Türkiye'nin fabrika ligi

Türkiye'nin üretim cephesinde yeni dönemde yaşananlar...

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin fabrika ligi

Petkim, buna iyi bir örnek. 2003'te İzmir Aliağa kompleksinde 14 fabrikasıyla yıllık brüt üretimi 2,5 milyon ton olan grup, 10 yılda adet olarak 1 fabrika daha açtı. Ama yapılan 950 milyon TL'lik yatırımlarla üretim miktarı yüzde 25 artarak 3 milyon tona ulaştı. Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, yapılan yatırımlara ilişkin şunları söylüyor: "Son 10 yılda yapılan yatırımlarla ürün yelpazesini genişletmek, katma değeri yüksek ürünler üretmek amaçlandı. Petkim, bu kapsamda 2003-2011 yılları arasında 950 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirdi. Son 10 yılda etilen fabrikası kapasitesi 400 bin ton/yıldan 520 bin ton/yıla, PP fabrikasının kapasitesi 80 bin ton/yıldan 144 bin ton/yıla, AYPE fabrikasının kapasitesi 190 bin ton/ yıldan 350 bin ton/yıla çıkarıldı." Zorlu, Borusan, Yaşar ve Işıklar Holding de 10 yıl önceki konumunu koruyan başarılı gruplar arasında dikkat çekiyor. Fabrika sayısını 17'ye çıkaran Zorlu Holding, tekstil, beyaz eşya ve elektronikteki gücünü sürdürüyor. Ama son dönemin yükselen sektörleri olan gayrimenkul ve enerjiye girmeyi de ihmal etmiyor. Yerini koruyanlar arasında yer alan holdinglerden Elginkan, Işıklar, İçdaş ve Erdemoğlu ise son 10 yılda 3'er yeni fabrika açmış durumda.

AHMET ZORLU / ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
SANAYİMİZ DAHA GÜÇLÜ OLMALI'
YENİ SEKTÖRLER DOĞDU

Türk ekonomisi giderek güçleniyor. Elbette yasanan ilerlemeler, bütün gelişen ekonomilerde olduğu gibi ülkemiz ekonomisinde de çeşitli dinamikleri değiştirmeye başladı. Yeni sektörlerinin doğmasını, bazı sektörlerin ise öne çıkmasını zorunlu kıldı. Hizmet sektörü de hızlı bir şekilde gelişti ve farklılaştı.
ÜRETİMİN GÜCÜ SÜRMELİ
Ancak ülkemizin, sadece hizmette, turizmde veya tek bir sektörde gelişmemesi gerektiğine inanıyorum. Türkiye gibi güçlü bir ülkenin, çok sağlam üretim potansiyelinin olması ve ekonominin sanayi sektöründe daha güçlü hale gelmesi gerekiyor. Türkiye, kendi bilgisini üreterek, bu bilgiyi teknolojik ürüne dönüştürerek, ürettiği ürünleri tüm dünyaya pazarlayarak dünya ekonomisindeki gücünü artıracaktır.
YATIRIMLARA DEVAM
Biz, Türkiye sanayisinin önemli gruplarından biriyiz. Dolayısıyla ülkemizin büyüme potansiyeliyle paralel büyüme hedeflerimiz var. Özellikle de enerji, gayrimenkul ve madencilik bizim için önemli yatırım alanları arasında... Ancak genlerimizde girişimcilik ruhu da taşıyoruz. Farklı alanlara ve yeni sektörlere yelken açmak, kurum kültürümüzün önemli bir parçası. Önümüzdeki dönemde de risklere ve yaratacağı değere bakarak fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz