Yapılacak iş listeleri kısalıyor

Türkiye'de büyük şirketlerin yönetim koltuklarında oturanlar her yıl hedeflerine göre "yapılacaklar listesi" oluşturuyor.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yapılacak iş listeleri kısalıyor
Aslında CEO'dan rolü gereği, yarattığı strateji ve performansıyla şirkete en yüksek değeri katması bekleniyor. Bunu yapmanın yolu da efektif bir "yapılacaklar listesi" hazırlamaktan geçiyor. KPMG'nin yönetim danışmanlarından Sunny Banerjea, "Faaliyet gösterdiği alana bağlı olarak her CEO'nun farklı hedefleri olabiliyor, ama başarılı CEO'lar, kısa ve öz 'yapılacaklar listesi' belirleyip bu maddelere yoğunlaşanlar arasından çıkıyor" diyor. Dünyada global dev şirketlerin başındaki isimler de bu yolu izliyor. Örneğin Apple'ın efsanevi CEO'su Steve Jobs, iş hayatı boyunca aynı anda sadece 6 ila 8 konuda çalışmayı tercih ediyordu. Aynı şekilde Xerox'un eski CEO'su Anne Mulcahy, aynı anda sadece 3 hedefe odaklanıyordu. Bu anlayışı CEO'lar, sadece kendileri için değil onlara bağlı çalışan yöneticiler için de benimsiyor. HP CEO'su Meg Whitman, e-Bay'de çalıştığı dönemde müdürlerinin sadece 5 konuya odaklanmasını teşvik ediyordu. Yönetim uzmanı Jeffrey Fox da tüm yöneticilere "Yapılacaklar listenizi kısaltın. Sadece 3 ila 8 projeye odaklanın" tavsiyesinde bulunuyor. "İyiden Mükemmel Şirkete-Kalıcı Başarıya Ulaşmanın Yolları" kitabının yazarı, ünlü yönetim danışmanı Jim Collins de Fox ile aynı fikirde. Şirketlerini mükemmele taşıyan yöneticilerin, en az "yapılacaklar listesi" kadar "yapılmaktan vazgeçilecekler" listesi de oluşturduğunu, odaklanmaya önem verdiklerini söylüyor. Türkiye'de büyük şirketlerin yönetim koltuklarında oturanlar da her yıl hedeflerine göre "yapılacaklar listesi" oluşturuyor. Türk CEO'ların listelerinde ağırlıklı olarak 3 ila 5 madde bulunuyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
İLK MADDEDE NE VAR?
CEO'ların ana odağı, şirketlerinin gelecek projeksiyonlarını belirlemek olduğundan "yapılacaklar listesi"nin ilk ve vazgeçilmez maddesi de sağlıklı büyüme planlarını kapsıyor. Anadolu Holding Yönetim Kumlu Başkanı ve CEO'su Tuncay Özilhan, faaliyet gösterdikleri farklı sektörlerde aynı amaç doğrultusunda çalıştıklarını vurguluyor. Özilhan'm bu yıl kendine görev olarak belirlediği listede 6 madde yer alıyor: "Efes ile SAB Miller entegrasyonunu başarılı şekilde sağlamak ve burada sağlıklı bir büyüme yakalamak ilk maddem. Finans grubumuzun sağlıklı bir şekilde büyümeye devam etmesi, aynı şekilde Coca-Cola İçecek'in finansal kalemlerini güçlendirirken büyümeyi sürdürmesi önceliklerim arasında. Enerji ve plantasyon projeleri de listemde. Anadolu Sağlık'm büyümesi ve sağlık üniversitesinin kurulması için de çalışacağım." SOCAR Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz da 3 ana madde belirleyerek şirketin gelecek projeksiyonuna odaklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz