Tamamen açık mı?

Uzmanlar ve CEO’lar, “açık kapı politikasını” yeniden gözden geçiriyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tamamen açık mı?


Şölen Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, kapısını açık tutan yöneticilerden. Kardeşleri, aile üyeleri ya da icra kurulu üyelerinin istediği zaman odasına gelebileceğini söyleyen Çoban, “Diğer ekip arkadaşlarımızın da önemli konularda illa ki randevu almasına gerek yok, geldiklerinde uygunsam istedikleri konularda görüşebiliyoruz” diye konuşuyor.

ING Emeklilik CEO’su Jetse de Vries’in kapısı da tüm çalışanlara açık. “İstedikleri zaman fikirlerini benimle kahve içerek paylaşmalarından mutluluk duyacağımı belirten mesajlar veriyorum” diyen Vries, toplantıda olmadığı her an herkesin odasına gelebileceğini söylüyor. Tek sınırının ise görüşmelerin çok uzun olmaması olduğunu dile getiriyor.

Barilla Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Güneş Karababa da “Prensip olarak herkes kapımı çalabilir” diyor ve hemen ardından şöyle bir eklemede bulunuyor: “Ancak, belirli bir seviyenin altındaki çalışma arkadaşlarım hem anlayışlı oldukları hem bazen çekindikleri için çoğu zaman direkt odama gelmez. Bana direkt raporlayan grup bu anlamda çok daha rahat.”

CEO'YA ULAŞMA YOLU!
Aldığımız görüşler, hala birçok çalışanın, yöneticilere ağırlıklı olarak asistanları aracılığıyla ulaştığını ortaya koyuyor. Şölen Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban da farklı kademelerde çalışanların kendisine en çok asistanı aracılığı ile ulaşmaya çalıştığını belirtiyor ve kullanılan diğer yöntemlerle ilgili şunları söylüyor:

“Asistanım üzerinden ulaşamadıklarında e-posta ya da telefon da kullanıyorlar. Çalışanların bana ulaşma nedeni de ağırlıklı olarak işlerin yönetimi ve kapsamıyla ilgili danışmak ve sorunları iletmek oluyor." Barilla Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Güneş Karababa ise çalışanların ancak özel bir konu görüşmek istediklerinde ve konu acil olduğunda randevu aldıklarını anlatıyor.

E-mail de CEO ve ekibi arasında önemli bir iletişim aracı. ING Emeklilik CEO’su Jetse de Vries, çalışanların kapısı açık olduğunda yanına doğrudan geldiklerini ya da e-mail ile kendisine ulaştıklarını belirtiyor. “Bana somları ve sorunları olduğunda, bir başarı hikayesi paylaşmak istediklerinde ve kişisel paylaşımlar için ulaşıyorlar” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz