"Sıradışı ofisler"

Ofislerini, stresten arınmalarını, dinlenmelerini sağlayacak şekilde donatıyorlar.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sıradışı ofisler
Her mekan, sahibinden izler taşır. En az evler kadar çalışma mekanları da kişilerin karakterlerini, hayata bakışlarını ortaya koyar. Bugün iş dünyasının üst düzey yöneticileri de ofislerini sadece iş yaptıkları sıradan odalar olarak görmüyor. Zamanlarının büyük çoğunluğunu geçirdikleri, stresi belki de en yoğun yaşadıkları bu mekanların konforlu olmasına özen gösteriyorlar.
Pek çok yönetici, tasarımda özellikle mekanı soğuk gösteren unsurlardan uzak duruyor, kendileri için daha anlamlı ve sıcak hale getirmeye çalışıyor. Örneğin bazıları, kişiliklerini yansıtan objelerle ofisine renk katarken bazıları hobilerini de işe taşıyor. Kimi zaman bir çalışma masasının üzerinde otomobil maketleri, bir satranç tahtası ya da eğlenceli bir biblo görmek mümkün. Ofisini en sevdiği evcil hayvanıyla paylaşan iş insanları da var. Zülfikarlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İsfendiyar Zülfikari, bu isimlerden biri. Fenerbahçeli Zülfikari, takımının renklerini taşıyan Aydın isimli kanaryasını ofisinde bile yanından ayırmıyor. Zülfikari, yoğun çalışma yaşamının stresini Aydın’la ilgilenerek ve onun sesini dinleyerek atıyor.
AvivaSa CEO’su Meral Egemen de ofisini en sevdiği objelerle donatmış durumda. Odanın dört bir yanında klasik otomobil maketleri, kupalar, masklar, tablolar ve çiçekler yer alıyor.
Egemen, “Baktığımda hoş anılarımı hatırlatacak objelerin etrafımda olması beni rahatlatıyor. Odadaki objelerin seçimi ve yerleştirilmesi konusunda mimarlarla birlikte bizzat çalıştım. Duvardaki tabloları, yerdeki döşemeyi ve çiçeklerimi kendim seçtim” diye konuşuyor.
Capital, iş dünyasının başarılı yöneticilerini ofislerinde ziyaret etti. Çalışma alanlarında kişiliklerinin ipuçlarını aradı.
KANARYASIYLA  HUZUR BULUYOR
İsfendiyar Zülfikari, Zülfikarlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı. Petrol, kimya ve faktoring gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren grubun kaptanlığını yapıyor. 1,5 milyar dolara yakın bir ciroyu yönetiyor. Türkiye’nin en zenginleri listesinde üst sıralardaki yerini uzun yıllardır koruyan Zülfikari’nin çalışması odası ise oldukça mütevazı.
Bol oranda ışık alan mekan, gösterişten uzak ve tümüyle huzur bulmaya yönelik tasarlanmış. Odanın bir köşesinde çalışma masası, çalışma masasının hemen yanı başında Aydın adını verdiği 3 yaşındaki kanaryası bulunuyor. Bu sade odada, en dikkat çeken unsur ise müzik. Zülfikari’nin ruh haline göre müzik de değişiyor. Kimi zaman oda Latin müziğinin canlı ritimleriyle kimi zaman klasik müziğin dingin tınılarıyla farklı bir renk kazanıyor. Aydın da bu odanın içinde istediği gibi hareket etme özgürlüğüne sahip. Bazı anlar kafesinden çıkıp küçük gezintiler yapıyor. Bu gezintilerin rotasında Zülfikari’nin omzuna ya da başına konmak da var.
İş yaşamının yoğunluğunu müzikle ve kanaryasıyla en sakin şekilde atlatmaya çalışan Zülfikari, düşüncelerini farklı bir noktaya yöneltmek istediğinde satranç oynuyor. Hemen masasının üzerinde yer alan elektronik satranç için “Stresten kurtulmak ve yaratıcığımı geliştirmek için güzel bir araç” diyor.
HARİTALARIYLA DİNLENEN CEO
Tekfen Holding’in CEO’su Erhan Öner, iş dünyasının en başarılı profesyonellerinden. Yoğun bir çalışma hayatı var. Zamanının çoğunu ofisinde geçiriyor. Bu nedenle, ofisi yaşamının önemli bir noktası... Ancak çalışma temposunun yoğunluğunun aksine Öner’in odası, bir o kadar sakin bir görünüme sahip. Ahşap mobilyalar, odaya ağır ama dingin bir görüntü veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz