dönemlerde sınırlı kullanım vardı. Bugün mobil ticaret, günlük yaşamı kolaylaştıran bir çözüm oldu” diyor. Akbank da mobil bankacılık uygulaması Akbank Direkt’in lansmanını Eylül 2012’de yaptı. Uygulama bugüne kadar 3 milyona yakın indirilerek büyük başarı sağladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz