15 yıldır star wars maketleri yapıyor

Özdoğan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özdoğan, tam bir Star Wars hayranı.

1.07.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
15 yıldır star wars maketleri yapıyor
George Lucas’ın 6 serilik efsane filmi Star Wars (Yıldız Savaşları), bugün dünya genelinde en çok fana sahip filmlerden biri olma özelliğini taşıyor. Birçok Star Wars fanı film karakterlerini ve objelerini topluyor. İnternet sitelerinde ve çeşitli organizasyonlarda bir araya gelerek bu ortak ilgiyi paylaşıyor. Türkiye’de de Star Wars’un en büyük fanlarından birisi Özdoğan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özdoğan. Çocukluğundan itibaren Star Wars’a ilgi duyan Özdoğan, tam 15 yıldır film karakterlerinin maketlerinden oluşan bir koleksiyon yapıyor. Öğrencilik yıllarında Amerika’da başladığı koleksiyonunu bugün hayli ilerletmiş durumda. Özdoğan, “Koleksiyondaki parça sayısını bilmiyorum ama çok sayıda maketim var” diyor.
Starwars.com üyesi olan Özdoğan, koleksiyonuna yeni parçalar eklemeye devam ediyor. Bunun için kimi zaman deniz aşırı seyahatler gerçekleştiriyor, kimi zaman günlerce sadece bir ürünün peşinde dolaşıyor. Koleksiyonu tamamlamak gibi bir amacı olmadığını belirten Özdoğan, “Bir limit koymadım. Beğendiğim karakterleri, ürünleri alıyorum. Son parçayı fiyatı 1.500 TL olmasına rağmen gözüm kapalı aldım. Yeni karakterler çıkınca hoşuma gittikçe almaya devam edeceğim” diye konuşuyor.
Özdoğan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özdoğan, Star Wars koleksiyonculuğuna nasıl başladığını ve Star Wars’un kendisi için önemini anlattı:
“ÖĞRENCİYKEN BAŞLADIM”
Star Wars’a ilgim çocuklukta başladı. 80’lerde filmlerine gitmiştim. Filmin senaryosunu ve karakterlerini seviyorum. Ama neden sorusunun yanıtı yok. Star Wars Fan Kulübü’ndeki herhangi birine de bu soruyu sorsanız, sebebini söyleyemez. İçgüdüsel bir şey de olabilir.
1995 yılında üniversite eğitimim için Amerika’ya gittiğimde Star Wars koleksiyonu oluşturmaya başladım. Çünkü orada hem karakterlere ilişkin maket bulma imkanım hem zamanım vardı. İlk etapta 1-2 tane alarak kendi maketlerimi yaptım. Hatta koleksiyona başladığım ilk parça da Darth Vedar karakterinin Tie-Fighter’ıydı. Onu aldım, tek tek yapıştırdım ve boyadım.
Sonra bir baktım koleksiyon büyümüş. Hatta bir ara tavanları da süslemiştim. Uçakları tavanlara asıyordum. 7 yıldan sonra Amerika’dan Türkiye’ye kesin dönüş yaparken koleksiyonun yarıdan fazlasını getirdim. Türkiye’den parçalar alarak koleksiyona devam ettim. Yeni filmler çekildikçe yeni karakterler de çıkıyor. O karakterleri koleksiyona dahil ediyorum. Koleksiyondaki parça sayısını bilmiyorum ama çok sayıda maketim var.
“KOLEKSİYONU GELİŞTİRDİM”
Koleksiyonumu geliştirdim. Eskiden elle yaptığım maketler vardı, basit kaçıyordu. Yapımı zordu ama çabuk kırılan cinstendi. Son zamanlarda yeni çıkan bronz heykelleri almaya başladım. Hatta en son 3 ay önce aldım.
Şimdi de gözüme takıldıkça karakterleri alıyorum. Star Wars’un yaratıcısı George Lucas’a ait olan LucasArts var. Burası piyasaya o kadar güzel ürünler çıkarıyor ki albenisi çok iyi. Orayı da takip ediyorum. Son olarak Ankara’da bir dükkan buldum. Sahibi başta Star Wars’la hobi düzeyinde ilgilenmiş. Sonra ticaretine başlamış. Ciddi anlamda Star Wars karakterlerini ve modellerini getiriyor. Ondan öğrendiğime göre bu işin Türkiye’de ciddi bir pazarı varmış. Fiyatları Amerika’ya göre pahalı ama ürünleri oradan almak daha kolay. Çünkü gümrük sorunu yok. O dükkandan 20-25 santim yüksekliğinde heykeller alıyorum.
“ÇATI KATINDA HOBİ ODAM VAR”
Star Wars ilgim kendimi bildim bileli var. Star Wars.com’a üyeyim. Telefon ekranımda Star Wars resimleri bulunuyor.  Telefonum bile Star Wars müziği ile çalar. Evde sinema sistemi kurdum. Tüm filmlerin DVD’lerini milyon kere izledim. Şimdi Blue Ray’ler çıkmış onları alacağım. Ağabeyim de Star Wars’a çok meraklı. Star Wars’un ciddi aletleri var. Örneğin kılıcını aldım. Ses efektleri çıkarıyor, ışığı yanıp sönüyor. Ama bunlar çocuk oyuncakları gibi değil çok gelişmiş aletler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz