Takipte anlık devrim

5 yıl önce haftalık izlenen veriler şimdi anında alınabiliyor...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Takipte anlık devrim

Şirkete yön vermek için gözünü Londra Metal Borsası’ndan ayırmayan Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı da her gün mutlaka şirket satış ve stok bilgilerine bakıyor. Goldaş Kuyumculuk CEO’su Sedat Yalınkaya’nın da takibinde aynı verilerin yanında mağazalardan ve yurtdışı ofislerinden aldıkları geri bildirimler önem taşıyor. Perakendenin farklı bir alanından tüketici elektroniği sektöründen Teknosa’nın genel müdürü Mehmet Nane de satış, ciro, kârlılık ile şirketin pazardaki konumuna ilişkin verileri, tüketici memnuniyeti bilgilerinin yakın takibinde olduğunu belirtiyor. Nane, veri takibinin önemi şöyle anlatıyor: “Perakende sektöründe artan rekabet ortamında bu verileri anlık takip ederek, sürdürülebilir büyüme ve kârlılık stratejimize paralel analiz etmemiz gerekiyor. Ayrıca satış alanı ve rakiplerin fiyat politikalarını da çok yakından takip ediyoruz.” Tabii sektörün işleyişine ve şirketlerin odaklandıkları konulara göre her gün takip edilen veriler de değişiklik gösteriyor. Örneğin, sağlık alanının büyük oyuncularından Medline’ın CEO’su Gürkan Ergenekon, branş ve doktor bazında gelir performansları ile nakit akışlarını günlük bazda inceliyor.
Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar ise verimlilik üzerine odaklandıkları için sermaye, makine ve personel verimliliği verilerine özel önem vererek baktığının altını çiziyor.

CEMAL ERERDİ / AXA SİGORTA YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“VERİLERİ iPAD'DEN SÜREKLİ TAKİP EDİYORUM'
HIZLI REAKSİYON İÇİN GEREKLİ

Yeni dönemde anlık bilgi, şirketlerin reaksiyon vermesi için son derece gerekli. Bu bakımdan şirket faaliyetlerinin bir özetini teşkil eden sonuçları her an iPad’imden takip edebildiğim ve şirkette üst düzey yöneticilerle paylaştığım bir yazılıma sahibiz. Bu yazılımla günlük satış ve çalışan rakamlarından, hasar, maliyet, tahsilata kadar geniş yelpazede bilgileri görebiliyorum. Bu yazılım alarm veren sonuçlarda beni uyarıyor ve iyiye giden sonuçlarda da bunu başaran kişileri motive etmemi sağlıyor.
PRİM VE HASARLARA SAATLİK GÖZLEM
Bunlara ek olarak kâr, zarar ve nakit akışları, yatırımlar ve vadelerine de günlük olarak bakarım. Diğer yandan benim kendi çok teknik ve detaylı analizlerimin sonucunu aldığım bir başka yazılımımı da yine sürekli takip ediyorum. Saat başı güncellenen bu bilgi hazinesinde de ortalama ne kadar prim alınmış, ne kadar hasar ödenmiş, kârlılık ne seviyede gelişiyor görebiliyorum. Aynı şekilde simülasyonlarla gelişmeler ne yönde olacak bakabiliyorum. Bu raporları bölge, acente, müşteri bazında kırılımlarıyla ve sapmalarıyla da analiz ediyorum.
DOĞRU NABIZ TUTMAMI SAĞLIYOR
Bu iki yazılım, şirketin nabzını doğru tutmamı sağlarken pazardaki gelişmeleri ve şirketin bu gelişmelere nasıl reaksiyon verdiğini de gösteriyor. 10 yıl önce çalışma tarzımız çok farklıydı. Çünkü bilginin anında hazırlanmasında ciddi güçlüklerimiz vardı. Bu bakımdan burada aldığımız mesafe şirketin performansına aynen yansıdı. Bu sayede iş yapma biçimimizi de bir ölçüde bu sistem düzeltti diyebilirim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz