İstanbul'da son keşfim

İş dünyasının İstanbul’da son keşifleri ve mekanları neden çok sevdiklerinin hikayesi...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İstanbul'da son keşfim


İTALYA KOKAN MEKAN

İtalyan şef Antonio Carluccio’nun kendi adını taşıyan ünlü restoranı Carluccio’s, sıklıkla yolu Kanyon’a düşen Hafele Genel Müdürü Hilmi Uytun’un son dönemdeki gözde restoranı. Bu restoranın İtalyan mutfağının otantik lezzetlerini gün boyunca restoran, delicatessen, kafe ve gurme marketiyle Kanyon’da misafirleriyle buluşturduğunu belirten Uytun, “İlk şubesini 1991 yılında Londra’da açan Carluccio’s, renkli dekorasyonu ve rahat ortamıyla İtalyan sıcaklığını hissettiriyor” diyor. Uytun’un ifadesiyle otantik ve modern ayrıntıların dikkat çektiği mekanda, cam duvarlarla ayrılan özel alan ise açık hava keyfi yaşatıyor. “Girişte gurme marketi ve delicatessen alanıyla misafirlerini karşılayan Carluccio’s, İtalya kokan sabah kahvesi eşliğinde güne keyifli bir başlangıç yapmamı sağlıyor. Çok şık ve rahat bir mekan. Fiyatları da şaşırtıcı derecede uygun. Yemekler de çok lezzetli” diye konuşuyor. Uytun’un tatlı sevenlere tavsiyesi ise özellikle böğürtlenli tiramisuyu kaçırmamaları.

ŞEHİRDE BİR CENNET
Tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayal’ın İstanbul’daki son keşfettiği yer Maslak’ta Galatasaray’ın binicilik tesislerinin restoranı. Aslında buranın yeni bir yer olmadığını belirten Karayal, “Ama ben yeni keşfettim. Nedense hiç duymamıştım. Çevremde de bilen çok az kişi olduğunu fark ettim. Arkadaş tavsiyesiyle ilk kez gittim ve gördüğüm manzaraya hayran kaldım. Yanından her gün geçmeme rağmen orada öyle bir yer olduğunu hiç anlamamıştım. Büyük ihtimalle Maslak’tan geçen birçok insan da benim gibi orda öyle bir cennet olduğunu bilmiyordur. Yeşillik ve atlarla gerçekten görülmeye değer bir yer” diyor. Karayal, genellikle eşi ya da arkadaşlarıyla birlikte zaman geçirmekten keyif aldığı bu restoranın kendisine İstanbul dışında bir yerde olduğunu hissettirdiğini anlatıyor. “Şehrin en işlek yerlerinden biri olan, hatta her tarafı gökdelenlerle çevrili bir semtte, böylesine doğal bir güzellik insanı gerçekten şaşırtıyor” sözleriyle de keşfinin ne kadar hoş ve sürprizli bir yer olduğunu dile getiriyor.

"EVİMDE HİSSETTİRİYOR"
Yapı Endüstri Merkezi ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Dr. Barış Onay’ın İstanbul’da son keşfi Ortaköy’deki Banyan. Özellikle mekanın barında vakit geçirmekten, arkadaşlarıyla bir şeyler içmekten büyük keyif aldığını belirten Onay, “Banyan’da İstanbul Boğazı’nı en güzel gören açılardan birinde yer alıyor. Orada dünyanın en güzel manzarasına bakarak ve güzel bir müzik eşliğinde dostlarımla iyi vakit geçiriyorum. Yurtdışından hem arkadaşlarımı hem iş için gelen konuklarımı da burada ağırlamayı tercih ediyorum. Servisi ve çalışanları da çok başarılı. Barda çalışan personeliyle özellikle çok iyi bir iletişim kurduk. Kapıda karşılamadan, servise kadar kurdukları sıcak iletişimle kendimi evimde hissettiriyorlar. Ben de misafirlerimi gönül rahatlığıyla burada ağırlayabiliyorum” diyor. Onay bu mekana gideceklere ise taze şeftali ile yapılan Bellini’yi tavsiye ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz