“ŞAMPİYON OLMAK İÇİN GEÇ KALDIM”

Ersin Özince’nin hayatında santrancın her zaman önemli bir yeri oldu.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
“ŞAMPİYON OLMAK İÇİN GEÇ KALDIM”


BİRKAÇ HAMLE İLERİYİ GÖREBİLMEK

Satranç, oyuncularını birkaç hamle ileriyi görmeye zorlayan bir oyundur. Bu anlamda iş hayatıma da büyük katkısı oldu. İş hayatında ve özellikle benim iş hayatımda, İş Bankası gibi kurumsal bir yapıda birçok hamle ileriyi görme esastır. Çünkü temsil ettiğimiz kurum olan İş Bankası, uzun vadeli politikalar uygular. Dolayısıyla İş Bankası’nda yöneticiyken sadece bu yılın bilançosunu düşünmezsiniz. 5 yıl sonrasının bilançosunu da düşünmeniz gerekir. Yalnız bilançoyu düşünmek de yetmez. Yeri geldiğinde işverenin, işçinin, kendinizin ve rakiplerinizin vizyonunu dahi hesaba katmanız gerekir. Biz rakibi de rakip olarak değil de bir Türk girişimcisi veya bir Türkiye Cumhuriyeti şirketi olarak değerlendiriyoruz. Çünkü İş Bankası, Türkiye’de Atatürk tarafından bankacılığın ve Türk ekonomisinin gelişmesi için misyoner bir kuruluş olarak kurulmuş. Dolayısıyla bizde uzun vadeli strateji, işin özüdür. Bir banka olmanın ötesinde şirketi bir Cumhuriyet kurumu olarak gördüğümüz için stratejilerimizi uzun vadeli düşünürüz.

İŞ’TE SATRANÇ BAŞLIYOR

İşimiz gerçekten satranç oynamaya fazlasıyla benziyor. Bu nedenle iş arkadaşlarımın da satranç oynamalarını destekliyorum. Onlarla oynamayı da çok isterim. Birlikte çalıştığım arkadaşlarımın meslek hayatım boyunca bu tür pek çok sosyal ve sportif etkinliğin içinde bulunmaları na şahit oldum, bunun içinde de oldum. Ama şu an şirket içinde satrançla ilgili bir oluşumumuz yok. Bu yıl onlardan talep geldi ve İş Bankası’nda da satranç oynamaya başlıyoruz. Bizim futbol, voleybol, basketbol, tenis ve briç gibi alanlarda etkinliklerimiz var. Grup içinde çok fazla satranç oynayan çalışanımız bulunuyor ve bu yıl satranç turnuvalarını İş Bankası’nda da başlatıyoruz.

EN İYİ HAMLEM

En çok babamla ve çocuklarımla satranç oynuyorum. Genellikle de evde oynarım. En beğendiğim satranç oyuncuları ise çocuklar ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Ali Nihat Yazıcı. Çünkü satrancın önemini stratejik olarak en iyi teşhis eden o oldu. 2005 yılından bu yana TSF (Türkiye Satranç Federasyonu) ile birlikte bir satranç projesi yürütüyoruz. Bu projeyi Türkiye’nin demografik gücüne ve genç topluma dayandırmak onun vizyonuydu. Şu anda satranç sporu dünya çapında en hızlı ilerleme kaydedilen alan olarak ülkemizi öne çıkarmış durumda. Benim satrançtan ve satrançtaki stratejiden anladığım da bu. Zaten satrancın stratejisini bir oyuna hapsetmek gereksiz. Bu konuda dünyada ün sahibi olmuş sporcular dahi yıllar süren rekabet sonrasında şöhrete kavuşuyor. Amacımız Türkiye’ye çağdaş, uluslararası ligde daha bilgili, daha donanı mlı bir gençlik kazandırmak. Burada benim ve İş Bankası’nın en iyi satranç hamlesi TSF ile yaptığımız bu proje oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.