Ölçekte yeni normal

İşte sektörlerin son 10 yılda değişen ideal ölçekleri...

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ölçekte yeni normal

AVANTAJLARI NELER?
İdeal ölçeğe ulaşırsanız pazarı yönlendiren şirketlerden biri olursunuz. Pazarda beğenilen konseptinizi ve dolayısıyla markanızı geniş müşteri kitlelerine sunabilir, operasyonel verimliliği daha rahat yakalayabilirsiniz. Ayrıca gerek tedarik, gerek insan kaynakları, gerek mali piyasalardan en mükemmel hizmeti daha düşük bedellerle alabilirsiniz. Tercih edilen birinci adres olma şansını yakalarsınız."

FİNANSTA DURUM NASIL?
FAKTORİNGDE İDEAL NE?

Finans sektöründe ideal ölçekten bahsetmek çok zor. Bu durum, faktoring sektörü için de geçerli. Faktoring Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ZAFER ATAMAN şunları söylüyor: “Halihazırda yüzde 5,7 olan GSMH’dan aldığımız payı orta vadede yüzde 10’a çıkartmayı hedeflediğimiz bu noktada, sektörün özkaynaklarına göre borçlanma oranının da yüzde 4,5-5’lere yükselmesinin ideal olduğunu düşünüyorum. Bu durumda şirketlerin özkaynaklarının 30-50 milyon TL bandında olması ve aldıkları kredilerin özkaynaklarına oranlarının, kısaca mali kaldıraç oranlarının, sadece yurtiçi işlem yapanlarda yüzde 4,5-5, hem yurtiçi hem uluslararası işlem yapan şirketlerde ise yüzde 7-8’ler olması idealdir. Bugün yüzde 3-3,5 olan sektördeki mali kaldıraç ortalaması, 10 yıl önce yüzde 2 seviyelerindeydi."
ÖLÇEK DEĞİL PORTFÖY
Işık Sigorta Genel Müdürü RECEP KOÇAK, finans sektöründe ideal ölçek kavramlarının tartışmalı olduğunu belirtiyor ve şu bilgileri veriyor: “Örneğin, dünyada bankacılık sektöründe optimal büyüklüğün var olup olmadığı konusu hala açıklanabilmiş değil. Günümüzde aynı ölçekteki iki sigorta şirketinden birinin kâr, diğerinin zarar ettiği göz önüne alındığında, ideal ölçeğin şirketlerin portföy özelliğine göre farklılık gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. Burada vurgulanması gereken, sigortacılıkta ideal ölçeğin, şirketin prim üretiminin hasar, komisyon ve genel giderleri karşıladığı ölçek olduğu, bunun da prim büyüklüğüyle doğrudan bir ölçüsünün bulunmadığı hususudur. Özetle sektörümüzde ideal ölçek belli bir büyüklükle değil, dengeli portföy yapısı ve olumlu teknik sonuçlarla bir bütün olarak değerlendirilmeli."
BES’TE SON DURUM
Geçmişi çok eski olmayan bireysel emeklilik sistemindeki 10 yıllık değişimi ise pazarın önde gelen oyuncularından AvivaSA’nın CEO’su MERAL EREDENK değerlendiriyor: “Bireysel emeklilik sektöründe faaliyet gösteren bir şirket için ideal ölçeği bulabilmede kâra geçiş sürecine bakmamız gerekir. Ancak 10 yıl önce şirketler henüz kâra geçmeye başlamadıkları için ideal bir ölçekten söz etmek ve ölçek kıyaslaması yapmak çok zor. Yine de sistem başladığında yapılan projeksiyonlara göre bir şirketin ortalama kâra geçiş süresi 7 yıldı. Bugün ise yılbaşında yapılan fiyat düzenlemeleriyle 8-9 yıla ulaştı diyebiliriz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz