"Hobilerim çıkış senaryom"

Yüzlerce kurşun askeri var. Kim bilir kaç mektup tartmış asırlık posta terazileri, antika saatleri, Osmanlı paraları...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Hobilerim çıkış senaryom

Onları büyük bir özenle saklıyor. Etrafındakilere de "Mutlaka bir şeyler biriktirin" diye öğütler veriyor. Software AG Türkiye Genel Müdürü Yüce Erim, bu zevkli uğraşları için "Bana insan olduğumu hatırlatıyor" diyor ve ekliyor: "İş stresinden, sanallaşmaktan, sıradanlıktan onlarla kurtuluyorum." Teknolojinin tam içinde yer alıyor. Bilişimle yatıp bilişimle kalkıyor. Ama bir yandan da birey olarak tüm bu sanallaşmaya direnilmesi gerektiğine inanıyor. Software AG Türkiye Genel Müdürü Yüce Erim, tam da bu yüzden koleksiyon yapıyor. Eski para, kurşun asker, sarık maşası, antika posta terazisi topluyor. Mekanik saatlerin ise onun için apayrı bir yeri var. Bunu makine mühendisi olmasına bağlıyor. Sevdiği, sahip olmak istediği şeyleri biriktirmek onun için bir tutku. "Böylece iş yaşantıma sınır koyabiliyorum. İnsan olduğumu, insani zevklerim olduğunu ve aslında sadece yaşamak için çalıştığımı hatırlıyorum" diyen Erim, hobileri için ilginç bir de benzetme yapıyor: "Sinemada oturursun, her yer kararır ama 'çıkış' yazısı orada kırmızı olarak durur. Sadece onun orada olduğunu bilmek bile seni rahatlatır. Bir şey olduğu zaman nereden çıkacağını bilirsin. İşte hobilerim benim çıkış senaryom." Bu konuya o kadar önem veriyor ki masasına gelen CV'lerde pek çok kişi için çok önemli olmayan "hobi" kısmını büyük bir özenle okuduğunu söylüyor: "Aynı vasıflara sahip iki farklı kişinin özgeşmişi önüme geldiğinde en önemli kriterim iş dışında yaptıklarıdır. O kişi kendisini hayata nasıl bağlıyor, nelerle uğraşıyor diye bakarım." Software AG Türkiye Genel Müdürü Yüce Erim ile koleksiyonculuğunu ve hayatına kattıklarını konuştuk.

Capital:
Koleksiyon yapmak, bir şeyleri biriktirmek ne zamandan beri hayatınızda var?
- Aslında biraz dokunaklı bir hikaye. Annem vefat ettiğinde onun eşyaları toplanırken çok etkilenmiştim. Üniversitedeydim. Odasını toplarken bir defterin arasında paralar bulduk. Paraları ilk çıktıklarında, daha gıcır gıcırken oraya koymaya başlamış. Ben de buna devam edeyim diye düşündüm. Üniversitede elime para
geçtikçe, çil dediğimiz paralardan toplamaya başladım. Cumhuriyet serisi, Osmanlı kağıt para koleksiyonu derken epey ilerledi. Bence koleksiyon yapmamın dramatik nedeni bu.

Capital: Yani para koleksiyonu ile başladınız...
- Evet ama daha sonra çok farklı farklı kanallarla koleksiyonerliğim gelişti. Şimdi dokunmak ve benim olmasını istediğim her şeyi biriktirmek gibi bir yöne girdim. Görsel güzelliği olan veya matematiksel, teknolojik farklılığı olan objeleri geçmişe yönelik olarak toplamayı seviyorum.

Capital:
Hangi koleksiyonlarınız var? En çok neler biriktirirsiniz?
- Tablo, saat, posta terazisi koleksiyonlarım var. Yağlı boya tablo toplamaya çalışıyorum. Toplamak demeyelim de eşimle birlikte evin duvarlarını dolduruyoruz. Bir de kurşun asker koleksiyonum var. Sanırım 10-12 yıldır kurşun asker topluyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz