"Oyuncak tutkum tiryakilik gibi"

Yolcu, oyuncaklarla stres attığını, yaratıcılığını beslediğini ve çocukluğuna geri döndüğünü söylüyor.

1.09.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Oyuncak tutkum tiryakilik gibi"
Oyuncaklarla herkes gibi çocuklukta tanıştı. Ancak birçok yetişkinin aksine onlara olan ilgisi hiçbir zaman bitmedi. Lise yıllarında biriktirmeye başladığı oyuncaklarına, ilerleyen yıllarda da yeni parçalar eklemeye devam etti. Bugün 1.000 adet oyuncağı var.
Sözünü ettiğimiz kişi, iş dünyasının başarılı profesyonellerinden Datateknik’in genel müdürü Mehmet Yolcu.
Yolcu için oyuncaklarının hayatındaki yeri çok özel. Evinin bir odasını ve pek çok noktasını kapsayan, ofisinde hemen masasının arkasında sıralanan oyuncaklarla hem stres atıyor hem yaratıcılığını besliyor hem de çocukluğuna dönüyor. Özellikle tahta oyuncakları çok seviyor. Ama bunun yanında teneke oyuncaklara, robotlara da ilgi duyuyor. Sanayileşmiş oyuncaklar ise onun dünyasının dışında. “Duygusal zekaya inanan bir insanım. İşle ya da özel hayatla ilgili birçok parametreyi farklı değerlendirebiliyorsunuz. Pek çok şeye daha sevgi ile yaklaşabiliyorsunuz. Oyuncak huzur veren bir şey. Yüzde 100 hislere hitap ediyor ve insanı çocukluğuna götürüyor” diye konuşuyor.  
Bu ilgiyi sadece hobi olarak görmenin dışına çıkan Yolcu, sosyal sorunların çözümünü de oyuncakta buluyor. Bunun için çeşitli projeleri de var. Bu projelerden birini şöyle paylaşıyor: “Türkiye’deki hapishanelerde çok insan var. Onlara eğitimler vererek, kendi oyuncaklarını yapmaları sağlanabilir. Böyle bir projeye ön ayak oldum. Milli Eğitim bulmacalarla ilgili çalışıyor” diyor.
Datateknik Genel Müdürü Mehmet Yolcu, hayatında özel bir yeri olan oyuncak tutkusunu ve koleksiyonunu Capital’e anlattı:
Capital:  Tahta ve teneke oyuncak koleksiyonu yapmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?
En başta tahta oyuncak koleksiyonu yaparak başladım. Tahta oyuncaklara olan ilgim çocukluktan itibaren vardı. Tahta oyuncaklardan özellikle boyasız ve doğal olanlarını daha çok seviyorum. Çocukluktan beri oyuncakları biriktiriyorum diyebiliriz. Koleksiyonumda çok eski oyuncaklar olduğu gibi çok yeni, son teknoloji ürünü oyuncaklar da var.
Capital:  Özellikle hangi oyuncaklara ilgi duyuyorsunuz?
Aslında tüm oyuncaklara ilgi duyuyorum ama yap-boz olanlara ayrı bir ilgi duyuyorum. Zaten yakın arkadaşlarım dünyanın dört bir yanından getirdikleri oyuncaklarla koleksiyonumu destekliyor.
Capital:  Peki oyuncaklarınızla nasıl vakit geçiriyorsunuz?
Tahta bulmacalı oyuncaklar, hem günlük iş yaşantısının getirdiği stresi dağıtıyor hem hayal gücüme yön veriyor. Konsantrasyonumun başka bir yöne kaymasını sağlıyor ve dinlendiriyor. Böylece işin yoğun olduğu anlarda, kendime bir alan yaratmış oluyorum. Zihinsel gücümün de geliştiğini hissediyorum. Özellikle tahta bulmacaları çözerken kendimi iş yerinde bir problem çözer gibi hissediyorum.
Capital:  Çocukluğunuzda oyuncaklarınızla nasıl bir ilişkiniz vardı?
Biz iki kardeşiz. Kardeşim oyuncak mucidi diyebilirim. Çok enteresan buluşları vardır. Enerji ve basınçla çalışan bir arabası var. Ben böyle bir evin içinde büyüdüm. Yaratıcılık oldukça yüksekti. Bazıları oyuncaklarımı görünce çocukluğumda oyuncuklarımın olmadığını düşünüyor. Ama öyle değil. Oyuncaklar bende farklı duygular yaratıyor. Bir kere oyuncak almak büyük bir mutluluk. Oyuncak biriktirmeye ise lise yıllarında hediye olarak tahta bulmaca alınca başladım.
Capital:  Oynamaktan en çok zevk aldığınız oyuncak hangisi?
Ben en çok tahta yap-bozlarla oynamayı seviyorum. Teneke koleksiyonuna yeni başladım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz