Tamamen açık mı?

Uzmanlar ve CEO’lar, “açık kapı politikasını” yeniden gözden geçiriyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tamamen açık mı?


AÇIK-KAPALI DENGESİ
Uzmanların da belirttiği gibi açık kapı politikası bazen yöneticilerin bölünmelerine de neden oluyor, Bu nedenle bazı tedbirler alınması gerekiyor. “Kapı ne zaman açık, ne zaman kapalı olmalı” sorusu bu nedenle kritik öneme sahip, Yönetici koçu ve strateji uzmanı Joan Lloyd, “Yöneticiler bu durumda kendi kurallarını belirlemeli, Örneğin, insanların size problemlere çözüm üretmeninizi bekleyerek gelmelerini durdurun, Kendi fikirlerinizi verme refleksini ortadan kaldırın, Onun yerine onlara fikirlerini söyleme konusunda fırsat verin, Haftanın belli günlerinde de kapalı kapı politikası uygulayın” diyor, Peter Fisk de açık kapının 3 kuralı olduğunu söylüyor ve bunları da şöyle açıklıyor: “İlk olarak önemli bir proje üzerinde çalışıyorsanız, toplantı odası veya engellenmeyeceğiniz bir yere gitmelisiniz. İkinci kural ise yatırım kararları, İK konuları gibi gizli bilgilerin konuşulacağı durumlarda kapınızı kapatmak. Son olarak CEO’ların kendilerine zaman ayırması, önemli konuları düşünmek ve önceliklendirmek için sessiz ortamlarda çalışması da gerekiyor. Böyle zamanlarda işyerinden uzaklaşılmak.”

Murat Yeşildere, zaman verimliliğini olumsuz etkileyecek durumları da yöneticinin kendisinin yönetmesi gerektiğini savunuyor. Bir de uyarıda bulunuyor: “Açık kapı politikasının bireylerin duygusal ihtiyaçlarını tatmin edilmesi için de uygulanacağı durumların sayısı hiç de az olmaz. Yöneticinin bu duygusal ihtiyacı karşılaması gereken durumları verimliliği azaltacağı endişesiyle geri çevirmesi, konuyu tamamen amacından saptırabilir.”

CEO'LARIN YAKLAŞIMI
Türk iş dünyasında da birçok üst düzey yönetici açık kapı politikası uygulayarak çalışanların kendisine ulaşmasını kolaylaştırıyor. Bunu araştırmalar da ortaya koyuyor. CEO Club üyesi 145 lider arasında yaptığımız araştırma, Türkiye’de “kapıların” genelde açık olduğunu ortaya koyuyor. Ankete katılanlardan yüzde 97’si ‘kapım açık’, yüzde 3’ü de “kapalı” yanıtını veriyor. Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 93’ü de “kapıların 10 yıldır” açık olduğunu belirtiyor.

Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı da yüzde 97’lik bölümde yer alıyor. Kolbaşı, şeffaf ofis ortamında tüm çalışanların kendisine her şekilde ulaşabildiğini söylüyor. “Belli bir zaman sınırım yok. Çalışanlar işlerin kapsamına göre karar almak, bilgi ve görüş alışverişi yapmak amacıyla bana ulaşabiliyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz