Yeni bütçe hesapları

2017 bütçe hazırlıkları devam ediyor...

6.01.2017 16:37:460
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni bütçe hesapları
T. MEHMET NANE / PEGASUS CEO
BORÇLANMAYI MİNUMUMDA TUTACAĞIZ
 3 ÖNEMLİ GÖSTERGE

2017 bütçesini hazırlarken geçen yıla göre 3 önemli göstergeye dikkat edeceğiz. Bunlardan ilki likidite, ikincisi öz kaynak harici yatırıma girmemek, üçüncüsü ise mevcut pozisyonu korumak olacak. 2017 bütçesinde geçen yıla göre borçlanmamaya daha fazla önem vereceğiz. Borçlanmayı minimumda tutarak kendi pozisyonumuzu koruyacağız.
“EN İYİSİ ESNEK BÜTÇE”
2017’de mevcudu koruyabilirsek ve likit kalırsak bu bize gelecekte yeni pazarlara girmek ya da pazar payı almak için yeni fırsat yaratacak. 2017’de de her zamanki gibi esnek bütçe hazırlıyoruz. Çünkü içinde bulunduğumuz durumda operasyonu etkileyecek dış faktörler varsa burada esnek olmanın dışında yapabilecek bir şey yok. Bütçe esnek olmadığı taktirde başarılı olmak imkansız.

GALİP AYKAÇ / BİM YÖNETİM KURULU ÜYESİ-COO
GERÇEKÇİ BÜTÇE HAZIRLIYORUZ
“YÖNTEMİMİZ DEĞİŞMEDİ”

Bütçe hazırlarken değişik bir yöntemimiz yok. Her yıl, bütçeyi aralık ayında hazırlıyoruz ve hep aynı göstergelere bakıyoruz. Bütçeyi aralık ayında yapmamızın temel nedeni yılın tamamına yakınının değerlerini görmek istememiz. Böylece bir sonraki yıla ilişkin daha kolay tahmin yapabiliyoruz.
NASIL HAZIRLIYORUZ?
Bütçeyi hazırlarken önümüze ilk etapta yaşadığımız yılın rakamlarını daha sonra da bir önceki yılın rakamlarını koyuyoruz. En son da ülkenin içinde bulunduğu duruma dikkat ederek ve ekonomik göstergelere bakarak bütçeyi oluşturmaya çalışıyoruz. “REVİZYON YAPMIYORUZ”
Bugüne kadar hazırladığımız bütçelerde hiç revizyon yapmadık. Bunun da en önemli nedeni bütçeyi gerçekleşme ihtimali olan değerler üzerine kurmamız. Başkaları gibi hedefi biraz daha yukarıya koyup buna ulaşmaya çalışmıyoruz. Kendimize gerçekleşmeye yakın hedefler koyuyoruz. Bu sayede bugüne kadar yaptığımız bütçelerde hiç sapma yaşamadık. Hatta bazen hazırladığımız raporları görenler “Bu bütçe mi yoksa gerçekleşen mi?” diye şaşırırlar. Çünkü gerçekleşenle bütçe rakamlarımız birbirine çok yakın çıkar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz