Şiire adanan bir ömrün hikayesi

KPMG Türkiye Başkanı ve Kıdemli Ortağı Ferruh Tunç ile şiirinin hikayesini ve bundan sonraki rotasını konuştuğumuz sohbetimizin satırbaşları...

16.08.2014 14:59:330
Paylaş Tweet Paylaş
Şiire adanan bir ömrün hikayesi
Bu ay iş dışındaki uğraşı hobiyi fazlasıyla aşan bol ödüllü bir şairi ağırlıyoruz sayfalarımızda...

KPMG Türkiye Başkanı ve Kıdemli Ortağı Ferruh Tunç, dünyayı şiirle anlamlandırıp yorumlayan, şair gibi çalışıp yaşayan biri...

Hatta kendisi gibi Mülkiye mezunu bir maliye müfettişi olan büyük şair Cemal Süreya’dan cesaret almasaydı, onu bugün sadece şair olarak da tanıyabilirdik. Denetim sektörünün önde gelen aktörlerinden KPMG Türkiye’yi yöneten Tunç’un ağzından neredeyse bir ömür süren şiir yolculuğunu dinledik.

Uyanmak bir rüya görmek gibi bir şeydi o zamanlar”. KPMG Türkiye’nin başkam Ferruh Tunç, şiirle gerçek buluşmasını yaşadığı 1970’li yılların Mülkiye’sini Rus şair Yevtuşenko’nun bu dizesiyle anlatıyor.

İşte o da Cemal Süreya’dan, Ece Ayhan’a, İsmet Özel’den Sezai Karakoç’a yolu Mülki-ye’den geçmiş tüm büyük şairler gibi rüyasına yani şiire burada uyanıyor. Mülkiye sonrası Cemal Süreya’nın adımlarını takip ederek hem maliye müfettişliğini hem de şiir çalışmalarını bir arada yürütüyor.

Bir müddet sonra özel sektöre geçip Arthur Andersen ve KPMG gibi uluslararası denetim kurumlarında yöneticilik sorumluluğu üstlense de, şiir her zaman hayatının belkemiğini teşkil ediyor. 1980’lerin sonunda yayınlanmaya başlayan, İkinci Yeni akımı ve toplumcu Türk şiirinin sentezlenmesiylegelişen şiirlerinin toplu eserler halinde basılması da bu döneme denk geliyor.

Tunç’un ilk kitabı “Şehrin Eski Yolcusu” 1995’te, ikinci kitabı “Melez Zamanlar” 2010’da, son kitabı “Tunç Ayna” ise 2012’de yayımlandı. “Melez Zamanlar” 2011 yılında Behçet Necatigil ve Ceyhun Atuf Kansu şiir ödüllerine, “Tunç Ayna” ise 2012 yılı Behçet Aysan şiir ödülüne layık görüldü. “Modern sonrası bir şiir söylemeye çalışıyorum” diyen şair her kitabında farklı bir temayla uğraşsa da vasatla mücadele yazınında önemli bir yer tutuyor.

“Şair gibi çalışırım” derken şiirin içtenliğini, dürüstlüğünü ve vicdanını işine taşıdığını anlatan Tunç, itiraz kültürünün de şiirle geliştiğini söylüyor; “Benim 7’nci işyerimdir burası. Yani istifa edip çıkar giderim. O tam şairane bir şey, akıllı uslu bir adam onu yapmaz” diyor. KPMG Türkiye Başkanı ve Kıdemli Ortağı Ferruh Tunç ile şiirinin hikayesini ve bundan sonraki rotasını konuştuk. İşte söyleşiden satırbaşları...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz