"Tarihin peşinde"

Uğur Dumankaya, Habip Arıkan, Kanat Başar, İzel Levi Coşkun ortak özellikleri, tarihe duydukları yakın ilgi

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Tarihin peşinde
Uğur Dumankaya, Habip Arıkan, Kanat Başar, İzel Levi Coşkun... Bu isimlerin ortak özelliği, tarihe duydukları yakın ilgi. Kimi bugünü çözmek için geçmişin izini sürüyor kimi insanları ve kendini anlamak için tarihe ilgi duyuyor. Aralarında tarihte geçenlerden hayat dersi çıkaranlar da geçmişteki iyi ve kötü liderlerin yarattığı etkiyi merak edenler de var. İşte tarihe ilgi duyan iş insanları ve onların tarihle ilişkisi.

"KAVGAM"DAN ETKİLENDİ"
Ankan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Ankan, küçük yaşlardan itibaren tarihe ilgi duyuyor. Tarih dersleri dışında tarihi kitaplar okumanın hep ilgisini çektiğini belirten Arıkan, "Başka bir kitap okusam da her zaman elimin altında bir tarih kitabı bulunur. Tarih, benim için sadece yaşananların aktarılması değil. Tarihi okurken çağları, insanların yaşayışını, o dönemdeki zamanın ve şartların etkilerini, kişilerin düşünme mekanizmasını inceleme fırsatı buluyorum" diyor. Arıkan, özellikle savaşları, soykırımları, devlet tarihlerini okuyor. Okurken tüm tarafların bakış açısını öğrenmeye dikkat ediyor. Tarihte her dönemi araştırmasına karşın İkinci Dünya Savaşı özel ilgi alanı. "5 yıl boyunca İkinci Dünya Savaşı'na ilişkin kaynakları okudum. 10 yıldır da 1850'den başlayarak Osmanlı'nın son dönemleri, Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi hakkında kitaplar okuyorum" diyor. Arıkan'ın kütüphanesinde 700'e yakın kitap mevcut. Bu kitapların 200-250 tanesi tarih kitabı. "Bence, herkesin tarih okuması ve bilme mertebesine ulaşması gerekir ki kendisini tanıyabilsin" diyen Arıkan, bugüne kadar kendisini en çok etkileyen kitapların da Adolf Hitler'in "Kavgam"ı ve Şevket Süreyya Aydemir'in "Tek Adam" serisi olduğunu söylüyor.

TERCİHİ TARİHİ MEKANLAR
Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya da Osmanlı tarihi, Atatürk ve Cumhuriyet'in kuruluş dönemini kapsayan yakın tarihle ilgileniyor. Özellikle Cumhuriyet'in kuruluş döneminde perde arkasında gelişen  olayları öğrenme isteği duyduğunu belirten Dumankaya, "Bunların yanı sıra Abdülhamit ve Yavuz Sultan Selim dönemleri ilgimi çekiyor" diyor. Dumankaya'nın tarihe duyduğu ilgi kitaplarla sınırlı değil. Sinemada da tarihi filmleri tercih ediyor. TRT'de yayınlanan "4. Murat" filmini çok beğendiğini söylüyor. "Truva ve Hektor ise beni çok etkilemişti. Maalesef Türk tarihi ile ilgili yeteri kadar film yok. Ama yavaş yavaş bu filmler oluşmaya başlıyor. Bu açıdan bakacak olursak 'Fetih 1453' filmini gerçekten beğendim" diyor. Tarih merakı Dumankaya'nın tatil seçimlerimde de büyük rol oynuyor. Bu açıdan Kudüs'ün kendisi için etkileyici bir yer olduğunu anlatan Dumankaya, "Suriye'deki tarihi yerleri de çok beğendim. İspanya'da sadece Endülüs'e özel bir gezi, planlarım arasında yer alıyor" diye konuşuyor.

KÜÇÜK YASTA BAŞLAYAN MERAK
Mazars Denge İcra Kurulu Başkanı İzel Levi Coşkun'un tarih aşkı, henüz 3 yaşında başlamış. 3 yaşındayken ailesinin kendisini Kapadokya'ya götürmesiyle tarihle tanıştığını anlatan Coşkun, "Oradaki peri bacalarını, eşsiz doğayı ve yer altı şehirlerini gördüğümden beri tarih ve arkeolojiye meraklıyım" diyor. Geçmişle ilgili olan her şey Coşkun'un ilgisini çekebiliyor. "İstanbul'da yürürken gördüğüm herhangi bir yapının tarihi beni ilgilendirebileceği gibi Türk Ticaret Kanunu'nun 1950'li yıllardaki oluşum evreleri de merakımı cezbedebiliyor. Coşkun, tarih ve arkeoloji dergilerini de yakından takip ediyor. İki ayda bir çıkan Aktüel Arkeoloji Dergisi'nin en başından beri okuyucusu ve destekçisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz