Motosiklet rutini bozuyor

Serdar Sümer ile motosiklet ve diğer hobileriyle ilgili yaptığımız keyifli sohbetimizin devamı ise şöyle...

19.10.2017 11:49:000
Paylaş Tweet Paylaş
Motosiklet rutini bozuyor

Nil Dumansızoğlu

ndumansizoglu@capital.com.tr

İstanbul’un trafik çilesinden bunalan Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer, çareyi motosiklette buldu. Böylece ilk motosikletini aldı ve kendi tabiriyle “Özgürlüğüne kavuştu.” Motosikletini aldıktan sonra yolların da tadına varan Sümer, bir arkadaş grubuyla 2011’den beri her yıl yurt dışı gezilerine çıkıyor. Son olarak geçen mayıs ayında İtalya’dan başlamak üzere Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Sırbistan, Romanya ve en son Bulgaristan’dan Türkiye’ye dönerek uzun bir rota çizdiler. Sümer için aslında önemli olan yollarda olmak. Motosikletle giderken yolların kokusunun olduğunu hissettiğini belirtiyor ve şunları söylüyor: “Hayat rutine bindiği zaman, zaman mefhumu kaymaya başlıyor. İnsanın hayatında mihenk taşlarına ihtiyacı var. Motosiklet, hayatıma renk katıyor, rutini bozuyor, zamanı kırıyor.” Serdar Sümer ile motosiklet ve diğer hobileriyle ilgili yaptığımız keyifli sohbetimizin devamı ise şöyle:

  • Motosiklete olan ilginiz nasıl başladı? 

 Benim motosiklet kullanmaya başlama nedenim çok pratikti: Trafik. İstanbul trafiği nedeniyle 9.00’da iş başında olmak için sabah 7.30’da yola çıkmak yaşam enerjimi azaltıyordu. Böylelikle 2010 yılında, 37 yaşımdayken ilk kez motosiklete başlamış oldum. Almışken biraz da karizmatik bir şey olsun istedim ve Harley Davidson aldım. Şimdi sabahları erkenden gelip sahilde koşuyorum ya da pilates yapıyorum. Eğer spor yapmayacaksam işe de motorla geliyorum.

  • Aldıktan sonraki süreçte motosiklet hayatınızı nasıl kolaylaştırdı? 

 Motosiklet, bir bakıma insanı özgürlüğe kavuşturuyor. Şiddetle herkese tavsiye ediyorum. İstanbul çok kalabalık bir şehir ve özellikle yaz aylarında herkes kendini sokağa atıyor. İstanbul içinde gezmeye çıkmak çok zor. Motosiklet kullanmaya başladıktan sonra örneğin artık Bebek’e gitmek istediğimde trafik ve park problemi nedeniyle vazgeçmiyorum. 

  •  Motorcu olarak trafikte sorun yaşıyor musunuz? 

 Türkiye’de hem yollar motor için uygun değil hem sürücülerin trafik kültürü çok zayıf. Uzun yollarda, yola yağ dökülmesi, kaza, mıcır gibi umulmadık şeyler olabiliyor. İnsan motordayken araçların yaptığı hataları çok daha iyi görebiliyor. Ben aslında yurt dışında kullanmaktan daha çok zevk alıyorum. Hem yolları motosiklete çok uygun hem de sürücüler daha saygılı. 

  • Peki motorcu olarak bu riskler karşısında nelere dikkat etmek gerekiyor?

 Öncelikle alkollü, yorgun ya da uykusuzken kesinlikle binmemek gerekiyor. Sıfır hata çok önemli. Motorda ufacık bir kaza bile yola devam etmenize engel oluyor. Bir de bence araba kullanmayı bilmeyen birinin motosiklet kullanmaması lazım. Araba kullanınca trafiğin nasıl aktığını daha iyi bildiğiniz için motordayken kendinizi daha iyi koruyabiliyorsunuz. Bunların dışında, ilk etapta sahil yolu gibi daha kolay parkurlarda idman yapılmalı ve mutlaka her zaman malzemeyi tam giymek gerekiyor. 

  •  Üye olduğunuz kulüpler var mı? 

 Hayır, kulübe üye değilim. Bankada çalışan arkadaşlarla bir grubumuz var. 2011-2012 yılından beri birlikte seyahat ediyoruz. Başlarda 6 kişiydik ama bir arkadaşımızı kalp krizi nedeniyle kaybettik. Bir arkadaşımız ciddi bir kaza yaşadıktan sonra motoru bıraktı. Şimdi 4 kişi seyahat ediyoruz. Her yıl gittiğimiz kilometreyi büyütüyoruz. 

  •  Seyahate çıkmadan önce nasıl hazırlıklar yapıyorsunuz? Nasıl bir iş bölümünüz var? 

 Ben hazırlık aşamasında tembellik hakkımı kullanıyorum. Bizim bu hazırlık işlerini yapan bir arkadaşımız var, o her şeyi büyük bir hevesle hazırlıyor. Yolda ise yer çok sınırlı olduğu için lüks yok, yanınızda sadece ihtiyaçlarınızı götürüyorsunuz. Rotayı takip eden arkadaşımızda GPS cihazı oluyor ve önden gidiyor. Bazı insanların doğal olarak merakı varsa görev onlara kalıyor zaten. Mesela bizim tarihe çok meraklı arkadaşımız var, tarihi yerleri o araştırıp bizi yönlendiriyor. Ben de yemeğe düşkün olduğum için genelde gideceğimiz restoranları seçiyorum. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz