"Hep aynı kıyafeti giyen 6 lider"

Yarattıkları teknolojilerle dünyayı peşlerinden sürükleyip, milyar dolarlara hükmediyorlar ama hiç en pahalı giyim mağazalarında görünmüyorlar

20 KASIM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Hep aynı kıyafeti giyen 6 lider
Yarattıkları teknolojilerle dünyayı peşlerinden sürükleyip, milyar dolarlara hükmediyorlar ama hiç en pahalı giyim mağazalarında görünmüyorlar. Bu öncü isimler, kıyafetlerinde mütevaziliği hiç elden bırakmıyor.

İŞTE PİYASA DEĞERİ EN YÜKSEK TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ! TIKLAYIN...

1 – Steve Jobs – Apple’ın Kurucusu

Apple’ın 2011 yılında hayatımızdan ayrılan efsane kurucusu Steve Jobs, iPhone ve iPad başta olmak üzere hemen hemen tüm yeni ürün tanıtımlarını balıkçı yakalı siyah kazağıyla yaptı. Jobs, 1980’li yıllarda Japonya’ya yaptığı bir ziyarette, Sony’nin savaş sonrası yıllarda yaşanan kıtlık nedeniyle tüm çalışanlarına giyecekleri standart kıyafetler dağıttığmaya başladıklarını ve bu durum sayesinde işçilerin, işe geldiklerinde ne giyeceklerini düşünmek zorunda da kalmayarak, enerjilerini tamamen işlerine yoğunlaştırabildiklerini öğrendi. Bu fikri çok beğenen Jobs, Sony’nin üniformalarını tasarlayan modacı Issey Miyake’den Apple için de bir giysi üretmesini istedi ve kendisinde yüzlerce olan bu balıkçı kazağı ortaya çıktı.

2 – Mark Zuckerberg – Facebook’un Kurucusu & CEO’su
Teknoyo.com'un haberine göre Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg hep aynı kıyafeti – gri tişört – giymekten vazgeçmeyenlerden. Bu düşkünlüğünü daha sade bir yaşantıyı tercih etmesiyle açıklayan Zuckerberg, konsantrasyonunu o gün ne giyeceğine değil, Facebook’u daha fazla nasıl geliştirebileceğine yöneltmek için verdiğini belirtiyor. Bu alanda Steve Jobs’un başarısını kendine örnek aldığını ifade eden Zuckerberg, “Eğer enerjimi ne giyeceğim gibi işimle alakasız bir yöne sarf edersem, işime yeterince odaklanamadığını, aptalca ve havai konulara kendimi kaptırdığımı düşünürüm” diyor. Elbette hep aynı tişörtü giymeyen Zuckerberg, aynı renkte kaç tişörtü olduğunu ise sır gibi saklıyor.

3 – Satya Nadella – Microsoft’un CEO’su
Microsoft’ta 40 yıllık bir geçmişi olan Steve Ballmer’dan 2014 yılının başında CEO’luk koltuğunu alan Satya Nadella, Microsoft’un geleneksel yüzü haline gelen sıkıcı takım elbise tercihlerini (Maalesef Ballmer’ın hayatımıza soktuğu terden sırılsıklam olmuş açık renk gömlek imajını) üstüne oturan (slim fit) tişörtler ve özellikle de kapsonlu sweatshirt’ü ile kırmayı başardı.

4 – Dean Kamen – Girişimci & Segway’in Mucidi
2000’li yılların başınbda yüzyılın icadı olarak gösterilse de pek de vaddettiği başarıyı yakalayamayan ‘Ginger’ın mucidi olan teknoloji girişimcisi Dean Kamen de aynı kıyafetten sıkılmayanlardan. Kamen’in tercihi ise ‘denim’di. Segway iki tekerlekli kendini dengeleyen ulaşım racı olarak hatayımıza giren bu icadın yaratıcısı olan Kamen, tüm sunumlarını kot gömlek ve kot pantolon ile yapmaktan vazgeçmedi.

5 – Sergey Brin – Google’ın Kurucusu
Larry Page ile birlikte arama motoru Google’ı kuran isim olan Sergey Brin, 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Rusya’dan ABD’ye göç etmenin verdiği mütevaziliği hala yaşamaya çalışan bir teknoloji lideri. 30 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin 10 ismi arasında yeralmayı başatan Brin, hala kiralık bir evde oturuyor, mütevazi bir otomobil kullanılıyor ve giyimde de tercihini sadelikten yana kullanıyor. ABD’nin toptan satış yapan bütçe dostu mağazası Costco’dan çıkmayan Brin, Google’ın tüm ürün ve servis tanıtımlarına siyah renkli tişört veya sweatshirt ile çıkıyor.

6 – Larry Ellison – Oracle’ın Kurucusu & CEO’su

Microsoft’un ardından dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Oracle’ın kurucusu ve CEO’su olan Lawrence (Larry) Joseph Ellison, siyah boğazlı kazağı ve kahverengi ceketini sırtından çıkarmıyor. 70 yaşındaki teknoloji önderi, 178 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan bir şirketin tepesinde olmasına ve dünyanın en zengin 15 ismi arasında yeralmasına karşın, giyimdeki tek yönlü tercihini değiştirmeyenler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz