Patronlar ne düşünüyor?

2013 yılına yön verecek 6 ücret trendini araştırdık.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Patronlar ne düşünüyor?
Ücret stratejilerinin belirlenirken çoğu şirkette patronlar bizzat rol alıyor. O nedenle 2013’ün ücret stratejilerini araştırırken sorularımızı bizzat patronlara da yönelttik. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’dan LC Waikiki’nin patronu Vahap Küçük’e neredeyse tümü 6 ana başlıkta toplanan benzer bakış açısına sahip... Patronlar arasında ücrette kazan-kazan anlayışı yaygınlaşıyor. Kim şirkete daha çok kazandırıyorsa ona daha fazla ücret veriyorlar. Uzmanlara göre patronlar arasında kazandıran yöneticiye yüksek maaş verme trendi artıyor. Ancak bu durum çalışanların geneli için geçerli değil. Patronlar, alt ve orta kademede ise enflasyon oranında artış yapmaktan yana. 2013’te temkinliliği elden bırakmayan patronlar ücret artışlarını yüzde 7 ila 8 bandında planlıyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

1- TEMKİNLİ YAKLAŞIM HAKİM
Ekonomideki daralma her sektörde etkisini gösteriyor. Patronlar 2013’te ücretler konusunda eskiye göre daha temkinli ve kontrollü davranacak. Bu nedenle zam oranlarında geçen yıla göre büyük bir değişiklik yok. Geçen yıl olduğu gibi 2012’de de ücretlerde yatay seyrin devam etmesi ve zam oranlarının yüzde 7 ila 8 bandında kalması tahmin ediliyor. Bunun da en önemli nedeni olarak sektörlerdeki kârlılıkların azalması gösteriliyor. Sonuçta 2011’e göre 2012’de yüzde 3-4 oranında azalan kârlılıklar patronları, bu yıl ücret artışları konusunda daha temkinli davranmaya itiyor. Ek vergiler, büyümenin yavaşlaması da zam oranlarının yüksek olmasını engelliyor. 2013’te verimliliğe odaklanan patronlar, maaş artışlarını da minimum seviyede tutmayı hedefliyor. 2012’de maliyetlere ve verimliliğe odaklandıklarını söyleyen Mudo’nun yönetim kurulu üyesi Ömer Taviloğlu, bundan dolayı 2013’te çok yüksek ücret artışı planlamadıklarını belirtiyor. 2013’te yüzde 7 ila 8 arasında zam yapmayı planladıklarını söyleyen Taviloğlu, “Perakende sektöründe hem büyüme hem kârlılıklar azaldı” diyor ve ekliyor: “Bu yıl, piyasanın üzerinde ücret verme iddiasında olacağımızı zannetmiyorum.” Adecco Türkiye Operasyon Direktörü Betül Gülmez de patronların 2013 için planladıkları ücret artışlarının geçen yıldan çok farklı olmayacağını vurguluyor. Gülmez, “2012 ile bir kıyaslama yaptığımızda rakamlar daha kötü değil” diyor. Human Group Genel Müdürü Gaye Özcan ise ücretlerde son 3-4 yıldır devam eden yatay seyrin, 2013’te de devam edeceğine dikkat çekiyor.

2- ENFLASYON DİKKATE ALINIYOR
Ağaoğlu’nun patronu Ali Ağaoğlu’ndan LC Waikiki’nin patronu Vahap Küçük’e kadar patronların hemen hepsi zam dendiği zaman temel gösterge olarak enflasyonu dikkate alma eğiliminde. Patronlar Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Ali Ağaoğlu, “2013’te enflasyon oranı kadar zam yapacağız” diyor, Türkiye’nin en büyük karma projesi Batışehir’i yapan Ege Yapı’nın genç patronu İnanç Kabadayı da ücret artışında ana kriterlerinin enflasyon oranı olduğunu belirtiyor. Kabadayı, “Şirket olarak daha ücret artış oranlarımızı belirlemedik. Zam oranlarımızı ocak ayının sonunda belirleyeceğiz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz