Tamamen açık mı?

Uzmanlar ve CEO’lar, “açık kapı politikasını” yeniden gözden geçiriyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tamamen açık mı?


GÜLDEM BERKMAN / NOVARTİS ÜLKE BAŞKANI VE İLAÇ SEKTÖRÜ GM
AÇIK İLETİŞİME YÜREKTEN İNANIYORUM
BİRBİRİMİZE SAYGI DUYMAK

Novartis olarak herkesin birbirine rahatça ulaşabildiği, fikirlerini açıklıkla paylaşabildiği bir kültürü benimsiyoruz. Kendimden örnek verecek olursam, toplantılar dışında kapım her zaman açıktır. Açık iletişimin önemine yürekten inanan bir yöneticiyim. Ekip arkadaşlarımı dinlemek ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak önem verdiğim bir husus. İş akışımızı aksatmayacak bir biçimde, birbirimizin alanlarına saygı duyarak, her zaman görüş alışverişinde bulunabilmek bizleri daha iyisini yapmaya teşvik ediyor.
TEKNOLOJİK KANALLAR DA AÇIKLIK
Birlikte çalıştığım arkadaşlarım bana hem randevu alarak hem de e-posta yolu ile her zaman ulaşabilir. Bana gelen tüm mesajları en kısa sürede cevaplarım. Çalışanlarımızın blogumdan da bana düşüncelerini/önerilerini iletebilecekleri bir bölüm bulunuyor. Novartis olarak teknolojiyi çok iyi kullanan bir yapımız var. Zamanı iyi yönetmek ve kesintisiz çalışabileceğimiz vakitleri yaratmak adına hem iç iletişim için kullandığımız online platformlardan hem video konferans, telekonferans gibi diğer araçlardan en üst seviyede yararlanıyoruz.

ELIZABETH GRACE SAUNDER / REAL LIFE ECEO’SU
KAPILARI İSTEDİĞİNİZDE KAPATIN
KAPILAR HER ZAMAN AÇIK OLMALI MI?

Ofisteyken iyi bir yöneticinin, her zaman ulaşılabilir olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak, her dakika birileri kapıdan içeriye girip de dikkatinizi dağıtıyorsa o zaman hiçbir işi tam olarak yapamamış olursunuz.
STANDARTLARI DEĞİŞTİRİN
Etkili bir patron için standartlarınızı değiştirin. Aslında iyi bir yönetici olmanın özelliklerinden biri yüksek önem taşıyan işe odaklanabilmektir. Bazen kapınızın kapalı kalması gerekebilir. istediğiniz zaman kapıları kapatın. Kendinize sınırlarınızı koyun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz