Takipte anlık devrim

5 yıl önce haftalık izlenen veriler şimdi anında alınabiliyor...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Takipte anlık devrim
Gelişen yeni teknolojiler sayesinde günümüzde yöneticiler satış ve stok rakamlarını mobil olarak anında izliyor. Doruk Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasip Gençer, 5 yıl önce satış ve üretim rakamlarını haftalık alabildiğini, bugün ise anında ulaşabildiğini söylüyor. Sofra Grup CEO’su Yaşar Büyükçetin ise 5 yıl önce maliyet, ciro ve kârlılık verilerini aylık görebilirken şu an günlük izlediklerini belirtiyor. Tedarikçilere ödeme ve  tahsilatların izlenmesinde de aynı hız söz konusu... Demsa Genel Müdürü Ahmet Dalyancıgil, “Mağaza satış, stok hareketlerine 1 gün geç ulaşabiliyorduk. Kârlılık raporları genellikle ay sonlarında hazırlanırdı. Artık hem yazılım tarafındaki gelişmeler hem işletim sistemlerinin bugün ulaştığı nokta ürünün satışını da kârlılığını da bizlere eş zamanlı gösteriyor” diyor. Veri, gelecekte giderek daha değerlenen bir ’ emtia olacak.” Bu sözlerin sahibi dünyanın en büyük iletişim şirketlerinden WPP Group CEO’su Sir Martin Sorrell. Reklam, medya ve iletişim sektörlerinde 65 milyar doları yöneten Sorrell, gelirlerinin 4,5- 5 milyar dolarını müşteri analiz raporlarından sağladıklarını açıklayarak verinin önemini vurguluyor. Index Grup CEO’su Erol Bilecik’in de belirttiği gibi “Veriler bir yöneticinin her zaman en vazgeçilmez yol arkadaşları... "
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

IBM’in geçtiğimiz yıl en üst düzey yöneticilerle yaptığı araştırmanın sonuçları da CEO’lar için artık verinin vazgeçilmez olduğunun altını çiziyor. Araştırmada CEO’ların, günümüzde uçsuz bucaksız veri akışı arasında doğru verileri analiz ederek, şirkete fayda sağlayacak bilgiler edinmesinin ne kadar kritik önem taşıdığı konusunda hemfikir olduğunu belirtiliyor. Gelişen yeni teknolojiler sayesinde artık verilerin takibi hızlanıyor, Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de satış, nakit akışı ve stok rakamları artık anlık olarak izlenebiliyor, Kâr için de eskisi gibi haftalık raporları beklemeye gerek kalmıyor, Öyle ki Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Kendimi bildim bileli şirketlerimin bilinmesi gereken verilerini takip ediyorum, Ama eskiden bilfiil yanlarına gidip, sorup ya da rapor üzerinden öğrendiklerimi, bugün kurduğumuz sistemlerle bir tuşa dokunarak bilgisayar ortamında her an görme olanağım var, Üretim ve satış verilerini daha kısa sürede ve sık kontrol etme olanağına kavuştuk” diye konuşuyor.

AZİZ TORUN / TORUNLAR GYO YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“ANINDA VERİ ALIMI, İYİ KARAR ALMAMIZI SAĞLIYOR

DOĞRU YÖNETİM GETİRİYOR

Teknolojideki hızlanma, verileri toplama ve kolay analiz etme fırsatı veriyor. İstediğiniz verileri hızlı görebiliyor olmak çok önemli... Bizim 5 alışveriş merkezimiz var. Bunların verilerini kendi içinde her ay mukayese ediyoruz. İstanbul, Antalya, Bursa’daki AVM’lerimizin satış ve giderlerini karşılaştırıyoruz. Bu da şirketlerin doğru yönetilmesini, iyi kararlar alınmasını sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz