Yeni büyüme hesapları

Banka,leasing, sigorta ve faktoring sektörlerini neler bekliyor?

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni büyüme hesapları
Bankacılıktan sigortaya, leasingden faktoringe finans sektöründe, her alanda büyüme devam ediyor. Global ekonomideki yavaşlamaya, Avrupa’daki borç krizine, iç talepteki daralmaya rağmen sektörün 2012 karnesi gayet iyiydi. 2013’ün ise daha olumlu geçmesi bekleniyor. Bankacılıkta ülke notundaki artışın, BES’te devlet katkılı yeni sistemin, sigortada dip yapan kârsızlık sorununun; leasing ve faktoringde ise yeni yasanın olumlu etkisiyle büyüme devam edecek.lobal kriz döneminde sağlam duruşuyla dikkat çeken Türk bankacılık sektörü, krizin ardından, özellikle 2010 ve 2011 yıllarında, Türkiye ekonomisinin yüksek büyüme performansına ulaşmasında itici güç oldu. Avrupa’da devam eden borç krizinde de pozitif ayrışmayı başaran sektör, 2012 yılında da güçlü bir performans gösterdi. 2012’nin ilk yarısında, finansal istikrara ulaşmak amacıyla alınan önlemler paralelinde sektörün büyümesi yavaşlamıştı. Ancak, konjonktürün gereklerine hızla uyum sağlayan stratejilerle sermaye yeterliliği ve kârlılığı güçlü kalmaya devam etti. Büyüme de ikinci yarıda yeniden kız kazandı.
Sadece bankacılıkta değil, finans sektörünün genelinde de büyüme devam etti. Büyük kârsızlık sorununa rağmen sigortada prim üretimi arttı. Bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısı 3 milyonu, fon büyüklüğü de 20 milyar TL’yi aştı. Yıl sonunda uzun süredir beklediği yasasına kavuşan faktoring ve leasing sektörlerinde de pozitif trend devam etti. Faktoring sektörü yılı yaklaşık 75 milyar TL ciroyla kapattı. Leasingin işlem hacmi 5,2 milyar dolara ulaşırken, toplam aktif büyüklüğü 19 milyar dolar civarında gerçekleşti. Kısacası finans sektörü 2013’e daha da olumlu bakıyor. Bankacılıktan leasinge her alanda hedefte büyüme var.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

KREDİLER HIZLANACAK
Bankacılık sektörü 2012 Eylül verilerine göre aktiflerde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artış kaydetti. 2012’nin ilk 9 ayında bireysel krediler yüzde 13 artarken, ticari krediler yüzde 12 ve KOBİ kredileri yüzde 6 artış gösterdi. Özellikle bireysel kredilerde 2012 üçüncü çeyrek itibarıyla yıllık bazda yüzde 17’lik bir artış sağlandı. Yıllık bazda KOBİ ve ticari krediler ise sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 14’lük artış gösterdi. Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, sektörün ilk üç çeyrekteki net kârının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında arttığına işaret ediyor ve ekliyor: “Aynı şekilde İMKB bankacılık sektör endeksi de yılbaşından bu yana yüzde 58 artış sergiledi. Ancak son dönemde yaşanan ekonomik yavaşlama sektör üzerinde de etkisini gösteriyor. Takipteki alacaklar yılın başına göre yüzde 21 artmış durumda.” Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın, 2013’ün bankacılık sektörü için belirsizliklerin azaldığı bir yıl olacağını söylüyor. “Kredi notumuzun yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesiyle Türk bankalarının global fonlara erişim ve maliyet
anlamında avantaj kazanacağını düşünüyoruz. Nitekim, son dönemde yurtdışı borçlanmada bir hızlanma gözlemliyoruz” diye konuşuyor. 2013’te bankacılık sektörü kredilerinde 2012’ye göre canlanma öngörülüyor. Faik Açıkalın, kredilerin yüzde 17 civarında büyüyeceğini, mevduat tarafında ise yüzde 13 civarında bir büyüme olacağını öngörüyor. “Özkaynak kârlılığının ise yüzde 15 civarında olmasını bekliyorum” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz